Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Mumie v Orient Expressu

Doctor a Clara vyrážejí na jejich poslední cestu. Clara se už sice přestala na Doctora zlobit, přesto se rozhodla s ní už dál necestovat. Doctor pro jejich rozlučkové dobrodružství vybral cestu vesmírnou replikou slavného Orient Expressu. Dvojice si užívá příjemného večera, dokud se nedozví o záhadném úmrtí staré dámy na palubě vlaku. Bude případ vraždící mumie zajímavý natolik, aby Claru donutil přehodnotit návrat ke klidnému životu?

Doctor i Clara jsou záhadou zaujati, avšak nechtějí to jeden druhému přiznat. Začnou tedy vyšetřovat odděleně. Doctor se nejprve přesvědčí, že úmrtí dámy opravdu nebylo přirozené. Při tom se seznamuje s inženýrem Perkinsem. Doctorovi případ připomíná mytický příběh o Prorokovi. Prorok je monstrum, které mohou vidět pouze jeho oběti a to přesně 66 sekund před jejich smrtí. Šťastnou „náhodou“ vlakem cestuje také profesor mimozemské mytologie Emil Moorhouse, kterého Doctor vyhledá. Ve stejné době dojde také k vraždě kuchaře. Clara se mezitím potkává s Maisií Pittovou, vnučkou staré dámy. Při hledání stařenčina těla, objeví Clara a Maisie místnost se sarkofágem, kde zůstanou uvězněné. Doctor se snaží získat informace z kapitána vlaku, ten však odmítá. Na pomoc přispěchá Perkins se seznamem cestujících, plánem vlaku i seznamem zastávek za poslední půlrok. Dokonce i kapitán přehodnotí názor na vyšetřování, když dojde ke třetí vraždě.
Pasažéři mají proti sobě nezastavitelné nesmrtelné monstrum. Naštěstí nejsou tak bezbranní, jak by se mohlo zdát. Vlakem cestují převážně experti v mimozemské biologii, mytologii a fyzice. Vypadá to, že je někdo pečlivě vybral. Když toto Doctorovi dojde, vagon vlaku se promění na laboratoř a palubní počítač Gus vydá další rozkazy. Jejich cílem je zjistit pravou povahu Proroka. Až odhalí jeho slabiny, mají jej chytit do připraveného sarkofágu. Jediným vodítkem je starověký svitek, ke kterému je Prorok přitahován.
Světla v laboratoři zablikají – Prorok si vybírá další oběť. Umírajícím je profesor Moorhouse. Svých posledních 66 sekund se snaží využít k popisu mumie, avšak zpanikaří a snaží se s monstrem smlouvat v naději, že najde správné kouzelné slovo. Bohužel selže. Clara a Maisie najdou záznamy o dalších lodích, které měly za úkol odhalit tajemství Proroka a selhaly. Když Clara volá s Doctorem a zdržuje ho tak od práce, palubní počítač provede dekompresí sekci s méně hodnotnými pasažéry. Doctor tak odhalí vzorec, podle kterého si Prorok vybírá oběti. První jde po nejslabších, fyzicky nebo psychicky nemocných. Podle tohoto je další obětí pravděpodobně kapitán trpící post-traumatickým stresem z války. Mumie si pro kapitána opravdu brzo přijde. Prorok z obětí vysává veškerou životní energii, také musí používat nějaký druh teleportace. Doctor předpokládá, že další obětí je Maisie oslabená žalem.
Doctor donutí Claru, aby ji přilákala do laboratoře. Clara se zdráhá, přesto nakonec Maisii zalže a přesvědčí ji, že ji Doctor může zachránit. Doctor Claře přizná, že nepředpokládal klidný průběh tohoto výletu, což Claru rozčílí. Když světla zablikají a Maisie uvidí mumii, Doctor přetáhne všechen její zármutek na sebe. Doctor může mumii konečně vidět a všimne si kusu látky pod obvazy, který se shoduje se svitkem. Artefakt je ve skutečnosti vlajka a mumie je voják, který nepřestane vraždit, dokud jeho válka neskončí. Kouzelná formule, kterou Doctor pronese, zní: „Vzdáváme se.“
Gus pogratuluje cestujícím k vyřešení případu. Žádní přeživší však nejsou potřeba, a tak začne z vagónu vysávat vzduch. Doctor naštěstí zprovozní vadný teleport z mumie a přemístí všechny do TARDIS a vysadí je na nejbližší obydlené planetě. To alespoň řekne Claře, která si není jistá, zda mu může věřit. Doctor jí vysvětlí, že nevěděl, zda všechny dokáže zachránit a nechtěl v ní udržovat falešné naděje. Občas někdo musí udělat nemožná rozhodnutí a tím někým je Doctor.
Doctor nabídne Perkinsovi pozici společníka, ten však slušně odmítne. Doctor Claru dopraví domů. Schyluje se k loučení, vtom však Claře zazvoní mobil. Danny se chce přesvědčit, zda je Clara po opuštění Doctora v pořádku. Clara Dannymu zalže a přesvědčí ho o tom, že s cestováním je konec. Vzápětí zalže také Doctorovi. Tomu tvrdí, že ukončení jejich cest byl Dannyho nápad a že ho přiměla změnit názor. Cestování s Doctorem je evidentně závislost, které se těžko zbavuje.

Narážky na další seriály

Červený trpaslík

Ve vesmírném Orient Expressu byli falešní pasažéři vytvoření z tvrdého světla podobně jako Rimmer v Červeném trpaslíkovi.

HUDBA V EPIZODĚ

Don't Stop Me Now (Foxes)

Clara a Doctor vejdou do Orient Expressu a zpěvačka zpívá obecenstvu.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Mumie v Orient Expressu (neoficiální název)
 • Mummy on the Orient Express
 • 8. série, 8. epizoda (celkově 107. díl)
 • 11. října 2014
 • 2014
 • 46 minut
 • www.imdb.com/title/tt3787400/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë