Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Šarlatový děs

Madame Vastra a její detektivní společnost má nového klienta. Pan Thursday je požádal o prošetření smrti svého bratra Edmunda, který se stal další obětí tajemné „Purpurové hrůzy“. Edmund byl novinář a před smrtí pracoval v utajení v yorkshirské utopické komunitě Sweetville, jehož majitelkou je paní Winifred Gillyflowerová, oceňovaná chemička a strojařka. Na fotografii zemřelého je zřetelný optogram, poslední spatřený obraz. Zobrazuje tvář Doctora.

Vastra, Jenny a Strax se tedy vydávají na sever. Jenny doufá, že s trochou štěstí se dostane přes výběrové řízení. Paní Gillyflowerová má zájem jen o nejsilnější a nejkrásnější jedince. Jenny se zúčastní setkání komunity, kde má jejich vůdkyně přednášku o blížícím se konci světa. Pravou rukou paní Gillyflowerové je její oslepená dcera Ada. Ada je své matce velmi oddaná, ale má před ní jedno tajemství. V Sweetvillské továrně schovává a vykrmuje mazlíčka, svou drahou příšerku. Další důležitou postavou komunity je tichý společník pan Sweet, který však jedná výhradně přes paní Gillyflowerovou.

Vastra navštíví místní márnici a získá vzorek Purpurové hrůzy. Kanály vyplavují ji i její oběti už několik týdnů. Vastra si uvědomí, že tyto symptomy už viděla dříve, asi před 65 miliony let. Jenny se podaří infiltrovat do Sweetville. V továrně najde hned několik zamčených dveří. Za jedněmi z nich je cosi uvězněné. Jenny se s příšerkou domluví o vzájemném neútočení a rychle si poradí se zámkem. Ke svému překvapení nalezne v místnosti Doctora se symptomy Purpurové hrůzy. Je ztuhlý a jeho kůže má zářivě purpurovou barvu, ale je na rozdíl od jiných naživu. Společně sestoupí o několik pater níž a najdou místnost s obrovskou kádí plnou purpurové tekutiny. Paní Gillyflowerová a její nejvěrnější poutníci do ní noří nově příchozí členy. Jenny dostane Doctora do jednoho z ochranných kontejnerů, kde se Doctor snaží zvrátit započatý proces. To se povede. Doctor v návalu euforie políbí Jenny, ta mu vlepí facku, z čehož má Doctor velkou radost. Doctor oznámí, že je nutné najít Claru. Jenny se domnívala, že Clara je mrtvá, a tak se dožaduje vysvětlení.

Doctor začne vyprávět. Před pár týdny omylem přistáli místo ve viktoriánském Londýně ve viktoriánském Yorkshiru. Zde se seznámili s Edmundem, který je zasvětil do záhady Purpurové hrůzy a Sweetvillské komunity. Díky optogramů v očích obětí Doctor vyvodil, že něco muselo dramaticky narušit chemické složení těla. Usoudil, že Purpurová hrůza je typ silného organického jedu. Aby mohli vyšetřovat dál, Doctor a Clara se pod pseudonymy doktor a paní Smithovi přihlásili do Sweetville. Idylická společnost se proměnila v noční můru. Každý nový člen je vystaven jedu kvůli procesu zachování. Přežijí jen ti nejlepší a odmítnutí jsou vyhozeni do kanálu. Tam Ada našla Doctora, který byl odmítnut, ale díky tomu, že není člověk, otravu přežil. Když se poté i Edmund rozhodl infiltrovat komunitu, spadl do kápě plné jedu.
Ada mezitím zjišťuje, že její příšerka utekla. Přizná se matce a prosí ji, aby jejího mazlíčka ušetřila. Matka dcerou ale pohrdá a pošle na Doctora své poutníky. Jenny si vzpomene na kázání paní Gillyflowerové o zhoubě, která na ně všechny dopadne. Myslí si, že přichází apokalypsa, proto chce svoje nejvěrnější zachovat. V zachovalém stavu najdou v jednom z domů také Claru. Doctor ji oživí stejným způsobem jako sebe právě včas. Vastra a Strax již také dorazili a jsou vítanou posilou proti zachovaným poutníkům. I Vastra je šokována, že Clara žije. Doctor ale stále opakuje, že je to složité. Vastra zjistila, co je jed zač. Když její lid vládl Zemi, jejich největší metlou byla parazitická rudá pijavice, která infikovala pitnou vodu. Doctor se obává, že pijavice mohla přežít a vyvinout se. Jak to ale souvisí s paní Gillyflowerovou?

Clara poukáže na to, že z místního továrního komína se nekouří. Paní Gillyflowerová z něj chce vypustit raketu, která otráví vzduch. Doctorova banda ji musí rychle zastavit. V chodbě naleznou uplakanou Adu. Ada pozná svou příšerku. Doctor jí poděkuje za záchranu života a snaží se z ní dostat informace, ale ona stále nemůže matku zradit. Doctor si pořádně prohlédne její zjizvenou tvář. Rozhodne se vzít ji s sebou. Doctor a Clara se střetnou s paní Gillyflowerovou. Chtějí zjistit, kde je pan Sweet. Načež se ukáže, že pan Sweet je celou dobu s nimi. Je to pijavice, parazitující na paní Gillyflowerové, kterou krmí svým sladkým nektarem. Doctor donutí Gillyflowerovou přiznat, že za slepotu dcery může ona. Udělala si z ní pokusného králíka. Ada slyší každé slovo z matčina přiznání a neváhá si na ní vybít potlačovaný hněv. Clara využije příležitosti a zničí ovládání rakety.

Raketa má ale sekundární odpalovací mechanismus přímo v komíně. Paní Gillyflowerová k němu ihned zamíří a vezme Adu jako rukojmí. Nakonec se jí podaří raketu odpálit, avšak Vastra a Jenny ukradli jed, a tak je raketa neškodná. Paní Gillyflowerová neváhá všechny své nepřátele postřílet. Strax je ale rychlejší. Jeho střela sice mine, ale naruší stařeninu rovnováhu. Zavrávorá a přepadne přes zábradlí. S posledních sil prosí dceru o odpuštění. Ada ji ujistí, že ji bude do smrti nenávidět, ale přesto se zdá, že Paní Gillyflowerová umírá spokojená. Pan Sweet opouští svou mrtvou hostitelku a Doctor uvažuje, co s ní má udělat. Osud pijavice zpečetí Ada svou slepeckou holí.
Při loučení Jenny poukáže na to, že Doctor nevysvětlil záhadu kolem Clary. Doctor s ní může jen souhlasit. Clara se vrací domů a tam ji čeká nemilé překvapení. Její malí svěřenci mají celou kolekci fotografií, které dokazují Clařino cestování v čase. Slibují mlčení, pokud je Clara vezme na svou další cestu.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Odkaz na IMDb
 • Šarlatový děs
 • The Crimson Horror
 • 7. série, 11. epizoda (celkově 95. díl)
 • 4. května 2013
 • 5. února 2014
 • 2013
 • www.imdb.com/title/tt2204480/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
lukascoolarik