plakát seriálu

Pán času

(Doctor Who)

Epizoda 7×16 – Doktorův den (The Day of the Doctor)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Doctor se po čase opět shledává se svou společnicí Clarou, aby byli všichni tři (včetně TARDIS) vzápětí vyzvednuti helikoptérou UNITu. Ta je přenese na Trafalgarské náměstí, kde už na ně čeká Kate Lethbridge-Stewartová se svými asistenty Osgood a McGillopem. Po oficiální omluvě, předá Kate Doctorovi zapečetěné příkazy od Její Výsosti, královny Alžběty I. Týkají se prazvláštních obrazů, které se nacházejí v podzemní galerii Národního muzea. Doctor se na příkaz Alžběty stává novým kurátorem této galerie, jelikož zde se schraňuje všechno umění, které je považováno za příliš nebezpečné. Jeden z obrazů nese název „Pád Gallifrey“, taky známý jako „Už nikdy více“. Vypadá jako olejomalba ve 3D, ale ve skutečnosti je to výřez z reality, který zamrzl v čase. Jedná se o umění Pánů času a zobrazuje pád města Arkadie – poslední den Časové války. Den, kdy Doctor vyhladil všechny Daleky i Pány času.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Doctor poté vypráví Claře o tom, jak se ve snaze ukončit válku stal War Doctorem (John Hurt). Tato jeho reinkarnace se zmocnila nejsilnější zbraně Pánů času. Zbraň Moment je tak mocná, že si vytvořila vlastní vědomí a svědomí. Vezme na sebe fyzickou podobu Zlého vlka (Billie Piper) a začne Doctora soudit. Aby mu ukázala, jaké následky v případě jejího použití ponese, rozhodne se otevřít okno do jeho budoucnosti.
Mezitím v Anglii roku 1562 má Doctor (David Tennant) podezření, že královna Alžběta I. je Zygon, mimozemšťan schopný měnit tvar. Aby to dokázal, požádá královnu o ruku. Ta souhlasí, což slouží Doctorovi jako důkaz jeho teorie, protože předpokládá, že Alžběta I. by se nezamilovala do nějakého floutka jen proto, že má úžasné vlasy a hezkého koně. Ukazuje se však, že Zygonem byl právě kůň a z Doctora tím pádem bude král. A bude mít hned dvě královny, protože Zygon se pohotově mění na Alžbětu. Tuto konfrontaci narušuje trhlina v čase.
Mezitím v podzemní galerii Doctor a Clara prohlížení podivné obrazy. Zdá se, že namalované figury se dostali ven z obrazů. Není známo, kdo figury jsou ani kde jsou nyní. V tom okamžiku se i v galerii objeví časová trhlina.
Takto se nakonec všichni tři Doctoři sejdou v alžbětinské Anglii. Trhlina zajišťuje zvukovou komunikaci se současností. Když si Doctoři ujasní základní situaci, jsou obklíčeni strážemi. Královna (jedna její verze) se objeví vzápětí a Jedenáctý Doctor trvá na uvěznění v Toweru. Kate pochopí jeho plán. Ústředí UNITu se nachází v Toweru. Tam se tedy s Clarou odeberou.
Zamíří přímo do Černého archivu, kde se nacházejí všechny mimozemské artefakty. Místo je tak střežené, že se každý den personálu maže paměť pomocí vestavěných automatických filtrů. Kate s Clarou potřebují manipulátor časového víru, který archivu po jedné ze svých smrtí odkázal kapitán Jack Harkness. Nemají ale aktivační kód. Naštěstí jim ho Doctor v 16. století vytesá do zdi své cely. Fotka s kódem přijde Kate právě ve chvíli, kdy Clara zjistí, že jak Kate, tak Osgood a McGillop byli nahrazeni zygonskými dvojníky. Clara unikne v poslední chvíli.
