Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Síla na třetí

Manželé Pondovi si plně uvědomují, že mají dva životy – doktorský, který je plný dobrodružství, nebezpečí a běhání, a skutečný, kde Rory pracuje v jedné londýnské nemocnici a Amy píše do časopisu o cestování. Tenhle každodenní život se ale rychle okouká. Taky ví, že jednoho dne si budou muset mezi svými životy vybrat. Doctorovi návštěvy jsou čím dál nepravidelnější. Vlastně s nimi zůstal dlouhodobě v kontaktu jen jednou – v roce pomalé invaze.

Jednoho dne toho roku se z ničeho nic po celé Zemi objevily tajemné černé kostičky. Jsou malé, mají dokonalý tvar a nikdo nemá nejmenší tušení, odkud se vzaly a proč jsou tady. To jim ale nebrání si kostičky brát domů, pořizovat jejich fotky a chovat se k nim jako k dárku z nebes. Takové chování se vůbec nelíbí Kate Stewart, ředitelce vědeckého oddělení organizace UNIT. Po bezvýsledném testování kostek dospěla ke stejnému názoru jako je ten Doctorův. Kostky by se měly posbírat, izolovat a zkoumat. Uskutečnit takový plán na celé planetě, je ovšem nemožné. Doctor se nabídne, že na čas zůstane u Pondových a bude bedlivě sledovat alespoň těch několik sesbíraných vzorků. Po čtyřech dnech, během kterých se nic nestane, ho to přestane bavit. Takové zevlování ho ničí a musí vyrazit za dalším dobrodružstvím. Sledováním kostiček jsou tak pověřeni Pondovi. Nejseriózněji se tohoto úkolu zhostí Brian, který si vede podrobné denní záznamy.
Měsíce plynou, Doctor je bůh ví kde, kostky nedělají vůbec nic. Pondovi si zvykají na svůj skutečný život, dokonce se jim začíná líbit. V červnu je to už skoro rok od chvíle, kdy se kostky objevily, lidé už si na ně zvykli, berou je jako samozřejmost, i když stále nikdo netuší, co jsou zač. Pondovi slaví výročí svatby. A to je ten správný čas na to, aby se u nich zastavil Doctor, vzal je na malý výlet s neplánovanou sedmitýdenní zajížďkou a vrátil je zpět na jejich oslavu před tím, než si toho kdokoliv všimne. Brian to ovšem zaregistruje a musí Doctorovi položit pár otázek o jeho dřívějších společnících. Doctor mu přizná, že ne všichni jejich společné cestování přežili, ale také ho ujistí, že nikdy nedovolí, aby se něco Amy a Rorymu stalo. Poté se Doctor zeptá Amy, jestli u nich může nějakou dobu zůstat a pozorovat kostky. Když slíbí, že se bude tentokrát více snažit, je mu vyhověno.
Je červenec. Doctor a Pondovi se už pěkně sžili a užívají si společně stráveného času bez mimozemských komplikací. Pak se ale najednou všechny kostičky aktivují. Celý svět je na nohou. Rory a Brian vyrazí do nemocnice, Doctor s Amy zase do ústředí UNIT. Kate pomalu propadá beznaději – každá kostka se chová jinak, není v tom žádný vzorec, nejde je zastavit. Doctor se ji snaží uklidnit, řekne jí, že má myslet na svého otce. Tím totiž byl Doctorův dobrý přítel Alistair Gordon Lethbridge-Stewart. Po 47 minutách běsnění kostky prostě přestanou. Dostaly, co chtěli – vše naskenovaly a provedly vyhodnocení Země a lidstva. O chvíli později se na kostkách spustí odpočet. Jakmile dosáhne nuly, kostky se otevřou a třetina lidstva umírá na selhání srdce. Selhání levého srdce postihne i Doctora. Zdá se, že kostky vydaly elektrický výboj, byly signálními body. Signál přichází ze sedmi zdrojů. Na Zemi je sedm červích děr, které spojují 2 dimenze. Nejbližší je v nemocnice, kde pracuje Rory.
Rory díru ukrytou ve výtahu už objevil, když byl Brian unesen a vtažen do ní. Doctor s jedním srdce dlouho nevydrží, a tak ho Amy musí resuscitovat. Po té i oni najdou bránu, která vede na orbitu Země. Zde najdou Roryho, Briana a taky původce této situace – Shakri,starý mýtus, který měl děti z Gallifrey držet doma, vesmírní vymítači hmyzu. Shakri slouží „Zúčtování“ a chtějí zastavit lidský mor, než se rozšíří. Brzo přijde další elektrický výboj. Více kostek zabije více lidí. Doctor je plně rozhodnut, že lidstvo ochrání. Než Shakri zmizí, sdělí jen, že Zúčtování bude naplněno.
Doctor má jen chvíli na to, aby provedl „maxidefibrilaci“ planety. Přeprogramuje kostky tak, aby při dalším výboji energie srdce nezastavily, ale naopak zase přivedli k životu. Miliony lidí po selhání srdce jsou stabilizováni. Doctor pak chce opět odjet a překvapí ho, že Pondovi se chtějí přidat. Ještě se nechtějí vzdát doktorského života.

HUDBA V EPIZODĚ

Birdie Song (The Tweets)

Hraje krychle v Londýnském Toweru.

Titanium (David Guetta & Sia)

Amy a Laura na párty.

Merry Xmas Everybody (Slade)

Prosinec na Zemi.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Síla na třetí (neoficiální název)
 • The Power of Three
 • 7. série, 4. epizoda (celkově 87. díl)
 • 22. září 2012
 • 24. ledna 2014
 • 2012
 • 41 minut
 • www.imdb.com/title/tt2399633/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
jesmot
lukascoolarik