plakát seriálu

Mystérium sexu

(Masters of Sex)

Názory uživatelů

Masters of Sex

Sex v názvu. Sex v traileru. Spousta sexu v dialozích. Spousta explicitního sexu v každé druhé scéně. A přesto, žádná samoúčelnost. Trefa do černého? Pro mne nepochybně.

Masters of Sex považuji za nejlepší seriál podzimu. Uhrančivý Michael Sheen jako necitlivý, ješitný, tvrdohlavý a v profesním životě sexem absolutně posedlý dr. Masters je perfektně vyvažován krásnou Lizzy Caplan coby profesionální, sebevědomou a neodolatelnou Virginií Johnson. Zejména Sheenova postava prochází od samého počátku poměrně intenzivním emočním vývojem, a přestože je vývoj vztahu mezi oběma hlavními charaktery zcela očekávatelný, dokáže si udržovat přiměřenou dávku napětí, jiskření a intimity. Z vedlejších charakterů (a že jich je mnoho) bych vyzdvihla především Mastersovu manželku Libby v podání Caitlin Fitzgerald, jejíž vystupování je krystalickým obrazem oddané manželky, dobrého člověka i sebevědomé, silné ženy.

Hlavní zápletka lékaře, který přestože je renomovaným porodníkem a brilantním operatérem, neváhá riskovat svou kariéru i osobní život, protože touží studovat lidskou sexualitu, je doplňována celou řadou vedlejších zápletek zobrazujících k sexualitě blízká dobová témata, ať už se jedná o homosexualitu, náboženství, instituci rodiny, nebo o feminismus, emancipaci a ženské otázky obecně. Seriálu nelze upřít záměrnou provokativnost, jemný humor a chvílemi i sympatickou nadsázku. Přestože je vše stavěno na řadě explicitních scén a otevřeném sexuálním kontextu, někde uvnitř je to citlivý příběh o narušování tabu, boji proti konvencím, víře ve vědu i ve vlastní schopnosti, a samozřejmě i o tom, že sex, ať už věda naměří a zjistí cokoli, pravděpodobně nikdy nebude pouhou fyzickou nebo reprodukční záležitostí. To vše v sympatickém retro vzhledu a nenásilně implementovaném historickém kontextu. Provokativní úvodní intro v Dexterovském stylu je už jen třešničkou na dortu.

Proč nedávám plný počet? V konečném důsledku si myslím, že z toho šlo vymáčknout ještě o malinko víc. Mohlo to být žhavější, dramatičtější i kontroverznější, tempo je chvílemi zpomalováno velkým množstvím vedlejších zápletek. A přestože se na druhou řadu neskutečně těším, trochu se obávám, že námět (jakkoli skvělý) je vhodný spíše na minisérii, než na plnohodnotný seriál o několika řadách. Uvidíme.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
89 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Arousing America´s Curiosity

Od seriálu by mnohí asi čakali len jedno. To jedno sa síce v MoS objavuje a seriál na ňom svojím spôsobom stojí, ale nie je to len o tom. Za Master of Sex nie je len sex ako taký, ale aj dokonalý odraz doby ako takej.

MoS sa podarilo skĺbiť vtedajší prudérny svet a tak trochu provokatívnu tému (na vtedajšiu dobu). Ako som už spomínala seriál nie čisto len o sexe, ale je dokonalým obrazom doby, v ktorej ľudia aj napriek dosiahnutému rešpektu mali pred istými vecami rešpekt a svojím spôsobom ich odmietali prijať a akceptovať.
Seriál je založený na skutočný udalostiach a je tak teda zameraný na odhaľovanie ľudskej sexuality, pohľadu vtedajšej doby na ňu, na jej rozličné prijatie či odsudzovanie. Nie je to však jedinou dejovou linkou. Dej je postupne dopĺňaný o problematiku, ktorá bola v tej dobe hrala výraznú rolu či už homosexualita, rodina ako taká, slobodné matky, ženy túžiace po kariére a uznaní mužov. Tieto a ďalšie veci tak potom vytvárali vedľajšie príbehy popri tom hlavnom.
Na autentickosti dodáva seriálu aj vizuálna stránka, rekvizity či kostýmy, ktoré sú prepracované.

