Nemocnice na kraji města po dvaceti letech

Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (Nemocnice na kraji města po dvaceti letech)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Úlety

Doktor Machovec své vydírání stupňuje. Dává Blažejovi měsíc, aby se rozhodl. Slibujeme mu, že ho nechá - jako primář - operovat, ovšem pokud to Blažejovi ruka dovolí. Sám chodí po nemocnici, jako by mu patřila. Blažej je opravdu v úzkých. Zrovna ho navštíví syn Arnošt (který při této příležitosti pozná na chodbě sestřičku Moniku) a chce s ním konzultovat jednu profesní záležitost, kterou podle svého neudělal dobře a teď se bojí svého primáře. Blažej mu moudře poradí, aby se přiznal, ale návštěva v něm vyvolá potřebu také svou záležitost probrat s někým blízkým. Ina to bohužel není, s tou své problémy Blažej neřeší. Rozhodne se, že zajede za synem Janem do Prahy. Zjistí ale, co jsme už dávno tušili. Jan nechal - a Ina to věděla téměř jistě - školy, věnuje se hudbě a divadlu, bydlí u přítelkyně nikoliv na koleji. Zklamání slavného ortopeda, primáře a otce je propastné. Vrátí se do Boru, ale domů nenajde sílu jít. Jde do nemocnice a začne si s doktorkou Šulcovou milostný román. Není to zčista jasna, napětí mezi nimi bylo od samého počátku, ale rány osudu, které se na Blažeje sesypaly, v něm vyvolaly potřebu útěšného a ničím nezatíženého vztahu. A skutečně, událost ho nabije energií. Jede za Karlem Sovou k jeho otci, starému panu primáři, do domova důchodců, aby mu řekl, že do privatizačního projektu s ním půjde.

Proběhl večírek na rozloučenou s ředitelem Pekařem, který odchází do důchodu. Na večírku Machovec kuje pikle s Vernerem, ale přijel sem také profesor Řehoř. Bety ho sice pozvala jako mnoho jiných, ale on přijel, jak se přizná konsternované Daně Králové, proto, že je osamělý a že ho Eliščina mylná představa jaksi přitahuje. Návštěva zabere a Eliška si přeje mít Řehoře - o němž je přesvědčena, že je jejím otcem - na svatbě. Danu to ničí.

Alžběta se chce "hodit marod". Nezvládá komunikaci s lidmi v nemocnici. Dana jí zprostředkuje vyšetření u přítelkyně na interně, ale ukáže se, že Bety má tak vysoký tlak, že její neschopenka je oprávněná.

Drama probíhá i u Pěnkavů. Václav nechce strašné skutečnosti o Halmanovi věřit. Ale přesvědčí se, že je to pravda, že Halman vytuneloval podnik a všichni, kteří byli na jeho objednávkách závislí, jsou na mizině. Václav má milionové dluhy, zbytečnou zásobu plastu, dělníky, které nemůže zaměstnat. Nejprve se opije a vzpomene si, že Horvát, Kamilin otec, možná o Halmanovi něco tušil. A neřekl mu to. Kamila to připustí, otec ví o každém v kraji, ale říct to Václavovi nemohl: nevěřil by mu. To je samozřejmě pravda, a tak Václav z toho v opilosti vyvodí logickou reakci: začne urážet Kamilu. Matěj se už opravdu naštve, obviní otce z neschopnosti a namyšlenosti na nicotné výsledky svého životního pachtění - a odejde s Kamilou z domu.

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Rok natočení
  • Úlety
  • Úlety
  • 1. série, 8. epizoda (celkově 8. díl)
  • 2003

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

184268