Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Noční můra ve stříbrné

Angie a Artie, Clařini svěřenci, nedávno odhalili, že jejich chůva cestuje časem a prostorem. Donutili ji, aby je pro jednou vzala s sebou. Proto společně s Doctorem míří do Hedgewick Worldu – největšího a nejlepšího zábavního parku. A Doctor má zlatou vstupenku.

Park je bohužel uzavřený dle rozkazu císaře. Císař Ludens Nimrod Kendrick atd, atd. XLI je už nějakou dobu nezvěstný a vojenská četa hlídající park si o něj dělá starosti. Doctor toho využije a namluví jim, že je prokonzul. Teď se mohou po planetě neomezeně pohybovat. Seznámí se se sběratelem jménem Webley. Je to majitel Webleyho svět divů. Má tu mnoho voskových figurín, včetně jedné zobrazující císaře. Nejcennějším kouskem jeho sbírky je Kyberčlověk. Je to jen prázdná schránka a Webley ho používá jako loutku k triku se šachovou partií. Tím, kdo provádí tahy na šachovnici, je ve skutečnosti liliput Porridge schovaný v podstavci. Webley vlastní celkem 3 Kyberlidi. Doctora ale víc než kolekce upoutá zvláštní hmyz, který se plíží kolem. Jako by je pozoroval.
Děcka si trochu zaskotačí v nulové gravitaci a jsou zralí na odchod. Doctorovi hmyz nedá, rozhodne se přes jejich nelibost výlet prodloužit. Angie a Artieho uloží do postelí a přikáže jim, aby se nikde netoulali. Puberťačka Angie má svou hlavu a udělá přesný opak. Vůbec netuší, že ve vedlejší místnosti je Webley napaden probuzeným Kyberčlověkem a že on i Artie budou brzo uneseni.

Porridge vysvětluje Claře historii Kyberválek. Objasní jí, jak lidé nekončící válku vyhráli. Galaxie Tiberion musela být zničena spolu se všemi Kyberlidmi a lidmi – hrozné, přesto efektivní řešení. Porridgovi se o této události mluví velice špatně. Angie zamíří do kasáren, kde se setká s kapitánkou Alice Ferrin, která velí četě. Kapitánka se zajímá o liliputa, kterého Angie zmíní. Než se jí ale zeptá, objeví se Clara a Doctor. A hned po nich Kyberčlověk, který unese Angii. Četa je v boji naprosto neschopná. Ukáže se, že jsou četa pokání a stráží opuštěnou planetu, aby se nedostali do potíží nebo přímého boje. Doctor jmenuje Claru novou velitelkou a má pro ni jen 2 rozkazy. Zaprvé má zůstat naživu, dokud se nevrátí. Zadruhé nemá za žádnou cenu vyhodit planetu do vzduchu, i když toto nařizuje bezpečnostní protokol. K četě se přidá také Porridge, který pomáhá Claře zvýšit její autoritu. Ze všeho nejdřív musí najít dobře ubránitelné místo. Rozhodnou se pro komický hrad Natty Dlouhé bačkory.
Doctor si chytí jednu z podivných housenek. Zjistí, že jsou to ve skutečnosti kybermiti, ještě primitivnější stádium kyberlezů. Doctor se napojí na jejich frekvenci a přemístí se do jejich centrály. Zde najde Angii i Artieho a také Webleyho v probíhajícím upgradu. Ten mu vysvětlí, že lidé, kteří mizeli ze zábavního parku, byli použiti jako náhradní díly pro poškozené Kyberlidi. Tento účinný plán vymysleli geniální Kyber-plánovači. Po válce žádný kyber-plánovač nezbyl, Kyberlidé potřebovali děti a jejich mladý tvárný mozek na vytvoření nového. Doctor jim děti přivedl. Avšak přivedl jim i něco lepšího – sám sebe a svůj mozek Pána času. Kyberlidé jsou nyní schopní používat i jiné než lidské části a chtějí Doctora upgradovat.

Kyber-plánovač se dostane do Doctorovi hlavy a je přímo nadšen. Doctor se však nehodlá vzdát své mysli bez boje. Nebo bez šachové partie. Když vyhraje Doctor, Kyber-plánovač opustí jeho hlavu, propustí děti a nikdo neumře. Když vyhraje Kyber-plánovač, získá všechny Doctorovi vzpomínky a vědomosti. Hra začíná. Kyber-plánovač se dušuje, že zvládne předpovídat každý možný tah. Doctor podle něj nemá šanci vyhrát. Doctor ale ví svoje. Například to, že dřívější verze kyber operačního systému mohly být rušeny věcmi jako zlato nebo čistící kapalina. Kyber-plánovač běží pod podobným kódem. A Doctor má zlatou vstupenku. Doctor Kyber-plánovače dočasně zneškodní a společně s letargickými dětmi a Webleym zamíří k hradu.

