plakát seriálu

Pán času

(Doctor Who)

Epizoda 7×08 – Prstence Akhatenu (The Rings of Akhaten)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Doctor si chce svou novou společnici trochu proklepnout, a tak cestuje časem k důležitým mezníkům jejího života. Pochopí, že vylisovaný list neboli první stránka její knihy přání, je památkou na první setkání Clařiných rodičů a že samotná kniha dříve patřila její matce, která zemřela před 8 lety. Zatím se Clara zdá být naprosto normálním člověkem. Jaká je její spojitost mezi viktoriánskou guvernantkou a geniální hackerskou? Doctor tomu musí přijít na kloub a teď, když je Clara jeho plnohodnotnou společnicí, bude mít snad možnost. Jako cíl své první společné cesty zvolí prstence Akhaten – sedm světů, které obíhají stejnou hvězdu. Podle místní pověsti život v celém vesmíru vznikl právě zde.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Potom, co Doctor Claře ukáže dech beroucí Pyramidu, posvátné místo Pěvců Akhetu, se duo přemístí na místní tržiště plné roztodivných mimozemských ras. Clara je velmi zaujata jejich kulturou. Překvapí ji, že místo peněz používají ke směně věci s citovou hodnotou, se záznamem vlastní historie. Čím jsou důležitější, tím jsou cennější.

Během bloumání po tržišti Clara narazí na dívku jménem Merry Gejelh. Merry vypadá vystrašeně a Clara by jí ráda pomohla. Bohužel ale nezná dívčinu situaci. Merry je Královna let, schránka zdejší historie. Zná každou kroniku, každou báseň, každou legendu i každou píseň. Má veřejně zazpívat píseň pro boha Praotce, ale dostala trému a utekla. Clara holčičku uklidní a ujistí ji, že píseň určitě nepoplete. Poté ji Clara zavede zpět k jejím strážcům a společně s Doctorem se jdou podívat na ono vystoupení.

Když ale Merry zpívá ukolébavku Praotci, splete se a je neočekávaně vtažena do Pyramidy. Doctor a Clara se ji snaží zachránit, ale je pozdě. Starý bůh se probudil a žádá si jako oběť duši Královny let. Merry na naléhání Doctora odmítne. Nyní se musí co nejrychleji dostat z Pyramidy. Merry si vzpomene na příběh o tajných dveřích a najde tak pro skupinu únikovou cestu. Když chtějí konečně opustit posvátnou půdu, Doctorovi dojde nepříjemný fakt. Dosud se domníval, že monstrum uvězněné v Pyramidě je Starý bůh Praotec. Jenže to byl pouze Praotcům „budíček“. Pravým Praotcem je samotná hvězda, kterou planety obíhají.

Hvězda celá staletí parazitovala na historii sedmi světů, živila se jejich legendami a vzpomínkami jejich obyvatel. Doctor hvězdě nabídne vlastní vzpomínky, aby ukojil její hlad. Ale ani zážitky někoho tak zkušeného a světaznalého Praotci nestačí. Clara tedy nabídne Praotci něco velmi mimořádného – vylisovaný list z knihy její matky. List plný příběhů, historie a plný budoucností, které se nikdy nestaly. Mezi tím, co bylo, a co mělo být, je rozdíl. Jednoho je sice hodně, ale druhého je nekonečně. A tak jeden neobyčejný list nasytil hvězdného boha a zachránil sedm světů.
Když TARDIS opět přistane v současném Londýně, Clara si uvědomí, že Doctora viděla před 8 lety u matčina hrobu. Doctor se přizná, že ji špehoval, protože mu připomíná někoho, koho ztratil. Clara ho upozorní na to, že pokud s ním bude nadále cestovat, nebude mu dělat za nikoho náhražku.

Promo k epizodě
Hudba v epizoděvložit další píseň

Ghost Town (The Specials)

Na začátku epizody.

The Long Song (Emilia Johnes)

Nekonečná ukolébavka pro boha Akhatenu.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
V životě Clary hraje velkou roli list, který napomohl seznámení jejích rodičů. V každém záběru ovšem "hraje" jiný list. V předchozím díle má javorový list, úplně jiný tvar než v tomto, a na konci tohoto dílu se už ani nejedná o list javorový.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Doktor: Už jsem viděl větší.
Clara: Fakt?
Doktor: Děláš si srandu? Je to obří!
Clara: Takže my skutečně cestujeme časem? Z čeho je? Když můžeme skrz něj, musí z něčeho být. Jako je džem z jahod, ne?
Doktor: Z jahod rozhodně není. To by bylo nepřijatelné.
Hlavní postavy
Eleventh Doctor
Clara Oswin Oswald
Vedlejší postavy
The Mummy
Režie
Scénář
Informace k epizoděIMDb
Český názevPrstence Akhatenu
Původní názevThe Rings of Akhaten
Rok natočení2013
Premiéra6. dubna 2013
Česká premiéra30. ledna 2014
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka44 minut
Autoři profilu epizody