Čo robí MoS tým dokonalým seriálom je herecké zloženie. Michael Sheen a Lizzy Caplan tvoria dvojicu, ktorá sa vzájomne dopĺňa. V istom zmysle sú rovnocennými partnermi, ktorí zdieľajú rovnaký zápal pre to čo robia. Rola Billa Mastersa Michaelovi Sheenovi sadla. Dokázal perfektne zahrať rolu človeka, ktorý je ochotný obetovať svojej práci 120%, ísť do nej naplno, nevidieť nič iné a v osobnom živote byť tak trochu stratený, odťažitý. Skvelo mu sekundovala Lizzy Caplan, ktorá ako Virginia odmietla prijať úlohu ženy, ktorá poslušne sedí doma, stará sa o deti a nič sa nepýta. Chce získať titul, prácu a byť rovnako uznávaná ako muži. Na výskum nehladí len z vedeckej a profesionálnej stránky ale prináša do neho aj ľudský pohľad.
Seriál nestojí však len na nich dvoch ale aj na ostaných postavách, ktoré dotvárajú celkové zloženie a príbehové pozadie seriálu. Či už ide o Libby, ktorá je obrazom dokonalej manželky, doctora Haasa- mladého a ambiciózneho doktora alebo Scullyho, ktorý skrýva tajomstvo (ktoré je na v tej dobe odsudzované).

MoS je vážne, je vtipné, je ľudské. Na nič sa nehrá a nič nepredstiera. MoS človeka chytí, získa si jeho nadšenie a nepustí ho až do konca. Dvanásť hodinových častí ubehne ako voda, a je tu koniec jednej dokonalej série a čakanie na tu druhú.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Sex study

Co si budu nalhávat Masters of Sex mě přilákali hlavně díky názvu, motivu a stanici. Jestli někde má něco takové vzniknout, tak Showtime je ideální volba. Obsazení seriálu se mi zamlouvá, Sheen mi před lety padnul do oka díky roli manažera v Proklatém klubu a i Lizzy Caplan se mi zamlouvá už delší dobu. Jejich postavy v seriálu jsou opravdu zajímavé, třeba o Billovi se snad nedá říct jediná pozitivní věc, co se týče chování, přesto mu prostě musíte fandit a přát, aby jeho studie nabrala ten správný směr. Zajímavou linku sebou přináší i Beau Bridges a jeho snaha o léčbu homosexuality. Seriál má skvělou dobovou atmosféru a tak vlastně není jediný důvod proč ho nezařadit na trvalo do watchlistu. Jedinou malou výtku bych měl u blonďatých slečen, jsou tři (manželka, dcera rektora a dobrovolnice) a přijdou mi dost podobné.

Fíha, to je sešup. Druhá série padla o kousek níž než byla ta první, ale ten propad ve třetí sérii je opravdu velký. Myslím, že tady se Showtime s prodlužováním unáhlil. Zatímco v úvodu byl téměř nesnesitelný Bill Masters se svým arogantním chováním, které k jeho postavě ale patří a jeho snaha o změnu je zvláštní. Tak ve třetí sérii přebírá žezlo Virginie, ze které se stává opravdu prvotřídní trapka, hlavně co se týče jejího vztahu s dcerou a obrovským pokrytectvím, které z ní vychází snad v každé scéně. Problém je i v příběhu, zatímco první dvě série měly co vyprávět (začátky a vydání knihy), tak třetí už nemá moc co nabídnout. Navíc díky obehraným zápletkám působí stále méně zajímavě Hledání sponzora? Léčení opice? Kdo miluje koho? Dcera-matka spor? Nic z toho prostě nefunguje a vůbec nevím, jestli budu ve sledování pokračovat.

Třetí série pro mě byla tak špatná. že jsem si myslel, že už se k seriálu ani nevrátím. Nakonec (i vzhledem k ukončení) jsem se však rozhodl to udělat a seriál dokoukal. A musím říct, že tahle série je o level (nebo i víc) výš než ta předchozí. Ano, nepodařilo se eliminovat otravnou Virginii úplně, ale nabízí dostatek vedlejších linek, které zasluhují pozornost. Ať už jde o Betty a Helen nebo o Libby objevující svou hippie stránku.

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Životopisný seriál

Co čekat od takového názvu? Pokud očekáváte vulgární pikantní seriál tak jste šlápli vedle. Masters of Sex je víceméně životopisným znázorněním sexuální revoluce, kterou zapříčil právě Dr. Masters a Virginia Johnson.

Životopisné filmy a seriály mám ráda, i přes jejich občasnou nepřesnost a místy fikci tak je to skvělý způsob jak někomu zábavnou formou představit důležitou část historii.

Obsazení je geniální, neumím si představit nikoho lepšího než Michaela Sheena pro velice konfliktní roli mrzutého Dr. Masterse. Lizzy Caplan aka Virginia svoji roli také zvládá na jedničku. Celý vážnější a dramatický nádech seriálu je krásná reprezentace tehdejší doby a tzv. tabu, které panovaly.

Seriál není něco nad čím byste se moc zasmáli, ale rozhodně stojí za to na něj koukat. Buď pro geniální herecké výkony, nebo pohled do doby, kdy mluvit o sexu bylo neslušné a která se zdá tak vzdálená od té naší. Doporučuji!

