Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Plochá čára

Clara chce Dannyho udržet v domnění, že s cestami po vesmíru je konec. Doctorovy nespolehlivé řidičské schopnosti jí to ovšem neulehčují. Místo v Londýně přistanou v Bristolu. Situace se ještě zkomplikuje, když se TARDIS nečekaně smrští do kapesní velikosti a uvězní Doctora uvnitř. Něco poblíž vysává externí rozměry a je na „doktorce“ Claře, aby odhalila viníka.

Clara se rychle skamarádí s Rigsym, sprejerem odsouzeným k veřejně prospěšným pracím. Z místního sídliště se ztrácejí lidi, jednou z obětí je i Rigsyho teta. Neznámý umělec vytvořil nezvěstným graffiti pomníček v průchodu, který má Rigsyho parta brzo zabílit. Clara pomocí psycho-papíru přesvědčí místní policistku, aby je pustila do bytu jednoho ze zmizelých. Průběh zmizení byl stejný jako vždy – oběť zmizí ze zamčeného pokoje, žádné známky vloupání nebo zápasu. Doctor, kterého momentálně Clara tahá v kabelce, rychle zavrhne teorii o smršťovacím paprsku, zato se mu zamlouvá hypotéza o úkrytu ve stěnách místnosti. Při demolici zdí je policistka napadena. Po útoku z ní zbude jen obrázek nervové soustavy na stěně. Podobné obrázky byly nalezeny i na dalších místech zmizení. Ten, kdo je dělá, se očividně snaží pochopit lidský svět a třetí rozměr.
Mimozemšťané ze zdí zaútočí, právě když Claře volá Danny. Clara si vymyslí výmluvu a hned po ukončení hovoru, proskakuje spolu s Rigsym oknem. Doctor se domnívá, že je jedná o rasu, která žije v dvojrozměrném vesmíru. Clara se vrátí k Rigsyho skupině, kde jsou všichni napadeni malbami z průchodu. Clara se marně snaží dostat všechny do bezpečí. Přeživší se ukryjí v tunelu metra. Doctor chce dát nové rase šanci. Upřímně doufá, že mimozemšťané nechápou trojrozměrný vesmír a nevědí, že lidem ubližují. Snaží se s nimi komunikovat. Nepříliš úspěšně. Plochá stvoření skupinu stále napadají a snaží se ji v tunelu uvěznit pomocí zplošťování klik. Doctor rychle sestaví zařízení na obnovu třetího rozměru na malých plochách, například u klik dveří. Mimozemšťané se ale mezitím učí a vyvíjejí. Už se dokážou částečně transformovat do třetího rozměru, obnovovat rozměry a dokonce najdou způsob jak TARDIS dále vysávat. Doctorovi dochází energie. Když TARDIS skončí na kolejích, musí ji Doctor přepnout do obléhacího módu, aby předešel srážce s vlakem.
TARDIS je plně vybita, Clara ztratí spojení s Doctorem a musí sama rozhodnout, co dál. Vymyslí plán, jak obelstít mimozemšťany. Rigsy nakreslí ploché dveře. Plakát s malbou skupina umístí na stěnu, za níž uloží TARDIS. Když se stvoření snaží přemístit dveře do třetího, nedopatřením tím nabijí TARDIS. Doctor má konečně dost energie k tomu, aby tuto rasu poslal zpět do jejich dimenze. Ještě před tím však mimozemšťany důrazně varuje před návratem na Zemi a dá jim jméno Bezkostí.
Když je nebezpečí zažehnáno, Clara touží po projevu uznání, nebo alespoň pochvale. Dnes byla Doctor a byla dobrá. Doctor přizná, že dnes byla dobrý Doctor, což ale s dobrotou nemá nic společného. Epizoda končí scénou, kde si Missy s potěšením prohlíží „svoji“ Claru.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Plochá čára (neoficiální název)
 • Flatline
 • 8. série, 9. epizoda (celkově 108. díl)
 • 18. října 2014
 • 2014
 • 42 minut
 • www.imdb.com/title/tt3834038/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë