Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Poslouchej

Clara se konečně dočká schůzky s Dannym, novým kolegou a bývalým vojákem. Rande je katastrofální a Clara se vrací domů značně rozmrzelá. Náladu jí nezlepší ani fakt, že má TARDIS zaparkovanou v ložnici. Doctor má teorii a potřebuje pomoct s ověřením. Věří, že existuje stvoření dokonalé v umění úkrytu. Neviditelný společník, který je vždy s námi. Důvod, proč zdánlivě bezdůvodně mluvíme sami k sobě. Doctor zjistil, že se napříč historií opakuje specifická noční můra. I po probuzení má člověk nepříjemný pocit, že není sám. Existuje příšera, která se schovává pod postelí?

Clara se zeptá, jestli měl Doctor někdy takový zlý sen. Odpovědi se nedočká, místo toho je napojena na telepatické rozhraní TARDIS. Doctor chce na Clařině časové linii najít okamžik, kdy měla zmíněný sen poprvé. Clara se má plně soustředit, ale telefonát od Dannyho jí rozptýlí. Místo v Clařině dětství tak TARDIS přistane u dětského domova ve West Country, kde vyrůstá malý Rupert Pink.

Zatímco se Doctor vydává na průzkum, Clara se vplíží do Rupertova pokoje. Je to právě on, kdo poprvé zažil zvláštní noční můru, proto je strachy bez sebe. Clara se ho snaží uklidnit a ukázat mu, že pod postelí není žádná příšera. Tehdy se na Rupertově posteli objeví tajemná figura zahalená v dece. Může se jednat o jeho škodolibého kamaráda, ale kdo ví? Doctor přispěchá na pomoc. Vysvětlí Rupertovi, že strach není nedostatek, ale superschopnost, která ho udrží naživu. Poté doporučí, aby příšeru jednoduše ignorovali. Všichni tři se k postavě na posteli otočí zády. Tajemný návštěvník to po chvíli vzdá a opustí pokoj. Dvojice se snaží Ruperta uklidnit. Clara mu poví pohádku o statečném plastovém vojáku Danovi, Doctor pak chlapce uloží ke spánku a dá mu sen o tom, že je voják Dan.
Doctor se domnívá, že Clara musí mít s Rupertem nějaké spojení. Clara si uvědomí, co se stalo, a požádá Doctora, aby jí pomohl napravit její rande. Bohužel ani druhý pokus nedopadne nejlíp. Claru odláká muž ve skafandru zpět do TARDIS. Když muž sejme helmu, Claru překvapí, jak je podobný Dannymu. Plukovník Orson Pink je Clařin příbuzný asi 100 let v budoucnu. Doctor ho po Clařině časové linii našel na opuštěné stanici na poslední planetě před koncem vesmíru. Orson je průkopník cestování v čase. Původně měl cestovat jen do příštího týdne, avšak kvůli chybě je už půl roku uvězněn na konci času. Pochopitelně se chce dostat co nejdřív zpět domů, Doctor však chce strávit ještě jednu noc v tichu konce světa. Orson se vyděsí, což Doctora utvrdí v jeho přesvědčení o existenci tajemného stvoření.

Orson tráví noc v bezpečí TARDIS. Clara mu radí, ať se příště cestování časem vyhýbá. Orson jí prozradí, že to mají Pinkovi nejspíš v rodině, alespoň podle jedné historky jeho praprarodičů. Také jí ukáže figurku plastového vojáčka, kterou zdědil pro štěstí. Clara se připojí k Doctorovi. Brzy se začnou ozývat divné zvuky. Vše vyvrcholí, když něco začne klepat na dveře. Doctora přemůže jeho zvědavost a otevře dveře stanice. Velmi ostře pošle Claru do TARDIS a zůstane sám. Vzduchová skořápka kolem stanice se brzo poruší a Orson zachrání Doctora v posledním okamžiku. Doctor je v bezvědomí a záhadné něco je stále s nimi. Clara je musí dostat kamkoliv jinam. Rozptyluje ji však starost o Doctora.
TARDIS opravdu někde přistane. Orson hlídá Doctora a Clara jde na obhlídku. Vstupuje do stodoly, kde najde v posteli plačícího chlapce. Uslyší hlasy, a tak se schová pod postel. Přichází dvojice dospělých, kteří spekulují o chlapcově budoucnosti. Kluk se nechce přidat k armádě, do Akademie se možná taky nedostane a tím pádem se z něj nikdy nestane Pán času. Clara se schovává pod postelí malého Doctora. Dospělý Doctor se mezitím probouzí a začne dělat povyk. Dítě chce zjistit, zda je někdo s ním ve stodole. Clara musí chlapce zastavit, chytne ho za kotník a řekne mu, aby si šel zase lehnout. Vyděšený kluk se vrací do postele. Clara nyní chápe Doctorovu posedlost touto specifickou noční můrou. Také poznává stodolu, ve které se nachází (07x15 – Doktorův den ). Clara uklidňuje vystrašené dítě. Řekne mu, že strach je superschopnost, která ho udělá silnějším. Strach je neviditelný společník, který bude vždy s námi.

Jakmile se Clara vrátí do TARDIS, prosí Doctora, aby hned odletěl a nikdy se nedíval, kde právě byli. Doctor neochotně poslechne. Dvojice vrátí Orsona do jeho doby a Clara poté může konečně úspěšně zakončit své rande.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Poslouchej (neoficiální název)
 • Listen
 • 8. série, 4. epizoda (celkově 103. díl)
 • 13. září 2014
 • 2014
 • 47 minut
 • www.imdb.com/title/tt3745430/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë