Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Cesta do středu Tardis

Doctora velmi trápí, že spolu TARDIS a Clara nevycházejí nejlíp. V rámci utužování vztahů Claře dovolí pod dozorem pilotovat. Bohužel po chvíli je TARDIS chycena magno-hákem a táhnuta na palubu lodi společnosti Van Baalen Bros. Posádka složená z bratrů Gregora a Brama a androida Trickyho sbírá po vesmíru železný šrot. Často i ze stále fungujících lodí. Jejich magnetické pole poškodí mnoho systémů TARDIS. Doctor se snaží najít „velké přátelské tlačítko“, které by vše napravilo, ale je příliš pozdě. Po nárazu se probudí na palubě sběrné lodi, zatímco Clara zůstane uvězněná v TARDIS.

Trojice se snaží namluvit Doctorovi, že jejich loď je nabrala až během potíží, ale Doctor dobře ví, čím byla havárie způsobena. Najde totiž ovládání magno-háku. Okamžitě začne plánovat záchranu Clary, ale Van Baalenové chtějí TARDIS vyhodit do vesmíru. Uniká z ní palivo a Clara je dost možná už po smrti. Doctor je ale přesvědčí, že za dveřmi jeho lodě čeká životní kořist. A tak celá skupinka nasadí respirátory a ochranné obleky. Včetně Trickyho, což Doctora zaskočí. Na co by android potřeboval ochranné pomůcky? Mezitím se Clara probouzí v jedné z chodem TARDIS. Zdá se, že až na spáleninu ruky, kterou si přivodila, když během nehody sebrala z podlahy neznámý vajíčkovitý předmět, je nezraněná. Zato je však v útrobách lodi naprosto ztracená.

Doctorovi se mezitím podařilo dostat do konzolové místnosti a vyčistit vzduch od nebezpečných výparů. Prioritou je teď pro něj nalezení společnice, trojice mužů by ale raději rozebírala jeho loď na náhradní díly. Aby si Doctor zajistil jejich spolupráci, nastaví autodestrukci, která nastane za půlhodiny. Vypne ji pouze v případě, že najdou Claru – životní kořist. Ta dál bloumá po lodi. Už našla sklad plný upomínkových předmětů, observatoř i plavecký bazén. Nemůže se však zbavit pocitu, že ji něco sleduje. Když se ocitne v impozantní knihovně, rozhodne se tu porozhlédnout. Narazí na knihu s titulem „Dějiny Časové války“. Než se může ale zcela začíst, napadne ji podivná zombie.

Doctorovi se také nevede nejlépe. Gregor a Bram se rozdělili a neustále se snaží TARDIS rozebrat. To se lodi přirozeně nelíbí. Udělá vše, aby je zastavila. Přesměrovává je a staví kolem nich bludiště. Kromě toho časová zombie krátce poté zabije Brama. Gregora smrt jeho bratra nějak zvlášť nezasáhne, což pobuřuje Trickyho. Doctor je upozorní, že není ten správný čas na hádky, protože další zombie se blíží k nim. Tahle stvůra připomíná siamská dvojčata.
Jak Clara, tak Doctor s Gregorem a Trickym se dostanou do různých odrazů konzolové místnosti. Tato místnost je nejbezpečnější a dokáže se replikovat kolikrát je potřeba. Tohle je TARDISin způsob, jak udržet svou posádku v bezpečí. Clara si ale do své repliky vpustí zombie. Doctor je schopný určit její pozici právě včas a vtáhnout ji k sobě. Když už má svou společnici je načase zastavit sebedestrukci. Doctor se přizná, že ohledně zničení lodi pouze blafoval. Nikdy by přece neublížil své TARDIS. Naneštěstí se ukáže, že motory jsou přehřáté a nebezpečí exploze je velmi reálné. Musejí se co nejrychleji dostat do středu TARDIS.

Cestou začnou vyplouvat na povrch nepříjemné skutečnost. Někde v lodi je trhlina v časovém kontinuu, minulost i budoucnost prosakují a míchají se s přítomností. Clara tuší, že Doctor ví o zombiích víc, než přiznává. Kromě toho palivové jednotky se začínají rozpadat. Jedna z tyčí probodne Trickyho rameno. Když přijde na amputaci končetiny, Gregor zaváhá a Doctorovi je jasné proč. Gregor musí s pravdou ven. Tricky není android, je to nejmladší z bratrů Van Baalenových. Během jedné nehody přišel o zrak, hlas i vzpomínky a starší bratři mu namluvili, že je robot. Byl to krutý žert, kterého teď Gregor lituje.

Skupina se dostane ke zdroji energie – Oku harmonie, explodující hvězdě v bodě, kdy se stává černou dírou. Pokud v jeho blízkosti zůstanou déle než dvě minuty, shoří. Oba východy však zatarasí zombie. Clara chce vědět, co jsou zač, ale Doctor ji ujišťuje, že něco je lepší nevědět. Avšak Gregorovy senzory odhalí děsivou pravdu – zombie jsou jejich potencionální budoucí já, pokud zde uhoří. Po krátkém zápase je dvojhlavá stvůra shozena z můstku, ale stáhne sebou i Trickyho. Gregor ho vytáhne zpět a během procesu srostou do stejné podoby, jakou měla siamská zombie dvojčata.

Doctor a Clara uniknou a dostanou se do místnosti s motorem. Ta má podobu skalní soutěsky s hlubokou roklí. Doctor si myslí, že zde jistě zemřou, a tak Claře přizná, že ji potkal již několikrát a že nemá tušení, co je vlastně zač. Clara je zmatená, opravdu neví, o čem Doctor mluví. Doctor jí věří. Taky mu dojde, že celá tahle vize je jen TARDISino obranné „vrčení“. Musejí skočit do propasti.

Proskočí portálem k motorům. Zdá se, že motory vybuchly už během prvního nárazu, ale TARDIS se podařilo zmrazit čas v motorové místnosti. To ale na dlouho nevydrží a není tu žádná možnost, jak ji zachránit. Doctor je zoufalý. Nedokáže pomoct své nejstarší přítelkyni. Clara se ho snaží utišit a Doctor si všimne spáleniny na její ruce. Na dlani má vypáleno „velké přátelské tlačítko“. Řekne mu, jak k popálení přišla, a Doctorovi dojde, že vajíčkovitý předmět je ovládání magno-háku, které sebral na sběrné lodi. Stačí jen poslat ovládání do momentu, kdy je hák zachytil.

Najdou časovou trhlinu. Doctor hodlá tlačítko prohodit skrz a přepsat celý dnešek. Ujistí Claru, že si nebude nic pamatovat. Clara nechce zapomenout. Dnes kromě pravdy o sobě, zjistila v „Dějinách Časové války“ také Doctorovo pravé jméno. Doctor si chce svá tajemství udržet, a tak přes hroznou bolest přenese velké přátelské tlačítko trhlinou. Předá ho svému minulému já. Zmáčknutím se TARDIS dostane z magnetického pole a celý den je přepsán.

HUDBA V EPIZODĚ

Fire Woman (The Cult)

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Odkaz na IMDb
 • Cesta do středu Tardis
 • Journey to the Centre of the TARDIS
 • 7. série, 10. epizoda (celkově 94. díl)
 • 27. dubna 2013
 • 4. února 2014
 • 2013
 • www.imdb.com/title/tt2267326/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
lukascoolarik