Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Doktorovo jméno

Clara neví, kde je. Propadá se časem. Letí prostorem jako lístek unášený ve větru, který se rozpadá na milion kousků. Každý z těchto kousků se stává Clařinou ozvěnou v historii. Každý tento kousek je předurčen v určitém okamžiku zachránit Doctora. Clařiny ozvěny ochraňují každou z Doctorových regenerací napříč časem. Pravá Clara se však nepřestává rozpadat. Kde je a co se jí stalo?

Ve viktoriánském Londýně vyslýchá madam Vastra vraha odsouzeného k smrti. Má pro ni informace od záhadných Šeptajících. Šeptající znají tajemství, které si Doctor chce vzít do hrobu. Vastra se rozhodne okamžitě poté svolat konferenci. Cestování časem bylo vždy možné během snění, Strax se tedy nechá knockoutovat během souboje, Vastra a Jenny používají uspávadlo, které je uvede do transu. Stejným uspávadlem napustí dopis, který pošlou Claře. Čtveřice se usadí u stolu a společně čekají na posledního účastníka. Ten dorazí vzápětí a Clara se tak může konečně osobně setkat s profesorkou River Song. Je velmi překvapená, že River je žena. Vastra všem ukáže časoprostorové souřadnice, které vískala od vraha. Domnívá se, že zobrazují lokaci Trenzaloru.

Jenny najednou znervózní. Cítí, že se s jejím spícím tělem něco děje. Vzpomene si, že zapomněla zamknout dveře od domu a panikaří. Vastra se ji snaží uklidnit, ale Jenny oznámí, že byla pravděpodobně právě zabita a zmizí. River přinutí Vastru i Straxe, aby se probudili. Oba jsou následně zajati Šeptajícími. Ti vstoupí i do transu. Pracují pro Velkou Inteligenci, která má pro Doctora jasnou zprávu: „Pokud na Tranzalore nevkročí, své přátele již nikdy nespatří…“. Pak se Clara probudí.

Najde Doctora v jejich domě. Pokoušel se ohlídat Angii a Artieho zatímco Clara spala, ale děti ho přechytračily a bez dovolení proklouzly do kina. Alespoň teď mají Doctor s Clarou prostor pro soukromý rozhovor. Dívku samozřejmě zajímá River a Tranzalore. Když se ale zmíní o tomto místě, všimne si, že Doctor pláče. Když Šeptající tvrdili, že tajemství ukryté na Tranzaloru si Doctor vezme do hrobu, mysleli to doslova. Tranzalore je místo Doctorova posledního odpočinku.

Doctor spojí Claru s telepatickým okruhem TARDIS, aby získal souřadnice Tranzaloru z její paměti. Ví, že je to místo, kam nesmí nikdy jít, ale musí zachránit Vastru, Jenny a Straxe. Doctor chce překročit vlastní časovou linii a TARDIS se to nelíbí. Dokonce odmítne přistát a úplně se vypne. Doctor donutí TARDIS na Tranzalore dopadnout a způsobí jí tím pár škrábanců. Planeta je jeden velký hřbitov. V dálce ční obrovský monument připomínající TARDIS. Doctor vysvětlí, že když se TARDIS rozkládá, její vnitřní velikost se přenáší i na tu vnější. Monument je opravdu jeho TARDIS z budoucnosti. Je to jeho hrobka. Clara se vyděsí, když se před nimi zjeví River. Ta jí prozradí, že jsou stále mentálně propojené díky spojení z konference. Clara je jediná, kdo ji může vidět nebo slyšet. Je tady, aby jim pomohla. River stojí u vlastního hrobu. Doctora náhrobní kámen s Riveriným jménem překvapí, jeho žena zemřela přece v knihovně. Dvojici přepadnou Šeptající. River napovídá Claře, co má říct Doctorovi. Naznačí jim, že její hrob je ve skutečnosti tajný vstup do Doctorovi hrobky.

Mezitím se u vchodu do hrobky probouzí Vastra a Strax. Jenny leží opodál. Strax zjistí, že měla zástavu srdce a pomocí elektrického šoku se mu podaří srdce Jenny znovu nakopnout. Vtom je obklíčí Šeptající a Velká Inteligence s tváří Dr. Simeona. Velká Inteligence má mnoho informací o Doctorově historii, viní ho za smrt mnohých ras a národů a touží po pomstě.