Zavření v Toweru, Doctoři objevují změny, které čas zanechal na jejich budoucích povahách. Po emocionální roztržce dospějí k tomu, že i přes výrazné rozdíly dokážou vzájemně spolupracovat. Vřelý moment přeruší Clara, která jim překazí plán útěku tím, že je osvobodí. Královna Alžběta se k nim přidává vzápětí. Její Výsost celou skupinku odvede k Zygonům a vysvětlí jejich plán. Zygoni ztratili svou planetu v prvních dnech Časové války a teď chtějí nový svět. Zvolili si Zemi přesto, že je pro ně zatím příliš primitivní. Rozhodli se pomocí stázových krychlí (vynález Pánů času) přečkat pár století v obrazech, v nichž zamrzl čas. Taky se ukáže, že Alžběta je pravá Alžběta, která svou zygonskou kopii zabila už před nějakou dobou. Zygony to ale vůbec nenapadlo a Doctoři teď znají plán jejich invaze. Alžběta nechává přistavit Doctorovi TARDIS, ne však před tím, než dostojí svému slibu. A tak se z Doctora stane král Anglie.
Pravá Osgood zatím objeví pravou Katie a McGillopa. Společně se pak nechají zamknout do Černého archivu i s mimozemskými duplikáty. Archiv je natolik nebezpečný, že v případě ohrožení musí být zničen. Dvacet stop pod tímto místem se nachází jaderná hlavice a Kate by nevázala zničit Londýn, kdyby tím zachránila svět. Je koneckonců dcera svého otce. Otec Kate jí nechal do archivu nainstalovat malý dárek – přímé spojení s TARDIS. Právě odtud jí Doctoři volají. Snaží se ji přimět k odvolání sebedestrukce. Ta ale odmítá. Doctoři a Clara se proto pomocí stázové krychle uzavřou v obraze „Pád Gallifrey“, který byl před pár hodinami na jejich pokyn přenesen McGillopem do archivu. Touto cestou se ocitnou na scéně v pravou chvíli. Desítka a Jedenáctka ujišťují Kate, že zabít miliony lidí pro vyšší dobro, je hloupost. Trvají na vyřešení mírovou cestou. Aby toto umožnili, vymažou všem přítomným paměť. Nikdo si pak nebude jistý, jestli je člověk nebo Zygon a budou jednat bez předsudků. Obě Kate zruší detonaci v posledních vteřinách.
Skupina se snaží dojít k dohodě, která by byla přijatelná pro obě rasy. Clara využije příležitosti a promluví si s War Doctorem. Přijde jí neuvěřitelně mladý, a tak jí dojde, že tato verze Doctora ještě Gallifrey nezničila. War Doctor po tomto rozhovoru mizí zpět do své doby. Už viděl vše, co potřeboval. Stále je přesvědčen, že tady není jiná možnost.
Je připraven udělat tento těžký krok. Tentokrát na to ale nebude sám, jeho dvě budoucí já se ho rozhodnou podpořit. Žádný Doctor nevidí jiné východisko. Clara a Zlý vlk ale nesouhlasí. Zlý vlk jim ukáže projekci reality na Gallifrey a Clara trojici vyburcuje, aby dělala to, co jim jde nejlíp – byla Doctor. Jedenáctka pak dostane nápad, který postupně začne docházet jeho reinkarnacím. Rozhodnou se využít technologie stázových krychlí a zmrazit v čase celou obklíčenou Gallifrey. Až planeta zmizí v paralelním vesmíru, Dalekové se ocitnou uprostřed vlastní křížové palby. Je to nesmírně riskantní plán, a proto Doctor zavolá na pomoc všechna svá já. Všech třináct.
Doctoři si však nemůžou být jistí, zda uspěli. Gallifrey může být zničena nebo ztracena v jiném vesmíru a Doctoři se to nikdy nedoví. Díky vykolejeným časovým proudům si to dost možná nebudou ani pamatovat. Pro tento okamžik je ale War Doctor opravdovým Doctorem. Po krátkém rozloučení se odebere do své TARDIS, kde záhy regeneruje do své deváté podoby. Jeho úkol skončil.
