plakát seriálu

Olive Kitteridgeová

(Olive Kitteridge)

Názory uživatelů

There's no such thing as a simple life.

Asi stárnu. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale myslím, že je to pravda. Olieve Kitteridge je seriál, který bych ještě před pár lety přetrpěla a rychle na něj zapomněla. Nyní ovšem to byl přesně můj šálek kávy a já celou minisérii se zájmem zhltla.

Olive je ten typ seriálu, kde se nic neděje. Žádná akce, v průběhu vůbec netušíte, jak to bude dál pokračovat, v polovině nevíte, o čem bude ta druhá půlka příběhu, protože vám připadá, že už bylo řečeno do poslední kapky všechno, co být řečeno mohlo. A přesto ze seriálu nemáte pocit, že by byl moc dlouhý nebo že by se příběh táhl. Vše odsýpá, přesně jak má, vy sledujete vývoj něčího života, reálného života, který můžou prožívat úplně stejně vaši rodiče, stejně jako vaši sousedé.

Skrze styl zpracování poznáte na míle daleko, že Olive vznikal pod záštitou stanice HBO. Ta si totiž u minisérií libuje právě v této jednoduchosti, autentičnosti a působivého dopadu na diváka, které podkládá kvalitními hereckými výkony. Frances McDormand v roli Olive předvádí špičkový výkon, ovšem nic jiného by se ani od držitelky oscara neočekávalo. Zdatně jí sekunduje Richard Jenkins v roli manžela Henryho. Oba herci jsou natolik přesvědčiví ve svých rolích, že na moment zapomenete, že sledujete pouze seriál, a přijde vám, že se díváte na opravdový život těchto manželů.

Příběh začíná v současnosti poměrně zásadním rozhodnutím hrdinky, které vás donutí zvýšit pozornost hned v prvních minutách. Vždy, když pak cítíte, že už je dlouho klid a vše je monotónní, přijde opět událost, která se vryje do paměti a zase vás naláká na další vývoj příběhu. Samotné finále je pak částečně očekávané, ale rozhodně vhodné a správné, perfektně ladí k celému vyznění příběhu. Moc se mi líbilo, jak se jednotlivé postavy objevovaly na scéně, vždy v nějaké nevýznamné scénce, pak na dlouhou dobu zmizely, jen aby se mohly znovu objevit a říct v kostce, co se jim za tu dobu událo. Příběh v rozmezí 25 let není jednoduché odvyprávět, zvlášť když na to máte pouze čtyři hodiny. Olive Kitteridge si může gratulovat, protože právě toto splňuje. Kombinace všech prvků od herectví po malebnou mizanscénu vytváří dílo, které by měl zhlédnout každý náročnější divák. Nominace na Emmy a Zlatý glóbus, které přijdou, beru jako samozřejmost!

80 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

HBO vrací úder

Tak já vám nevím.

Na jednu stranu seriálu nemám moc co vytknout, na druhou stranu ani nemám za co chválit.

Olive Kitteridge je seriál podle knihy Elizabeth Stroutové. Oproti knize toho dost vynechává, ale takovým způsobem, že to nevadí a že divák neznalý předlohy na tom jen vydělá. Formát minisérie je zvolený správně, jen by asi neškodila jedna epizoda navíc, protože některé skoky v ději a čase jsou až příliš násilné.

Seriál sám o sobě popírá pět základních fází dramatu a je spíš vesnickou kronikou než uceleným příběhem. Kdybych ho měl přirovnat k něčemu z české tvorby, v sedmdesátých letech by se pár děl určitě našlo, a to nejen o střetu městského a vesnického života nebo o střetu mladého a starého myšlení a způsobu života.

Co jsem na produkci ocenil bylo to, že se nebáli nabrat starší či ošklivější herce, běžné tváře, které jinak v mnoha rolích (snad s výjimkou Billa Murrayho, i když jeho vidět byl taky trochu šok) nevidíte. Právě to, že se stanice chtěla vsadit na realističnost, narozdíl od jiných (ehm, ehm, CW), ji staví výš než ostatní.

K hercům - Frances McDormand exceluje. Nemohu soudit podle knihy, ale její ztvárnění mi přijde neskutečně přesvědčivé. Připomněla mi mou středoškolskou učitelku fyziky - kdyby se tyto dvě dámy setkaly, vesmír by se asi obrátil naruby. Něco jako Sheldon Cooper vs. Gregory House.

Zatím pěji samou chválu, což obvykle nedělám, ale musím dodat jednu dost důležitou věc - kdyby chtěl někdo dát na doporučení a zhlédnout tento seriál, asi by nedostal to, co by čekal. Seriál je od začátku do konce (snad s výjimkou třetí epizody) v podstatě jedna velká konverzačka, kterou proplouvá sarkasticko-pragmatická Olive, hodně dějových linek je zde nakousnuto a nedopovězeno, druhá epizoda vás asi mírně konsternuje. Vyvrcholení zde existuje, ale uvědomíte si ho až za hodně dlouhou dobu po odsledování. Přestože je ale seriál o jedné ženě a o tom, jaký má její život dopad na životy ostatních lidí z města, oblíbíte si spíš ostatní postavy. Jen si jich moc neužijete, snad s výjimkou Olivina manžela Henryho.

Olive Kitteridge není typický seriál. Je to jednorázová chuťovka, snad jen pokus o zaujetí diváků nebo hold slavné autorce - nevím. Co vím, je to, že rozhodně vystupuje z řady a že bude mít rozhodně co říct (minimálně v herecké kategorii) na příštích udíleních Emmy a Zlatých glóbů.

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé