Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Čas Doktora

Zašifrovaná zpráva se nese napříč vesmírem. Nikdo ji zatím nedokázal rozluštit, ale zdrojem záhadného zvuku je malá nedůležitá planeta. Vesmírná plavidla všech ras od Daleků po Kyberlidi nyní krouží nad touto planetou. Nikdo nebojuje, nikdo nemůže nepřistát, všichni se snaží rozlousknout šifru. Stejně jako Doctor a jeho kyberlidská hlava jménem Handles. Handles několikrát upozorňuje Doctora, že musí zapojit telefon zpátky do konzole. Ten má ale jiné starosti. Clara mu právě volá ze Země, kde ho potřebuje, aby hrál jejího přítele během rodinné večeře.

Když Clara vstoupí do TARDIS najde v ní nahého Doctora. Jelikož je z toho nesvá, Doctor rychle navlékne holografické oblečení. Clara seznamuje Doctora s rodinou, ti jsou však šokovaní, protože ona je jediná, která může Doctorovo holoblečení vidět. Clara odtáhne Doctora do kuchyně, kde ji čeká další nemilé překvapení. Krocan není hotový. K dopečení hlavního chodu zneužijí TARDIS.

Doctor Claře konečně vysvětlí svou nahotu. Jde do chrámu Církve papežské centrály, bezpečnostního uzlu vesmíru, do kterého nemohou vstoupit oblečeni. Vyžádal si audienci u samotné matky představené Tashy Lem. Jejich loď dorazila k planetce jako první a celou ji zaštítili, proto nikdo nemůže přistát. Návštěva se bude týkat tajemné zprávy. Handles mezitím zjišťuje, že původ zprávy je gallifreyský. To je nemožné, Doctor přece pozná svůj domov a planetka pod nimi rozhodně není Gallifrey.

V chrámu se dvojice setkává s Tashou. Ta si chce s Doctorem promluvit mezi čtyřma očima. Oznámí mu, že zpráva se šíří časem a prostorem a vnáší do všech strach, proto se celý vesmír snaží vzkaz dešifrovat. Tasha slíbí, že dostane Doctora na planetu, pokud jí odevzdá klíč od TARDIS. Clara čeká na chodbě, kde se setká s Tichem. Ticho jsou profesionální knězi upravení tak, aby člověk po zpovědi zapomněl, co jim řekl. Clara ve strachu uteče do Tashiny kaple, kde okamžitě zapomene, před čím utíkala. Tasha dvojici odešle teleportem na planetku. Doctor se jí má za hodinu hlásit.

Doctor a Clara přistanou kousek od malé osady, kde mají najít zdroj zprávy. Jsou však napadeni Plačícími anděly. Doctor přivolá TARDIS pomocí záložního klíče, který schovával pod parukou. S TARDIS se potom vydají přímo do městečka. Po rozhovoru s místními obyvateli zjistí, že osada se jmenuje Vánoce a je chráněna polem pravdy. Nikdo nemůže ve Vánočním městečku lhát. Signál vychází z hodinové věže, kde se Doctor setká se starou známou. Na zdi je prasklina, stejná jakou měla Amelia Pond ve svém pokoji, slabina ve struktuře vesmíru. Zpráva vychází právě z ní, někdo se snaží dostat do našeho vesmíru. Nebo možná vrátit do našeho vesmíru. Původ zprávy byl gallifreyský, je tedy možné, že Gallifrey je opravdu v jiném vesmíru a Páni času se snaží dostat zpět. Doctor použije pečeť Nejvyšší rady, která umožní Handlesovi přeložit vzkaz. Zpráva je žádost o informaci, jednoduchá otázka, která se vysílá napříč časem a prostorem: Jaký Doktor? (Doctor Who?). Páni času chtějí vědět, zda opravdu našli Doctora a jestli je bezpečné projít skrz trhlinu v realitě. Odpovědí je Doctorovo pravé jméno, které zná pouze on, a pole pravdy je pojistka Pánů času.

Pokud Doctor vysloví své jméno a Páni času se vrátí, rozpoutá se peklo. Všichni jejich nepřátelé už teď krouží nad touto planetou, jejíž jméno je Trenzalore. Začala by nová Časová válka. Doctor si je tohoto vědom, proto obelstí Clara a TARDIS ji odveze domů. Sám Doctor se poté stane ochráncem Vánočního městečka. Také Papežská centrála se snaží o udržení míru mezi Doktorem a jeho nepřáteli.

Roky plynou, Doctora nalezne ve Vánočním městečku nový domov. I když nepřátelé nacházejí nové a nové způsoby, jak proniknout do osady, on za posledních 300 let vždy našel způsob, jak je porazit. Z Doctora je místní legenda a celebrita. Jednoho dne se vrátí jeho TARDIS a s ní i Clara, která nechráněna letěla časovým vírem. Po emotivním shledání chce Doctor Claře ukázat úsvit, ve Vánočním městečku je světlo jen pár minut. Je tu s nimi i dosluhující Handles, ten se však dalšího svítání nedočká. Naposledy zopakuje, že je potřeba zapojit telefon zpátky do konzole, a pak zemře Doctorovi v náručí. Clara se ptá, proč ji poslal pryč a proč zůstal tvrdnout na jednom místě. Doctor jí vysvětlí, že vše končí. Pokud započítá War Doctora a dvojitou regeneraci Desítky, změní se Jedenáctka v Třináctku. Doctor vyčerpal limit svých regenerací, teď žije svůj poslední život. Trenzalore je přece jen místem, kde bude Doctor pochován.

Dvojice je vyrušena Tashou, která povolá Doctora do Papežské centrály. Vysvětlí jim, že Dalekové před třemi dny centrálu napadli, zabili všechny přítomné a informace o Doctorovi dostali z její paměti. Ukáže se, že Tasha je nyní daleckou loutkou. Dalekové vtrhnou do místnosti a vyhrožují Doctorovi. Tasha však zvládne Daleka v sobě na chvíli přemoct a zachrání situaci. Umožní tak Doctorovi útěk. V TARDIS Doctor slíbí Claře, že už ji nikdy nepošle pryč, načež ji pošle pryč i s hotovým krocanem a sám se vrátí do Vánočního městečka.

Válka o na polích Trenzaloru započala. Doctor dokonce spojil síly s Tichem. Jeho léta si však vybírají svou daň. S Clarou se znovu setká až na „smrtelné posteli“. Tasha ji sem dopravila, protože nechce, aby Doctor umíral sám. Když Doctor pochopí, že přišel jeho konec, rozhodne se umřít v boji. Postaví se Dalecké lodi, zatímco Clara promlouvá k prasklině na zdi. Přesvědčí Pány času, aby Doctorovi pomohli. Zeď se zacelí, prasklina se objeví na obloze. Skrz ni do Doctora proudí regenerační energie, Páni času mu nadělili nový regenerační cyklus. Třináctá regenerace je tak silná, že vyhladí celou Daleckou flotilu.

Po bitvě se Clara vrací do TARDIS. Tam najde omlazeného Doctora, jak jí rybí prsty a puding. Regenerace tentokrát trvá o něco déle. Jedenáctý Doctor je se svou smrtí smířený. Vzpomíná na Amelii, první tvář, kterou tahle tvář viděla. Když mu dá Amy (Karen Gillan) své sbohem, Doctor se plně mění ve svou dvanáctou regeneraci (Peter Capaldi).
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Čas Doktora (neoficiální název)
 • The Time of the Doctor
 • 8. série, 0. epizoda (celkově 99. díl)
 • 25. prosince 2013
 • 2013
 • 71 minut
 • www.imdb.com/title/tt2986512/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë