Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Schovávaná

V roce 1974 zakoupil válečný veterán profesor Alec Palmer Caliburnský dům. Společně se svou asistentkou a empatičkou Emmou Grayling se snaží ulovit ducha Čarodějnice ze studny. V okolí straší už několik staletí a její přítomnost je doprovázena hrozivým klepáním a křikem. Tuhle záhadu se rozhodnou rozlousknout zkušení krotitelé duchů z TARDIS.

Doctor a Clara se tentokrát vydávají za kontrolory bezpečnosti z ministerstva. Alec je však velmi podezíravý. Nechce, aby mu někdo ukradl výzkum a slízl smetanu. Doctor ho ujistí, že k ničemu takovému nedojde. Když jim Alec a Emma ukazují pořízené fotografie ducha, Clara si všimne, že silueta je vždy ve stejné póze. Doctora spíš zajímá, kde se nachází studna, která dala Čarodějnici přízvisko. Dozví se ale, že na pozemku se žádná studna nenalezla. Emma dokáže díky svým empatickým schopnostem přízrak vycítit a komunikovat s ním. Čarodějnice prý volá o pomoc.

Když se Doctor a Clara vydají na obhlídku domu, mají Alec a Emma čas na soukromou konverzaci. Sdělují si názory na své hosty a neobratně se snaží mluvit o vzájemných citech. Druhá dvojice mezitím na Emmino doporučení zamířila do hudební místnosti. Zde zaznamenají řadu paranormálních jevů. Plameny svícnů zhasínají, něco se skrývá ve stínech a v celém domě se ochladí. Vše vyvrcholí, když se Emmě podaří otevřít portál do jiné dimenze. Clara se snaží uklidnit Emmu, zatímco Doctor a Alec hovoří o profesorově motivaci k lovu duchů. Zdá se, že Aleca pronásledují jeho vzpomínky na válku a výčitky svědomí.

Doctor se rozhodne změnit taktiku. S pomocí TARDIS procestuje celou historii Caliburnského panství, od pravěku až po konec světa. Clara se mu během cesty svěří se svým podezřením, že ji TARDIS nemá moc v lásce. Taky na ni začíná doléhat břímě cestovatele v čase. Myslí si, že po tom všem, co Doctor zažil a viděl, mu musejí lidé připadat nicotní. Doctor se přizná, že lidé jsou pro něj jediná záhada hodná vyřešení.
No návratu do roku 1974 má Doctor klíč k celému mystériu. Čarodějnice ze studny není duch, ale Hila Tacorian, průkopnice v cestování časem. Je uvězněná v nestabilním kapesním vesmíru, kde čas plyne pomaleji. Sekunda pro ni je jako sto tisíc let pro obyvatele Země. Ze snímků, které Doctor pořídil je jasné, že před něčím utíká. Před něčím, co se schovává ve stínech.

Doctor má plán na záchranu Hily, ale musí jednat rychle, než se její vesmír zhroutí. Sestrojí zařízení, které zesílí Emminy empatické schopnosti jako mikrofon. To pomůže otevřít červí díru („studnu reality“) na dostatečnou dobu. V kapesním vesmíru se Doctor setká s vystrašenou Hilou, ale kvůli nestvůře v mlze mají problém najít zpáteční cestu k portálu. Naštěstí Emma je natolik silná, aby do jiné dimenze promítla obraz Caliburnského domu. Hila je zachráněna, ale Doctor zůstane uvězněný v kapesním vesmíru spolu s monstrem. Clara se snaží přesvědčit TARDIS, aby společně letěli Doctorovi na pomoc, avšak TARDIS se bojí, že nebude mít dost energie na návrat. Po krátké roztržce ale souhlasí.

Doctor předpokládá, že ho příšera potřebuje k tomu, aby se dostala do naší dimenze, a tak nemá v plánu nechat se chytit. Naštěstí Clara a TARDIS dorazí v pravý čas. Dostatečnou energii na zpáteční cestu jim z posledních sil dodá Emma. Při loučení vyjde najevo, proč chtěl Doctor ve skutečnosti navštívit Caliburnský dům. Chce se Emmy zeptat na Claru. Ale ani mocná empatička mu nedá žádné použitelné informace. Také se ukáže, že Hila je pra-pra-pra-pra-pra-prapotomek Emmy a Aleca, proto dokázali navázat tak silné psychické spojení. Poslední hádankou zůstává monstrum. Vtom si ale Doctor vzpomene, že cítil přítomnost nestvůry už v domě. Dojde mu, že příšery jsou dvě – milenci z jiných vesmírů. Požádá tedy všechny zúčastněně o spolupráci při poslední cestě do kapesního vesmíru – ve jménu pravé lásky.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
lukascoolarik