Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Projít peklem

Doctor se toulá pouští. V povědomém zapadlém bistru uprostřed ničeho se snaží vzpomenout si na události, které ho na toto místo přivedly. Svůj příběh vypráví mladé anglické servírce s tváří Clary Oswaldové.

Po tom, co se Doctor ocitl na Gallifrey, se vydává do stodoly, ve které žil jako dítě. Odmítá toto místo opustit i přes vojenské příkazy. Když nechce Doctor k Citadele, musí nakonec Citadela k Doctorovi – samotný Lord Prezident Rassilon (naposledy viděn v epizodě 04x18 – Konec času, část druhá) je donucen dorazit ke stodole a vyjednávat s Doctorem. Lord Prezident vyžaduje informace o obávaném hybridovi. Doctor, rozhořčen svým uvězněním ve vlastním kotouči přiznání na příkaz Rassilona, požaduje, aby vypadl z jeho planety. Rassilon se snaží Doctora popravit. Vojenská četa se ale zdráhá zabít hrdinu Časové války a raději složí zbraně. Lord Prezident i celá Nejvyšší rada jsou deportovány z Gallifrey.
Doctor svolává velitele ozbrojených složek a sesterstvo Karnu, aby si promluvili o hybridovi. Velitel přizná, že obavy přinášejí proroctví Matrixu, která se shodují v tom, že hybrid, zkřížený potomek dvou válečných ras, bude jednou stát v troskách Gallifrey. Doctor slíbí pomoc, jako protislužbu požaduje použití extrakční komory, s jejíž pomocí si může naposledy promluvit s Clarou. Komora umožní načas zachránit Claru v posledních okamžicích jejího života, avšak dřív nebo později se bude muset vrátit do momentu, kdy její srdce udeřilo naposled (09x10 – Čelem k havranovi). Doctor však neplánuje nechat Claru znovu umřít. Střelí velitele a během jeho regenerace do ženské podoby ukradne neurální blok k vymazání vzpomínek a vydává se s Clarou na útěk. Dvojice zamíří do Arkád Matrixu, největší databáze vesmíru a pohřebiště Pánů času.
Doctor a Clara se snaží najít tajnou chodbu ven z Arkád, o které řekli Doctorovi Arkádové přízraky v jeho dětství. Matrix jim to ale nehodlá ulehčit a stavím jim do cesty různá monstra. Během hledání si Clara všimne toho, že Doctor se chová podivněji než jindy a chce vědět, co se mu stalo. Doctor Claře řekne o svém mučení v kotouči přiznání. Taky dozná, že doopravdy neví, co nebo kdo je hybrid. Potřeboval pouze něco, s čím by mohl vyjednávat o Clařině znovuoživení. Clara hoří zlostí, když zjistí, jak dlouho Páni času Doctora věznili. Sice nesouhlasí s tím, co pro ni Doctor udělal, ale i tak mu pomůže ukradnout novou TARDIS. Doctor doufá, že se Claře vrátí srdeční tep po té, co opustí časovou zónu Gallifrey. To se však nestane. TARDIS cestuje až do konce vesmíru, Clara je stále bez pulsu. Tehdy se ozvou čtyři zaklepání.
Za dveřmi na Doctora čeká Já sledující umírající hvězdy. Já chápe, že Doctor nenávidí konce. Přesto se jej snaží přesvědčit, že tentokrát nemůže Claru zachránit a měl by ji nechat v klidu zemřít. Koneckonců Clara si svou smrt vybrala sama. Konverzace se přesune k hybridovi. Doctor se poprvé dozvěděl o hybridovi od Arkádových přízraků a toto zjištění ho od dětství děsilo. Doctor se domnívá, že hybridem je Já – zčásti člověk, zčásti Miřan. Já namítne, že podle takové teorie může být hybridem i napůl člověk, napůl Pán času. Úplně největší smysl však dává teorie, podle které je hybrid složen ze dvou bytostí. Dvojice Pána času a člověka je nebezpečnou kombinací, která dokáže rozplést i síť času. Doctor a Clara zašli příliš daleko a Doctor si toho je vědom. Proto má v plánu vrátit Claru na Zem a vymazat jí vzpomínky na jejich dobrodružství. Clara celou konverzaci tajně sleduje z TARDIS.
Clara s Doctorovým plánem nesouhlasí. Řekne mu, že obrátila polaritu na neurálním bloku. Má právo na svou minulost s Doctorem, i když to znamená, že ohrozí svou budoucnost. Doctor jí dá zapravdu. Oba ale souhlasí s tím, že to tentokrát přehnali a jejich společné cestování musí přestat. Rozhodnou se použít neurální blok společně. Doctor je ten, jehož vzpomínky jsou vymazány.
Příběh se vrací zpět do bistra. Doctor si vzpomíná na jen útržky jeho času s Clarou. Není si vědom toho, že servírka je jeho hledanou Clarou. Doctor si také vzpomíná, že v této restauraci byl s Amy a Rorym (06x01 – Nemožný astronaut). Přizná servírce, že ještě nenašel svou TARDIS. Servírka ho ujistí, že mu ji určitě někdo najde. Poté celá restaurace zmizí. Budova byla ve skutečnosti TARDIS, se kterou Clara a Já hodlají cestovat vesmírem. Clara ví, že se jednou bude muset vrátit na Gallifrey a prožít poslední úder svého srdce. Plánuje však letět hodně dlouhou oklikou. Jako dárek na rozloučenou pošle Clara Doctorovi jeho TARDIS se svým portrétem na dveřích telefonní budky. Jako dárek na znovushledání daruje TARDIS Doctorovi nový sonický šroubovák.

Zajímavosti

Když se Clara zeptala doktora, jestli se vrátil do rodného města, odpoví Doktor, že tak nějak, ale ne úlně. Poté se ho Clara zeptá, jestli je jeho rodné město Glasgow a on své město přirovná k vesmírné podobě tohoto města. Je to narážka na to, že představitel Doctora, Peter Capaldi, z Glasgow pochází.

Narážky na další seriály

Stopařův průvodce po Galaxii

Když Clara s Ashilder na konci epizody odlétá v TARDIS maskované jako restaurace, naráží tím tvůrci na druhý díl série Stopařova průvodce po galaxii s názvem Restaurant na konci vesmíru.

HUDBA V EPIZODĚ

Don't Stop Me Now (Foxes)

Doctor vchází do restaurace.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Hostující hvězdy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Sledovanost premiéry
 • Odkaz na IMDb
 • Projít peklem
 • Hell Bent
 • 9. série, 12. epizoda (celkově 124. díl)
 • 5. prosince 2015
 • 11. března 2017
 • 2015
 • 60 minut
 • 6 170 000 diváků
 • www.imdb.com/title/tt4701544/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
La.Volpe
verca.sotek
jesmot