Desítka se taky loučí. Jelikož si taktéž nebude nic pamatovat, chce od svého budoucího já vědět, kam míří. Jedenáctka mu poví o Trenzalore. Tam Desítka opravdu nechce jít, avšak musí říct své sbohem. Clara nechává Doctora na okamžik o samotě. Před tím mu ještě oznámí, že ho hledá kurátor muzea. Doctor uvažuje, že kdyby se někdy rozhodl odejít do důchodu, mohl by se stát kurátorem. Přicházející kurátor (Tom Baker) s ním souhlasí. Doctor pozná povědomou tvář. Oba pak hovoří o obrazu před nimi. Lidé se domnívají, že má dva názvy. Kurátor však prozradí, že se jedná o jeden název „Pád Gallifrey už nikdy více“. Doctorovi dojde, že jejich plán fungoval. Gallifrey pořád někde existuje a je na něm ji najít. Doctor míří domů, i když dlouhou oklikou.

Promo k epizodě
Hudba v epizoděvložit další píseň

The Wedding of River Song (Murray Gold)

Jedenáctý Doktor si povídá s Kurátorem.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
V černém trezoru můžeme vidět červené lodičky River Song, které měla v epizodě The Time of Angels.
Vědátorka Osgood nosí šálu velmi podobnou té, kterou nosil čtvrtý Doktor (Tom Baker).
Dle cedule se škola, ve které Clara učí, jmeuje Coal Hill Secondary School. Do stejné školy chodila Doktorova vnučka Susan.
Narážky na další seriályvložit další narážku

Derren Brown: Magie a manipulace mysli

Osgood říká, že jako krytí Doctorova příletu použijí Derrena Browna.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Tři Doktorové volají na velitelství Gallifrey.)
Velitel: Můj bože, on je tu třikrát. Mé noční můry se stávají realitou.
(Válečný Doktor začíná regenerovat.)
Válečný Doktor: Ovšem... Jistě, asi to dává smysl. Tohle moje tělo již dosluhuje. Doufám, že uši tentokrát nebudou přitahovat tolik pozornosti.
Desátý: I tak... líbí se mi, jak je stylový a má drsný hlas. Je to fakt přesvědčivé.
Jedenáctý: Odvážná slova, Dick Van Dyku.
Válečný Doktor: No, pokud byste mě k Doktorovi mohli nějak navést... (Desátý a Jedenáctý vytáhnou sonické šroubováky.) To jako vážně?
Jedenáctý: Jo.
Desátý: Vážně.
Válečný Doktor: Jste já? Vy oba?
Desátý: Jo.
Válečný Doktor: (ukazuje na Jedenáctého) I tenhle?
Jedenáctý: Ano!
Válečný Doktor: Jste má budoucí já?
Jedenáctý a Desátý: Ano!
Válečný Doktor: Mám snad krizi středního věku?
Válečný Doktor: A pokud budu jednou aspoň z poloviny takový muž, jako ty, Claro Oswald, budu nadmíru šťastný.
Clara: Přesně tak, miř vysoko!
Desátý: Generále, máme plán.
Jedenáctý: V tuto chvíli je to dost příšerný plán...
Desátý: ... a skoro určitě nebude fungovat.
Jedenáctý: To "dost příšerný" mi stačilo.
Desátý: Pardon, jenom přemýšlím nahlas.
Válečný Doktor: Pořád jsou tam milardy útočících Daleků.
Jedenáctý: Ano, to jsou.
Desátý: Ale taky je tu něco, o čem ty milardy Daleků neví.
Jedenáctý: Protože kdyby věděli, pravděpodobně by poslali pro posily.
Clara: Co? Co neví?
Jedenáctý: Tentokrát jsme tu tři!
Válečný Doktor: Vyhněme se "timey-wimey". Musíte vážně mluvit jako malé děti? Proč byste se měli stydět za to, že jste už dospělí?
(Jedenáctý se poprvé setkává s Desátým Doktorem.)
Jedenáctý: Páni, úplně vychrtlý. Opravdu, fakticky vychrtlý. Zvenku jsem to nikdy neviděl. Je to jako speciální efetky! Ha! Párátko!
(Desátého Doktora právě políbily dvě identické Alžběty.)
