plakát seriálu

NASA: Nejvýznamnější mise

(When We Left Earth: The NASA Missions)

Epizoda 1×01 – Obyčejní supermani (Mercury: Ordinary Supermen)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Píše se rok 1961. Závody v dobývání vesmíru mezi USA a Sovětským svazem jsou v plném proudu. Nikdo si nechce nechat ujít prvenství ve vyslání lidské posádky do vesmíru. Rusko má ze začátku v závodu navrch, dokázalo totiž do vesmíru vypustit družici Vostok. USA ale míří dál. Hodlají do vesmíru vyslat člověka a bezpečně ho dopravit zpět na Zemi. Spouští proto projekt Mercury (plánovaný již od roku 1958), do kterého obsadí 7 astronautů. Jsou jimi Walter H. Schirra, Donald K. Slayton, John H. Glenn, Scott Carpenter, Alan B. Shepard, Virgil I. Grissom a L. Gordon Cooper.

Prvním člověkem, který se do vesmíru podívá, má být Alan Shepard. Jeho let je postupně oddalován kvůli dalším testům a zkušebnímu letu se šimpanzem Hamem. Nakonec je start stanoven na 2. 5. 1961. Jenže již 12. 4. 1961 přijde zpráva o prvenství Ruska, které dokázalo do vesmíru dostat Jurije Gagarina. Alan Shepard se tak s lodí "Freedom 7" 5. 5. 1961 stává jen prvním Američanem ve vesmíru. Následují ho Virgil Grissom s lodí "Liberty Bell 7" 21. 7. 1961, který se při přistání na Zemi málem utopí, a John Glenn v lodi "Friendship 7" z 20. 2. 1962, jehož let je prvním letem po oběžné dráze a který při přistání málem uhoří.

Po všech těchto experimentálních letech prezident Kennedy odvážně prohlásí, že do konce desetiletí dostane USA člověka až na měsíc a zpět. Celý příběh je doplněn vypravěčským umem Garyho Sinise, autentickými a archivními záběry a v neposlední řadě také výpověďmi jednotlivých astronautů.

Hlavní postavy
Vypravěč
sám sebe / Řídící letového provozu
sám sebe / Asistent řídícího letového provozu
sám sebe / Testovací pilot X-15 / Apollo 11
sám sebe
sám sebe
sám sebe / Astronaut programu Mercury
Vedlejší postavy
sám sebe
sám sebe
sám sebe / Pilot vrtulníku
sám sebe
sám sebe / Astronaut programu Mercury
sám sebe
sám sebe
sám sebe
sám sebe
sám sebe
sám sebe / bratr Guse Grissoma
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevObyčejní supermani
Původní názevMercury: Ordinary Supermen
Rok natočení2008
Premiéra8. června 2008
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka44 minut
Autoři profilu epizody