plakát seriálu

Odpočívej v pokoji

(Six Feet Under)

Epizoda 1×01 – Odpočívej v pokoji (Pilot)
96 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Nathaniel jede ve svém novém pohřebním autě, když mu volá manželka a mimo jiné mu řekne, že by měl přestat kouřit. On ji neuposlechne a když se sklání pro cigaretu, nevšimne si autobusu a ten do něj vrazí. Nate je na místě mrtev. Nehoda se stane přesně na štědrý den, když se zrovna vrací domů jeho nejstarší syn Nate, který se těší, jak se jen nají, bude odpočívat a posléze se sbalí a odjede zpátky do Seattlu. Nejmladší dcera Claire se rozhodla přežít svátky tím, že se zhulí.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Nakonec je to ona, kdo veze rodinu do nemocnice identifikovat tělo. Nata do nemocnice přiveze Brenda, holka, s kterou se potkal na letišti a s kterou si to následně rozdal na letišti v kumbálu.
Při pohřbu otce má Ruth výčitky svědomí, a tak se synům svěří, že byla celou dobu otci nevěrná. David nedokáže pochopit, že to říká zrovna na otcově pohřbu, a tak radši odejde z místnosti a nechá Nata hrát si na pana Citlivého a utěšit matku. David u otcovy rakve vidí svého přítele Keitha, který ho uklidňuje. Na Davida je toho totiž moc, nejvíc se nedokáže vyrovnat s tím, že si myslí, že ho otec považoval za patolízala, přitom to byl David, kdo se obětoval, nešel studovat právo na univerzitu a teď se tu objeví po letech bratr a on je zas ten horší. Keith Davida pohladí, což vidí Claire a dojde jí, že její bratr je gay.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Six Feet Under Title Theme (Thomas Newman)

Úvodní znělka.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Alan Ball vyhrál cenu Emmy za režii.
Tato epizoda byla nominována na cenu Emmy za práci s kamerou. Na úpravě se podílel Christopher Nelson.
Eric Balfour se měl objevit pouze v tomto díle jako přítel Claire, ale tvůrci si všimli, jak do seriálu zapadá, a tak mu v dalších epizodách dali více prostoru a jeho postava byla pojmenována Gabe Dimas. To samé platí pro Dinu Waters (upovídaná truchlící) a Garyho Hershbergera (zaměstnanec společnosti Kroehner).
Frances Conroy (Ruth) byla v obchodě v L.A. zastavena fanouškem, který ji chválil za její roli v Odpočívej v pokoji. Frances byla šokovaná, protože pilot seiálu se na západním pobřeží ještě nevysílal. Fanoušek jí vysvětlit, že se mu podařilo naladit signál vysílání z východního pobřeží.
Nebožtík v této epizodě:
Nathaniel Fisher
(1943-2000)
Hlavní postavy
Nate Fisher
David Fisher
Ruth Fisher
Claire Fisher
Keith Charles
Federico 'Rico' Diaz
Brenda Chenowith
Vedlejší postavy
Billy Chenowith
Nathaniel Fisher
truchlící
malý Nate
prodavač na trhu
starší muž
návštěvník márnice
brečíci matka
brečící dcera
závislák
pan Bloomberg
Otec Jack
herečka v reklamě
herec v reklamě
Gabe Dimas
Matthew Gilardi
Tracy Montrose Blair
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevOdpočívej v pokoji
Původní názevPilot
Rok natočení2001
Premiéra3. června 2001
Česká premiéra11. března 2003
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka63 minut
Autoři profilu epizody