Desátý: No není to hezké?
Jedenáctý: Jedna z nich je Zygon.
Desátý: Jo.
Jedenáctý: Velká červená gumová věc pokrytá přísavkami.
Desátý: Jo.
Jedenáctý: S jedovými váčky na jazyku.
Desátý: Jo, chápu, kam tím míříš. Díky.
Lord Bentham: Co chce ten blázen tentokrát?
Jedenáctý: Ahoj, zdravím nejvyšší velitelství, tady je Doktor.
Desátý: Ahoj, tady je taky Doktor, slyšíte mě?
Válečný: Taky Doktor, jsem připraven.
Lord Bentham: Dobrý Bože, on je tu třikrát! Mé noční můry se stávají realitou.
(Desátý a Jedenáctý si prohlíží vnitřek TARDIS Válečného Doktora.)
Jedenáctý: Hele, podívej, to jsou ty kulatý věci!
Desátý: Ty kulatý věci žeru.
Jedenáctý: K čemu jsou?
Desátý: Nemám tušení.
(Desátý Doktor líbá královnu Alžbětu.)
Válečný: Tohohle nás čeká v budoucnu hodně?
Jedenáctý: Začně toho přibývat, to jo.
Desátý Doktor: A víš, jak vím, že jsi ta nepravá? Protože jsi naprosto příšerná kopie. Nejde jen o ten smrad nebo ty nepřesvědčivé vlasy nebo otřesné zuby nebo oči, co máš až moc blízko u sebe. Nebo ten dech, který by porazil i koně, protože moje Alžběta, ta pravá Alžběta, by nikdy nebyla tak hloupá, aby vyzradila celý svůj plán. Upřímně, proč bys to dělala?
Alžběta I: Protože to není můj plán. A já jsem pravá Alžběta!
Jedenáctý: Něco vám řeknu, hoši, jsme neskutečně chytří! (Clara otevře dveře vězení.) Jak jsi to udělala?
Clara: Bylo odemčeno. (Po chvíli.) Moment. V té cele jste byli tři a ani jednoho z vás nenapadlo ty dveře zkusit?
Válečný Doktor: To nedokážeš mluvit, aniž bys pořád mával rukama?
Jedenáctý: (Rozhazuje rukama.) Ano! Ne!
Jedenáctý Doktor: Mohla bys těmto smrtlelníkům říct, aby se klidili pryč?
Clara: To... co řekl on.
Jedenáctý Doktor: Ano, ale trochu to přibarvi.
Clara: Dobře. Užvanění smrtelníci, padejte nebo vás všechny proměním v žáby!
(Všichni tři Doktorové byli obklíčeni vojáky. Desátý a Jedenáctý na vojáky míří sonickými šroubováky.)
Válečný Doktor: A zase! Jsou to šroubováky! Co s nimi uděláte, začnete tu sestavovat skříň?
(Všichni tři Doktorové byli obklíčeni vojáky.)
velitel stráží: Který z vás je Doktor? Královnu anglickou někdo uhranul. A já za to chci Doktorovu hlavu.
Válečný Doktor: Tak to máte vážně šťastný den.
Válečný Doktor: (Na Desátého a Jedenáctého.) Proč na mě míříte těma šroubovákama? Jsou to vědecké nástroje, žádný vodní pistolky!
Válečný Doktor: Dobré odpoledne. Hledám tady Doktora.
Desátý: No, to jsi rozhodně na správném místě.
Válečný Doktor: Dobrý! Fajn! Takže, kdopak jste, hoši? No jistě! Jste jeho společníci?
Jedenáctý: Jeho společníci?
Válečný Doktor: Ti neustále mládnou.
(Desátý a Jedenáctý Doktor si porovnávají sonické šroubováky.)
Desátý: Kompenzace?
Jedenáctý: Čeho?
Desátý: Regenerace bývá sázka do loterie.
Desátý Doktor: Já ho zdržím, ty uteč. Tvůj lid tě potřebuje.
Alžběta I: Já zas potřebuji, abys byl v náš svatební den naživu.