Četa má velmi omezené prostředky. Mají pouze jednu anti-kyber zbraň, několik ručních pulzarů pro boj z blízka a bombu, co imploduje planetu. Bomba se aktivuje buď spouští, nebo hlasem kapitánky. Clara vyžaduje, aby kapitánka přísahala, že bombu nepoužije. Ta to ale zaručit nemůže. Porridge chce s kapitánkou mluvit o samotě. Zjevně i kapitánka má z Porridge respekt. Přesto se pořád domnívá, že zničit planetu je nejlepší řešení. Pokusí se nálož aktivovat hlasem, je ale zastřelena Kyberčlověkem. Četě se podaří Kyberčlověka deaktivovat a setkávají se s Doctorem. Ten jim objasní momentální situaci a požádá je, aby ho co nejrychleji spoutali. Potřebuje pouze volné ruce.

Mysl Doctor a Kyber-plánovače se prolíná pořád častěji. Tři miliony Kyberlidí jsou na cestě. Četě dochází munice, musí najít nové obranné prostředky. Clara nařídí zpuštění kabelu pod elektrickým proudem do vodního příkopu. Poté jde zkontrolovat Doctora. Ten požaduje hlášení o stavu jejich zbraní. Clara mu poví i o dálkovém ovládání k bombě a samozřejmě mu ho odmítne předat. Myslí si, že to mluví Kyber-plánovač. Chce, aby jí pověděl něco osobního. Doctor se jí nečekaně vyzná ze svých citů. Clara má důkaz, a tak „Doctorovi“ zrazí facku, aby probudila opravdového Doctora. Bohužel Kyber-plánovač má čím dál větší převahu. Ovládne Doctorovu ruku a zničí spoušť bomby. Kyberiádě už nestojí nic v cestě. Ani vodní příkop nezadrží učenlivé Kyberlidi na dlouho.

Četa se snaží zarputile bránit hrad proti přesile zatímco Porridge míří k Doctorovi. Plánovač navrhne, že Doctorovi vrátí děti, pokud obětuje královnu. To by ale znamenalo mat v pěti tazích. Doctor přímá a Kyber-plánovač je znechucen tím, jak Doctora ovládají emoce. Webley zaútočí na probuzené děti, naštěstí ho zastaví Porridge a jeho pulzar. Doctor oznámí, že dostane plánovače ve třech tazích. Kyber-plánovač to považuje za nemožné. Aby tuto hádanku rozluštil, pořídí si větší procesor. To v praxi znamená, že uvede celou Kyberiádu to úsporného režimu. Ale ani tři miliony kybermozků nepřijdou na způsob, jakým by Doctor mohl vyhrát. Doctor jim to tedy názorně předvede. První tah – zapnout sonický šroubovák, druhý tah – aktivovat pulzar, třetí tah – použít pulzar.

Plánovač je pryč z Doctorovi hlavy, ale je přerozdělen mezi Kyberiádu, která se brzy znovu probudí. Musejí najít způsob, jak aktivovat bombu. Angie poukáže na to, že Porridge určitě zná aktivační kód. Je to přece císař. Angie ho poznala podle podobizny na místních mincích a podle voskové figuríny s upravenou výškou. Porridge se přizná. Utekl, protože nechtěl být císařem. Pokud aktivuje bombu, jeho poddaní ho lokalizují. Pro dobro galaxie se vzdá své svobody a je zakrátko přenesen i s celou četou na palubu své lodi. Doctor ho poprosí, aby mu přenesl i TARDIS než planeta vybouchne. Společně pak sledují implozi.

Porridge si posteskne, že se bude muset opět věnovat nejosamělejší práci na světě – vládnutí. Clara ho upozorní, že nemusí být sám. Načež ji Porridge požádá o ruku. Zaskočená Clara chvíli uvažuje, ale záhy ho zdvořile odmítne. Doctor ji pak spolu s dětmi dopraví domů.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Odkaz na IMDb
 • Noční můra ve stříbrné
 • Nightmare in Silver
 • 7. série, 12. epizoda (celkově 96. díl)
 • 11. května 2013
 • 6. února 2014
 • 2013
 • www.imdb.com/title/tt2267338/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
lukascoolarik