plakát seriálu

Námořní vyšetřovací služba

(NCIS)

Zajímavosti ze seriálu
Pilotní díl seriálu vznikl sestříháním dvou dílů seriálu JAG, konkrétně "Ice Queen" a "Meltdown", v celkové délce 1 hodiny. Za tým NCIS tu vystupují Leroy Jethro Gibbs (Mark Harmon), Anthony DiNozzo (Michael Weatherly), Abby Sciutová (Pauley Perrette), Donald 'Ducky' Mallard (David McCallum) a Viv Blackadderová (Robyn Lively), kterou nahradila v dalších dílech Sasha Alexander alias Caitlin 'Kate' Toddová.
Timothy McGee napsal pod pseudonymem Thom E Gemcity knihu 'Deep Six'. Thom E Gemcity je anagram ze jména Timothy McGee.
Herečka Sasha Alexander opustila seriál z důvodu svého těhotenství.
Sean Murray je nevlastní syn producenta Donalda P. Bellisaria. Díky němu si zahrál v JAGu a NCIS. A Troian Avery Bellisario je také dcera producenta Donalda P. Bellisaria a zahrála si Sarah McGeeovou, sestru Timothyho.
Tony DiNozzo je fandou seriálů Airwolf a Magnum. Oba seriály vytvořil Donald P. Bellisario, který stojí i za NCIS.
Na stěně NCIS nejhledanějších zločinců visí portrét Dona Bellisaria (pouze do konce 4.série).
Abby má v Caf-Pow nalitý Hawajský punč (ovocný džus).
Název McGeeho knihy "Deep Six" je název skutečné knihy jejíž autor je Clive Cussler.
Mark Harmon většinou při natáčení NCIS pracuje se svým vlastním ručním nářadím, které používá doma ve své dílně.
Během flashbacků hraje mladší verzi Gibbse syn Marka Harmona Sean.
Jamie Lee Curtis (Samantha Ryanová) a Mark Harmon (Leroy Jethro Gibbs) si spolu zahráli pár už dříve, a to ve filmu Mezi námi děvčaty. I ve filmu měla povolání psycholožky.
Pauley Perrette (Abby) skutečně vystudovala obor forenzní vědy. Podle producentů hraje v podstatě sama sebe.
V jedné epizodě se Kate zeptá Gibbse, jak vypadal Ducky zamlada. On jí na to odpoví: "Ilya Kuryakin". To je postava, kterou hrál David McCallum (Ducky) v seriálu The Man from U.N.C.L.E. v šedesátých letech.
Mark Harmon (nar. 1951) je dost starý, aby mohl být veteránem z Vietnamu. Gibbs je ale veterán z Války v Perském zálivu, takže postava Gibbse je o dost mladší, než je ve skutečnosti Mark Harmon.
Gibbsův otec Jackson byl bojovým pilotem ve druhé světové válce, stejně jako otec Marka Harmona.
Seriál je natáčen v kalifornské Santa Claritě, děj se ovšem odehrává ve Washingtonu, D.C. a jeho okolí.
Před zahájením první série se v první upoutávce na americké TV CBS seriál jmenoval Naval CIS. V době uvedení první epizody jej vysílali s názvem Navy NCIS, a ten použili po celou dobu první série. Vzhledem k tomu, že "N" v názvu NCIS znamená "námořní", bylo pojmenování Navy NCIS shledáno jako technicky nadbytečné.
Mark Harmon se před svou hereckou kariérou živil jako tesař. Jeho schopnosti se promítly také do postavy Gibbse, který ve svém sklepě staví dřevěnou loď.
Ústředí NCIS se nachází ve Washington Navy Yard, části Washington D.C. Ve skutečnosti bylo ústředí v roce 2011 přesunuto do Marine Corps Base Quantico v Quanticu ve Virginii.
Duchovní otec seriálu Donald P. Bellisario původně nechtěl Marka Harmona obsadit do hlavní role Gibbse (připadal mu málo drsný) a nabídl tuto postavu Harrisonu Fordovi. Ale ten se nechtěl uvázat k „nekonečnému“ seriálu a odmítl. Až pak byl Harmon „vzat na milost“.