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Cesta vzhůru

1. série - 60% - Báječný námět na poutavou minisérii, který se ve štědré stopáži dvanácti hodinových dílů čím dál víc rozmělňuje. Má dost prostoru rochnit se ve všem pozitivním i negativním, co souvisí se snahou být v medicíně jiný, když jsou právě šedesátá léta a vy jste žena nebo novátorský průkopník. Zároveň ale dopodrobna zkoumá nejen linky a postavy skvělé (ústřední studie Billa a Virginie, osudy Bartona Scullyho), ale i ty trochu unavené (Libby) nebo dokonce nezajímavé (přehnaně sebevědomý doktor Langham). S mužskými postavami je tu obecně trochu problém, byť jde o záležitost poplatnou právě dané době. Nic to ale nemění na tom, že fandit domýšlivému Ethanovi i tvrdohlavému dějetvůrci Billovi je občas vážně složité. Snad se pokračování zakousne do charakterů a vztahů mezi nimi s větší intenzitou a vášní. Na startu mě totiž veškeré zdejší motivace a touhy baví, ale opravdové emoce ve mně probouzí jen zřídka.

2. série - 70% - Čím víc 60s, tím lépe. Zatímco rozjezd trpí stejnými neduhy jako předchozí sezóna, Libbyina linka téměř otravuje a vše stojí na hluchém bodě, nastává s mou vůbec nejoblíbenější epizodou Asterion naprostý obrat. Časový skok dává možnost rozehrát úplně nové linky, přivést zpátky známé tváře a konečně i nechává naplno rozehrát jak Michaela Sheena, tak Lizzy Caplan. Pořád se sice nemůžu zbavit pocitu, že jsou Masters s Virginií zajímaví hlavně svou studií a soukromé dění kolem nich musí scénáristé čím dál divočeji kroutit (a tím dávat na frak skutečným událostem), ale dokud bude tempo takhle stabilně stoupat a charaktery se nepřestanou příjemně prohlubovat, nebudu mít důvod jakkoli lpět na historických předobrazech.

3. série - 70% - V dialozích pevný jako diamant, ve střídání nálad překvapivě nesebevědomý a v sympatiích k postavám vlastně na stejném místě jako doposud. Třetí etapa vyprávění o jedné důkladné osvětové snaze tak doplácí na to samé, na co předchozí roky. Snad všichni, kteří se v centru dění alespoň na chvíli ohřejí, tedy nejen moji favorité Betty, Lester a Barton, ale i Libby, Tessa, Paul nebo Dan jsou totiž sympatičtější či obdivuhodnější než Bill s Ginny. A to je ve chvílích absolutního zoufalství či milostných taktik hlavního hrdiny trestuhodná chyba. Bilancování tvůrců mezi životními mezníky předobrazů hlavních postav a zcela vymyšlenými (a tím pádem už trochu obehranými) peripetiemi už je navíc docela na pováženou. Nechápejte mě špatně, ono využívání dobových kulis k vyprávění (ne)obyčejných lidských příběhů pořád funguje. Ale k dobrému seriálu je toho potřeba přece jenom o chlup víc. Potenciálu je ale pořád hromada, takže nepřestávám věřit v alespoň jednu vyloženě skvělou sezónu.

4. série - 90% - Poprvé působí jako obraz doby i jako funkční a promlouvající vztahové drama, poprvé mi záleží na tom, aby opravdu všichni našli svoje štěstí a v neposlední řadě mě poprvé donutili k slzám. Masters of Sex našli svoji ideálně vybalancovanou náladu, nepřehánějí to s Billem opět v pozici uprostřed všeho vztahového dění a v linkách Betty nebo Libby předhánějí všechno, čemu se kdy seriál v zobrazování žen v nepříliš přející společnosti dosud věnoval. Epizody uprostřed série (začínaje kabátovým večírkem) jsou tak dokonale všeříkající, že nedokážu uvěřit, že jsem předchozí tři roky sledoval stejný seriál. Nečekané zrušení proto od stanice Showtime působí jako špatný vtip, ale u málokterého počinu tak moc platí, že odchází na jasném vrcholu.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Masters & Johnson

K seriálu jsem se dostala díky Lizzy Caplan (Virginia Johnson) a samozřejmě mě dost zaujalo i téma. Dobové/historické/retro seriály to je moje, takže další důvod proč sledovat.

Z herců samozřejmě musím vyzdvihnout hlavní dvojici, oblíbenou Lizzy Caplan ale především Michaela Sheena, který mě naprosto uhranul. Dle mého názoru skvělé vykreslení doby, reálií a historických událostí na pozadí příběhu dvou silných osobností, kteří chtěli světu vysvětlit, že sex není sprosté slovo. Jsem si jistá, že ne vše bylo vyloženě přesně jak se to stalo (mezi M&J) ale tohle je seriál, a tak to v televizi chodí.

