Nemocnice na kraji města po dvaceti letech

Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (Nemocnice na kraji města po dvaceti letech)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Pomluva

Veronika Blažejová promuje na právnické fakultě. A tak se naplňuje tradice, podle níž se stýkají obě Blažejovy rodiny: Bártova, kde žijí děti z jeho prvního manželství, a jeho rodina nynější. Zvyk velí, že společné návštěvy se konají při svatbách, promocích a pohřbech. Jsme svědky toho, že kromě Arnošta, staršího Blažejova syna, který je zřejmě nadaným lékařem, přijímají nynější Blažejovu rodinu u Bártů mrazivě. Veroniku nerozehřeje ani otcův promoční dárek a je zřetelné, že mladá cílevědomá žena si váží a miluje daleko víc svého otčíma, advokáta, který ji právě přijímá do své prosperující firmy. Synové Jan a Arnošt by asi nalezli společnou řeč, kdyby k tomu měli více příležitostí. Arnošta by primář Blažej rád viděl u sebe v nemocnici, ale to by jeho první žena nepřežila.
Doktor Machovec se dozvídá od sestry Máši, která pracuje u rentgenu, že si primář nechal pořídit snímek vlastního lokte, ale jí ani nikomu jinému ho neukázal. Machovec tomu nevěnuje pozornost, právě na noční změnil léčebný postup doktora Novosada, za což si později vyslouží od Blažeje ostré napomenutí. Máša označí Novosada za "studený čumák" a nerada by, kdyby zdědil jednou Blažejův primariát. V tom je s ní ambiciózní Machovec zajedno.

Sousedce Bety Čeňkové, paní Adámkové, rozbil její manžel alkoholik obličej. Adámková nechce, aby Alžběta volala policii, protože se bojí zůstat s malým děckem samotná. Bagatelizuje Betinu znalost života, ale pomalu ji vtahuje do svého.

Mladá doktorka Naďa Šulcová, jak říká Marta Pěnkavová, "to nové brko z chirurgie", parkuje ráno na Blažejově místě. Primáře ta drobnost rozladí, a když ho na chodbě osloví novinář místního listu Chalupa, stroze ho odmítne. Chalupa chtěl udělat s Blažejem rozhovor, a jak se v tomto díle dozvíme, zájem na Blažejově zvýšené popularitě má město, starosta. A to proto, že se připravuje privatizační projekt nemocnice, a tak důvěryhodného a váženého občana, jako je primář, by radnice ráda viděla ve správní radě. Privatizátory jsou manželé Karel a Kateřina Sovovi, jejichž dcera zprostředkuje napojení na německý kapitál. Sovovi počítají s Arnoštem Blažejem jako se spolumajitelem. Nemá sice peníze, ale může vilou ručit na úvěr. Arnošt je z toho udivený, ale připouští, že o věci bude uvažovat.

Na sesterně ortopedického oddělení je živo. Sestřičky žertují o doktorech a nová, Monika, se provokativně vsadí o tisíc korun, že do měsíce dostane samotného primáře. Slyší to Marta Pěnkavová a hned udělí Monice a Kamile pedagogickou lekci. Monika charakterizuje Martu jako nebezpečnou potvoru, o níž se neví, co v příští chvíli udělá. Kamila se nevyjadřuje, je to matka jejího milého. Matěj Kamilu pilně navštěvuje na ubytovně, ale má to háček. Řekl tátovi, Václavovi Pěnkavovi, že jezdí za svou dívkou do Bystřice. Václav mu velkoryse půjčí na ty milostné jízdy auto, ale to pak v noci, když od Kamily odchází, musí Matěj najezdit příslušný počet kilometrů po okolí.

Otec a syn Pěnkavovi podepíšou smlouvu s podnikatelem Halmanem, bývalým náměstkem podniku, kde v minulém režimu Pěnkava pracoval. Václav Pěnkava Halmanovi bezmezně důvěřuje a je naivně pyšný na to, že bývalý papaláš s ním podpisuje smlouvu jako rovný s rovným.

Machovec posílá přihlášku ke konkurzu na primariát v jiném městě - a to přes silný odpor a prosby své ženy. Starý pan Vojíř je překvapen a dětinsky rozčarován, že ho neoperoval Blažej, ale doktorka Čeňková. Eliška Králová se zamiluje do Hynka, zdá se, že i jeho zasáhla láska.

Jan Blažej neudělal zkoušku z anatomie, ale ještě horší rána Blažeje čeká: na konci dílu doktorka Šulcová zase parkuje na jeho místě a podává mu ostentativně článek, kterým se uražený novinář Chalupa pomstil za arogantní odmítnutí: článek se jmenuje Tíha balvanu, a o Blažejovi tvrdí, že se kdysi dostal k primariátu zásluhou svého komunistického tchána, že drtí svou arogancí nastupující generaci lékařů, že terorizuje lidské osudy. Ředitel Pekař dostane při čtení článku infarkt.

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Rok natočení
  • Pomluva
  • Pomluva
  • 1. série, 2. epizoda (celkově 2. díl)
  • 2003

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

184268