Doctor a Clara se dostanou do obří TARDIS. Claře se dělá nevolno. Díky spojení s telepatickým okruhem se jí vrací vzpomínky. Dokonce i ty, které by neměla mít. Vzpomene si na rozhovor, který měla s Doctorem při cestě do středu TARDIS. Tehdy prozradil, že se potkali už dvakrát a že v obou předchozích případech zemřela. Clara nechápe, co se děje. Není čas na vysvětlování. Dvojice musí zachránit své přátele.

Nejdřív Doctor všechny přivítá na svém pohřbu. Velká Inteligence ho chce přinutit otevřít jeho hrob vyřčením jeho jména. Pokud tak neučiní, Šeptající zastaví srdce jeho přátel. Doctor odmítá a apeluje na Velkou Inteligenci. Nastalý zmatek přeruší až nečekané otevření dveří. Doctor neřekl své jméno, řekla ho River. Nikdo ho ale nemohl slyšet. Všichni vstoupí do hrobky.

Najdou zde nádherné světlo. Jsou to Doctorovy ostatky, celá jeho životní cesta časem a prostorem. Jeho minulost i budoucnost. Doctorova přítomnost vytváří silný paradox. Doctor kolabuje. Inteligence odhaluje svůj plán. Chce zničit Doctorův život, přepsat každý jeho moment, proměnit každé jeho vítězství na porážku, otrávit každé jeho přátelství. A to i za cenu vlastní smrti. Inteligence vstoupí do světla a začne plán uskutečňovat. Šeptající zmizí s ní. Doctor umírá všude najednou.

Vastra si uvědomuje následky. Doctor zachránil mnoho životů a mnoho světů. Ve světě bez Doctora Jenny zemřela ve Výběhu Démonů a Strax je jejich nepřítel. Jenny opravdu zmizí a Strax na Vastru zaútočí. Je nucena ho v sebeobraně zabít. Clara chápe, že musí také vstoupit do světla a napravit škody, které Velká Inteligence napáchala. Doctor ji odrazuje, ale Clara pochopí, že díky tomu ji mohl potkat v Útočišti Daleků a ve viktoriánském Londýně. Když vejde do Doctorovi časové linie, rozpadne se na milion kousků a bude moct být v každém okamžiku jeho života, aby na něj dohlížela. Aby ho pokaždé zachránila. River Claru upozorňuje, že ona jako osoba zemře. Její kousíčky se změní v ozvěny, ale nikdy nebudou původní Clarou. I tak ale dokážou Doctora zachránit. Je rozhodnuto, Clara vkročí do světla.

Doctor je v pořádku. Vrátí se i Jenny a Strax. Doctor se ale nesmíří se smrtí Clary. Chce vstoupit do vlastní linie. River se ho snaží odradit, i když ví, že ji neslyší. Chce mu vrazit facku, ale Doctor zastaví její ruku. Prozradí River, že ji mohl vidět i slyšet celou dobu. Nepromluvil k ní, protože mu to způsobuje velkou bolest. River je již mrtvá, ale Doctor nechce říct sbohem. Políbí ji a vzápětí si uvědomí, jak divně to muselo vypadat pro všechny ostatní, kteří River nevidí. River je jen ozvěna z Clařina podvědomí. Je tedy i důkaz, že Clara stále žije. River a Doctor se rozloučí jediným přijatelným způsobem – tak, jako by se měli opět brzo setkat.
Clara dopadla na dno časové linie. Neví, kde je. Neví, co se s ní stane. Propadá zoufalství. Doctor se ale blíží. Posílá jí lístek, který měla její matka v knížce. Alespoň pro tentokrát hodlá Doctor zachránit Claru. Dvojice se shledá a obejme se. Potom si všimnou postaršího muže, který k nim stojí zády. Clara si je jistá, že tuhle tvář Doctora ještě neviděla. Doctor přizná, že stařec je on. To ale nutně neznamená, že je to Doctor. Jméno, které si Páni času zvolí, je jako slib. Muž stojící před nimi slib porušil. To on je Doktorovo tajemství. Clara omdlí. Pak stařec promluví, obhajuje před Doctorem své činy. Doctor odchází s Clarou v náručí. Muž (John Hurt) se za nimi otáčí.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Odkaz na IMDb
 • Doktorovo jméno
 • The Name of the Doctor
 • 7. série, 13. epizoda (celkově 97. díl)
 • 18. května 2013
 • 7. února 2014
 • 2013
 • www.imdb.com/title/tt2267346/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
lukascoolarik
Micuda98