Z celkových čtyřech sérií bych nejlépe hodnotila první a druhou. V třetí a čtvrté sérii mi vadilo chování Virginie (vyloženě "na facku") a především už nebylo moc co zajímavého vyprávět (aspoň pro mě), a tak seriálu pomalu zvonil umíráček až zazvonil. Tvůrci si sice nechali dvířka pootevřené pro pátou sérii, dokonce by mě tento konflikt zajímal, jsem ale ráda, že se rozhodli seriál ukončit s "jakous takous" důstojností.

Masters of Sex -> 70%

A abych nezapomněla: Musím zmínit, že mě zaujala a hodně se mi líbila úvodní titulková sekvence.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Retro baví

U MoS neočakávajte žiadnu žhavú akciu, všadeprítomné intrigovanie ani zbesilú gradáciu. Ide o realistický počin sledujúci jedno zvláštne obdodobie v modernej histórii, a ide mu to výborne. Kontroverzný námet seriál ukazuje so zvláštnou ľudskosťou, s postupným odhaľovaním psychológie postáv a správnym dávkovaním silných okamihov. So skvele hrajúcou zostavou hercov, s kopou reálnych a stále zaujímavých charakterov, s úžasnou retro atmosférou, s kvalitnou prácou kamery a réžie a hlavne so scenárom, ktorý diváka nenechá v pokoji čakať na ďalší diel, ide o seriál, ktorý vystupuje z rady. Je ľudský, je pomalý, je presvedčivý. Nebojí sa humoru ani vážnosti, vie zatlačiť na pílu a pri tom si drží pomalé tempo (alebo naopak rýchle, keď dej poskočí o niekoľko rokov dopredu), ktorým celkom nenápadne vťahuje diváka.

V skratke - ak toto nie je seriál, ktorý by si zaslúžil pozornosť, tak už neviem.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Retro drama

Masters of Sex je svým konceptem velmi zajímavý seriál, určitě hodně lidem v mnoha aspektech připomíná legendární Kinseyho studii o sexu, kterou se tvůrci tohoto seriálu určitě inspirovali a která ve své době (tuším, že v podobné, ve které se seriál odehrává) byla velmi kontroverzní a razantně odmítnuta americkou veřejností, dokonce se zařadila na seznam nejhorších knih v dějinách lidstva.

Umístění tématu sexu do doby, kdy byl sex tabuizován a byl věcí provozovanou pouze v soukromém životě, dává seriálu nádech "něčeho zakázaného", což diváky udrží u obrazovek, protože zakázané ovoce nejlíp chutná.

Každý si v tomto seriálu najde něco svého, od retro dramatu, přes obyčejné problémy obyčejných lidí, vztahy ad. Líbí se mi, že tvůrci zakomponovali do seriálu komplexnost problémů v té době, od rasové segregace, přes druhou vlnu feministického hnutí a postavení žen na pracovištích i v soukromém životě, úroveň medicíny v té době až po drobné střípky z historie, které vám dodají pocit, že se to opravdu odehrává v té době. Tento seriál může být oddechovkou, ale i velmi zajimavým seriálem k zamyšlení, pokud si potrpíte na "náročnější" seriály.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Nakonec nuda ...

Právě se nacházím pár dílů před koncem první série a nejsem si jistá, jestli ji chci vůbec dokoukat. První díly byly zajímavé, dost se otíraly o vědeckou stránku věci ale postupně se to zvrhlo jenom k rozvleklému dramatu typu "kdo miluje koho", "kdo s kým čeká dítě", "kdo je gay a kým bude vydírán" .... No, takových už tu bylo ...

60 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Není nad pořádný retro seriál

Masters of Sex pro mě bylo hodně příjemné překvapení, jelikož miluju retro seriály. A tenhle se opravdu povedl, protože je to něco nového, originálního a neotřelého, navíc doplněno perfektně zachycenou dobovou atmosférou. Hlavní zásluhy ale vidím ve skvělém hereckém obsazení - v první řadě je to úžasná Virginia Johnson v podání okouzlující Lizzy Caplan (která mimochodem umí nádherně zpívat, jak nám v jednom díle ukáže)a samozřejmě i arogantní doktor William Masters v podání brilantního Michaela Sheena, který se umí do role nepříjemného doktora tak vžít, že by člověk těžko věřil, že je to ve skutečnosti sympaťák a vtipálek - prostě pravý opak Masterse. Taky nesmím zapomenout na roztomilou Caitlin Fitzgerald v roli Libby, Mastersovy milující manželky, k níž se ale doktor chová jako k onuci. Doufám, že ve 2. sérii dostane Libby víc prostoru, protože si to určitě zaslouží.
Jsem zvědavá, jak se bude děj dál vyvíjet, ale doufám, že ho tvůrci nebudou natahovat až moc dlouho, aby seriál díky tomu neztratil na kvalitě, jak to bohužel často bývá.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé