plakát seriálu

Nadějné vyhlídky

(Great Expectations)

Názory uživatelů

BBC SE NEZAPŘE

Příběh sirotka Pipa od dětství do dospělosti, cesta ke splnění vytouženého snu - stát se britským gentlemanem v původním (třídním) slova smyslu.

Třídílná miniserie, která je jendním z mnoha zpracování Dickensova stejnojmenného a přeceňovaného románu (Great Expectations). Jedná se o televizní film, rozsekaný do třech částí. Je skvěle a věrně zpracovaný (ostatně, kdo jiný, než Britové, by mohl dokonale zpracovat Dickensovu předlohu). To je ale současně největší slabinou miniserie - tvůrci se v touze po věrnosti předloze nedokázali vymanit z Dickensovské schematičnosti postav, z lehce infantilního pojetí a celkové (předminulým stoletím po autorech vyžadované) "viktoriánské mravní bezúhonnosti". Jistým osvěžením je autobiografický styl, který Vás možná osloví (ten je ale mnohem působivější např. v Davidu Copperfieldovi). Slušné herecké výkony kazí protagonista Philipa Pirripa (sirotka Pipa).

Miniseii jsem viděl s CZ subs pouze u S01E01 (zbytek s EN) takže doufám, že mi s ohledem na mojí katastrofální EN neuniklo nic, co by stálo v názoru za zmínku.

Pro zajímavost - předloha existuje s dvěma různými konci, některé výtisky obsahují oba dva s Dickensovým komentářem.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Great Expectations

Přiznávám, že jsem v tomto případě byla mírně rozpačitá, protože abych byla objektivní, potřebovala bych zkouknout všechny adaptace Nadějných vyhlídek, které existují, ale obávám se, že bych na tom byla stejně:-)
Vzhledem k tomu, že se jedná o Charlese Dickense mě nakonec ta opravdu hodně temná a ponurá atmosféra nezaskočila tolik, jako spíš obsazení do hlavních rolí. Přestože mám Gillian moc ráda, tak bych jí doporučila, aby se držela spíš filmů typu The Fall, protože mně do role slečny Havishamové vůbec nesedla, ale možná to bylo až příliš viditelnou umělou vizáží. I když její scéna u zrcadla v posledním díle byla perfektní. U Pipa a Estelly přimhouřím oko (možná obě), ale zato maximálně jsem byla spokojená s rolí dobrodince (myslím, že ho hrál Mark Addy) a právníka si David Suchet taky střihnul skvěle.
Ale ve výsledku jsem byla spokojená a budu se těšit na další Dickensonovo zpracování.

70 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

BBC = kvalita

Spletitý příběh sirotka Pipa, který si vyšlapal cestu do nuzáčka až k anglickému gentelmanovi toho má dost co nabídnout. Perfektní tajemná kamera, srdceryvná hudba, a pouze pár postav, které tu všechny dostanou celkem velký prostor - všechny velmi zajímavé, každá jiná a každá s tragický osudem.

Nevím, co mě na této anglické minisérii zaujalo nejvíc. Perfektní je zde Slečna Havishamová (kterou ztvárnila představitelka nám všem známé Scullyové) - její výkon, který balancuje na pokraji života a emocionální smrti je tak dechberoucí, že je pro mě tou nejlepší postavou. Dokonalé také je, že mnoho důležitých věcí je zde pouze naznačeno, ale tak perfektně, že každému dojde i beze slov, jaká daná situace se v postavě asi odehrává. O závěru, který je tak nečekaný už ani nemluvím - nechť si ho každý vychutná.

Knihu jsem nečetla, takže nemohu porovnat na kolik série odpovídá psané předloze.

100 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

1861

předlohu jsem před zkouknutím této minisérie neznala ale vůbec to nevadilo. během prvních minut jsem byla kompletně vtažena do děje a jen jsem se kochala "krásnou" starou anglií, kdy muži se klaněli dámám v rukavičkách.
celou minisérii jsme zkoukla jedním dechem a až na pár zdlouhavých pasáží, které neodmyslitelně patří k této době mi celé 3 hodiny utelky jako voda.

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Velkolepá dokonalost

Dokonalé. Naprosto dokonalé a absolutně perfektní. Dickense nečtu (když mně to popadne, tak se vždy rád kouknu na nějaké zpracování), ale po tomhle seriálu je fakt velká šance, že si minimálně ty Nadějné vyhlídky přečtu. Nikdy (slovy NIKDY) jsem neviděl nic, co by bylo natočeno lépe. Extrémně pochmurné prostředí (nejen blata, ale i Londýn), všudepřítomná mlha (opět nejen blata, ale i Londýn), naprosto neskutečně famózní atmosféra, děsivej starej barák a špičkový mrazivý (a řádně šílený) výkon Gillian Anderson v roli slečny Havishamové (rozhodně nejlepší a nejzajímavější postava opředená nejednou záhadou, která se navíc postarala o špičkové vizuální divadlo v poslední epizodě). I herecké výkony všech ostatních jsou naprosto dokonalé (ještě bych vypíchl alespoň Davida Sucheta v roli právníka), postavy jsou pestré a zajímavé, příběh je parádní (jen občas tu víc, tu míň předvídatelný, ale to absolutně ničemu nevadí). Co mi naopak trošku lezlo na nervy, jsou dospělí představitelé Pipa (který ovšem není tak strašný, jak se povídá) a Estelly, nebyli nijak sympatičtí a ne tak hezcí (v tomhle případě teda hlavně Estella, Vanessu Kirby totiž obecně příliš nemusím). Pro milovníky klasické anglické literatury a špičkové britské filmařiny (úžasná kamera, neskutečně bohatá výprava, prostředí, attmosféra, exteriéry, interiéry...) naprostá povinnost, větší, než cokoliv jiného. Nenudil jsem se ani vteřinu a jsem naprosto a zcela uchvácen. 100%. BBC opět zabodovala a už se těším na Ponurý dům, který po Vyhlídkach asi nebude muset čekat moc dlouho.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Great Expectations

i když je druhý díl oproti prvnímu a poslednímu trošku táhlý a nudnější, celkově se mi tato miniserie moc libila. Gillian je uchvatna, "Hercule Poirot" také potěšil a i hlavní hrdina je o.k., možní jen Estalla mohla být trochu lepší. celá atmosféra je syrová a studená, úěkně to odsejpá, povedlo se, takže dávam 90%

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí