Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Hluboký nádech

Madam Vastra a její tým musejí řešit další problém. Viktoriánský Londýn tentokrát ohrožuje tyranosaurus brodící se Temží. Situace se ještě víc zkomplikuje, když dinosaurus vyplivne modrou policejní telefonní budku.

Doctorova nedávná regenerace má vliv na jeho řidičské umění. To vysvětluje obřího ještěra, který přicestoval z pravěku spolu s TARDIS. Co hůř? Doctor si ani pořádně nepamatuje na svoji společnici Claru, která jeho proměnu nese těžce. Vastra dokáže Doctora zpacifikovat a ve svém domě ho uloží ke spánku. Poté má bouřlivou debatu s Clarou. Než si stihnou vše vyjasnit, ozve se od řeky bestiální řev. Tyranosaurus se vznítil.
Vastra, Clara, Jenny a Strax vyrazí v domnění, že Doctor ještě není schopen opustit lůžko. Ten však na ně již čeká na břehu řeky. Cítí se odpovědný za smrt dinosauří samice, protože se zde ocitla jeho vinou. Taky je mu jasné, že se nejednalo o přirozenou smrt. Ukáže se, že zde bylo hned několik případů samovznícení za poslední měsíc. S touto informací Doctor skočí do Temže a zmizí na zbytek noci.
Když se neobjeví ani další den, Clara začne být nervózní. Pročítá noviny, jestli v nich Doctor nenechal nějakou zprávu, a opravdu nachází inzerát pro „Nemožnou dívku“. Šifra ji dovede do Manciniho rodinného restaurantu, kde se znovu setkává s Doctorem. Toho jsem přivedl taktéž novinový inzerát. Dvojice nemá tušení, kdo zprávu do novin poslal. Je tu avšak větší problém. Nikdo z hostů nedýchá. Jsou to roboti. Z restaurace se vyklube rozbitá vesmírná loď, která se snaží sama sebe opravit pomocí lidských orgánů. V Doctorovi tento scénář vyvolává vzpomínky.
V podpalubí najdou spícího kyborga, jenž velí lodi. Právě on zabil mnoho lidí i tyranosaura kvůli náhradním dílům. Díky tomu nyní vypadá víc lidsky než roboticky. Když se kyborg náhle probudí, duo se snaží uniknout, Claru však zůstane uvězněná v hlavní síni. Doctor ji opustí. Clara se snaží zamaskovat pomocí zadržení dechu, když se ale musí znovu nadechnout, je rychle zajata.
Clara je předvedena před kapitána lodi a odmítne mu cokoliv sdělit i pod hrozbou smrti. Během vyjednávání se Clara dozvídá, že loď se snaží opravit už staletí. Kyborg se podle všeho chce dostat do země zaslíbené. Když má všechny potřebné informace, odhodí Doctor své robotické přestrojení. Celou dobu Claře kryl záda, stejně jako Vastra, Jenny a Strax, kteří na signální slovo (Geronimo!) přispěchají na pomoc. Roboti zaútočí.
Kyborg se snaží uniknout v balónu z lidské kůže, ale Doctor je mu v patách. Jméno porouchané lodi (SS Marie Antoinetta) osvěží Doctorovu paměť. Již dříve se setkal s její sesterskou lodí SS Madame de Pompadour (02x04 – Dívka v krbu). Kyborg neustále opakuje, že musí žít a najít zemi zaslíbenou. Doctor ho ujišťuje, že je to jen lidská pověra a celá tahle situace může skončit pouze kyborgovou smrtí. Sebedestrukci nedovolí kyborgův program, vraždu nepřipustí Doctor. Jeden z nich však lže a kyborg skončí za nevyjasněných okolností nabodnutý na špici věže Big Benu. Doctor poté mizí i s TARDIS.
Když se Doctor vrátí pro Claru, dvojice si musí konečně ujasnit svůj vztah. Clara si není jistá tím, kdo teď Doctor vlastně je. Doctor jí oznámí, že není její přítel a že se jejich cesty můžou rozdělit, pokud bude chtít. V tu chvíli Claře zazvoní telefon. Je to Jedenáctý Doctor (Matt Smith), který volá z Trenzalore. Jeho regenerace se blíží a on prosí Claru, aby jeho novému já pomohla. Po telefonátu je Clara konečně schopná vidět svého starého známého Doctora. Dvojice vykračuje vstříc novým dobrodružstvím a je odhodlaná najít záhadnou ženu, která je podle všeho chce udržet pohromadě.
Epizoda končí s kyborgem probouzejícím se v „nebi“, kde ho vítá tajemná Missy.

HUDBA V EPIZODĚ

Infinite Potencial (Murray Gold)

Doktor vidí Amy těsně před regenerací.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Hluboký nádech (neoficiální název)
 • Deep Breath
 • 8. série, 1. epizoda (celkově 100. díl)
 • 23. srpna 2014
 • 2014
 • 79 minut
 • www.imdb.com/title/tt3469416/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
kikinka