Desátý Doktor: Dobrá práce, Doktore, paráda! Panenská královna. Tolik k historii!
Alžběta I: Co se to děje?
Desátý Doktor: Útočí na nás mimozemšťan, který umí měnit tvar a ještě před chvílí vypadal jako můj kůň.
Alžběta I: Co to ale znamená?
Desátý Doktor: Znamená to, že budeme potřebovat nového koně.
Válečný Doktor: Neseď na tom!
Rose Tyler/Bad Wolf: Proč ne?
Válečný Doktor: Protože to není žádná židle, je to ta nejnebezpečnější zbraň v celém vesmíru.
Rose Tyler/Bad Wolf: Proč nemůže být oboje?
Doktor: Spojená zpravodajská jednotka.
Clara: Jakže?
Doktor: To jsou tady ti. UNIT. Zabývají se vším mimozemským.
Clara: Jako třeba tebou?
Doktor: Já pro ně pracuju.
Clara: Ty že máš práci?!
Doktor: Proč bych neměl mít? Jsem dobrý v tom mít práci!
Clara: Ty žádnou práci nemáš!
Doktor: Ale mám. Tohle je má práce, teď zrovna ji dělám.
Clara: Ty nikdy nepracuješ.
Doktor: Ale ano, pracuju!
(Vrtulník přinese Tardis a Doktora, který z ní visí, před Národní muzeum.)
Kate Stewart: Jakou krycí historku jste vymysleli tentokrát?
Osgood: Derren Brown.
Kate Stewart: Už zase?
Osgood: Poslali jsme mu květiny.
(Desátý Doktor se loučí s jedenáctým.)
Desátý: Je dobré vědět, že je má budoucnost v dobrých rukou. (Odvrátí se od jedenáctého Doktora a odloží hrníček.) Tak ji drž pořádně, Claro.
Clara: Budu.
(Doctorové vycházející z obrazu)
Válečný Doctor: Zdravím.
Desátý: Jsem Doctor.
Jedenáctý: Omlouvám se za toho Daleka.
Clara: (vystupující také z obrazu) A taky za to předvádění se.
(Doctorové s Clarou uvnitř TARDIS.)
Desátý: (nadšeně) Oh, ty jsi to tu předělal. (zašklebí se) Nelíbí se mi to.
(Doctorové v obklíčení armády královny Alžběty I., ta je chce zavřít do vězení.)
Jedenáctý: To je skvělé, Tower miluju. Snídani bych si přál na osmou. Bude tam Wi-Fi?
Válečný Dctor: To nedokážeš mluvit, aniž bys pořád mával rukama?
Jedenáctý: Ano. Ne. (směrem k Alžbětě) Požaduji, abych byl neprodleně uvězněn v Toweru, a to spolu se svými komplici - Teniskami a Dědečkem.
Válečný Dctor: Dědečkem?
Desátý: Nejsou to tenisky.
(Doktorové obklíčeni vojskem Alžběty I., Jedenáctý se baví s Clarou skrze časovou smyčku)
Clara: Doctore, co se děje?
Jedenáctý: Je to... timey-wimey záležitost.
Válečný Doctor: Timey... Cože? Time-wimey?
Desátý: Netuším, kde to vzal.
(Doktor hledající Zygona naráží na králíka)
Doktor: Tak to je moc chytré. Ať už si zamýšlel cokoliv, můžeš na to zapomenout. Já jsem Doktor. Je mi 904 let. Pocházím z planety Gallifrey v soustavě Kasterborous. Jsem přicházející bouře, přináším temnotu... a ty jsi prostě jenom králík, že?
Hlavní postavy
Tenth Doctor
Eleventh Doctor
Clara Oswin Oswald
Vedlejší postavy
Lord Bentham
generál
Kate Stewart
Alžběta I
Rose Tyler/Bad Wolf
The War Doctor
Dalek/Zygon
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevDoktorův den (neoficiální název)
Původní názevThe Day of the Doctor
Rok natočení2013
Premiéra23. listopadu 2013
Typ epizodyPoslední epizoda série
Délka77 minut
Autoři profilu epizody