Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Sněhuláci

Anglie roku 1892 prožívá opravdu bílé Vánoce. Je Štědrý večer a na Londýn se snáší sněhové vločky. Do zimní pohádky to ale má daleko. Sníh z neznámých příčin vytváří krvežíznivé sněhuláky. Je na Doctorovi a mladé dívce Claře, aby zachránili Vánoce i lidstvo.

Doctor ale na něco podobného nemá ani pomyšlení, do viktoriánské Anglie se vydal, aby zapomněl na Pondovi. Nechce si hledat novou společnici a nechce už zachraňovat svět, dokonce přestal nosit i svého osobitého motýlka. Jedinou společnost mu momentálně dělají jeho staří známí Strax a Silurianka Vastra s její manželkou Jenny, kteří společně provozují detektivní agenturu. Vše nasvědčuje tomu, že tyto dvě nekonveční mladé dámy byly (s jistými úpravami) použity jako předlohy slavných literárních postav Sherlocka Holmese a jeho společníka Dr. Watsona. Momentálně se jejich detektivní společnost zabývá záhadou Dr. Simeona a jeho tajného institutu. Jistě to má něco společného s podivným sněhem, který jak se zdá disponuje i vlastní paměť. Zdá se, že ledové krystaly mají nízké telepatické pole a mohou reagovat na myšlenky a vzpomínky lidí v jejich okolí. Ve špatných rukách by se mohly proměnit v hrozivou zbraň.

Apatického Doctora ale problémy vesmíru nezajímají. Je unavený a navíc má pár svým problémů. Tím největším je Clara – mladá energická a neodbytná žena. Získala místo jako guvernantka u kapitána Latimera po té, co její předchůdkyně utonula v zahradním rybníčku. Kapitánova dcera Frannie má v poslední době podivné sny, kde je jejich zesnulá guvernantka stále uvězněná pod ledem a vyčkává na svůj návrat. Clara chce po Doctorovi vysvětlení. Ten by jí nejradši vymazal paměť pomocí paměťového červa. Než tak ale učiní, jsou napadeni sněhuláky. Sníh se krmí myšlenkami Clary, musí si představit, jak sníh taje, aby sněhuláky zastavila. Když objeví tento funkční způsob obrany, už jí Doctor paměť vymazat nemůže, jinak by v případě nebezpečí nevěděla, co má dělat. Doctor s tím už nechce mít nic společného a vrátí se do své kouzelné modré budky v oblacích.

Clara, vystupující pod jménem Alice Montague, se vrací k dětem. Noční můry Frannie se zhoršují, dnes se jí zdálo, že guvernantka je na ni rozzlobená a že ji potrestá na Štědrý večer, což je dnes. Clara se i přes jeho zákaz snaží najít Doctora. Narazí na Vastru, která jí pomůže v případě, že Doctora dokáže zaujmout jediným slovem. Clara zvolí slovo „pond“ (rybníček).

Doctor se tedy vydává přímo ke zdroji. Jako Sherlock Holmes se vloudí do kanceláře doktora Simeona, kde objeví velkou koulovitou věc plnou mluvícího sněhu. Dedukcí zjistí, že se jedná o roj vesmírných krystalů. Inteligence – organismus, schopný imitovat a zrcadlit vše, co najde. Aby tento organismus přežil i nadále, musí se vyvinout v něco víc lidského. K tomu by ale potřeboval perfektní duplikát lidské DNA v ledové formě. Třeba guvernantku utonulou a zamrzlou v rybníčku.
Dům kapitána Latimera se ocitne pod útokem ledové guvernantky. Doctor Claru a děti zachrání v poslední minutě a chce od toho dát opět ruce pryč. Pak se ale uvidí v zrcadle a zjistí, že opět nosí motýlka. Ani si nevšiml, že si ho vzal. Doctor je zpět. Právě v čas dorazí i jeho posily – Vastra, Jenny a Strax. Sněhuláci zahájili útok, jdou si pro ledovou ženu. Doctor a Clara nemají moc času, ale to jí nebrání, aby s ním flirtovala. Musejí se dostat do TARDIS, která je zaparkovaná v mračnu nad domem. Clara je překvapená, že je TARDIS menší zvenčí. Taky ji zajímá, zda má kuchyň, protože ráda peče suflé. Doctorovi někoho připomíná. Rozhodne se ji jmenovat svou novou společnicí. Než je to ale úplně oficiální, je Clara vytažena ledovou ženou z TARDIS a svržena dolů. Po dopadu na zem pomalu umírá. Straxovi přístroje ji udrží při životě pouze na chvíli.

Doctor a Vastra se vydají do kanceláře doktora Simeona. Zjistí, že sníh je parazit živící se Simeonovými emocemi už od jeho dětství. Zrcadlí jeho sny, obavy i hodnoty. Doctor pomocí paměťového červa vymaže Simeonovi z paměti desetiletí jeho života. Parazit bez hostitele nepřežije. Sen ale přežil snílka a nemůže zaniknout tak snadno. Nyní Inteligence ovládá Simeona. Najednou se všechen sníh začne měnit na slaný déšť. Sníh totiž dokáže pouze zrcadlit. Velké množství sněhu kolem domu kapitána teď zrcadlí něco jiného, něco silnějšího – plačící rodinu, co truchlí nad smrtí Clary.
Z Clařina náhrobku se Doctor dozvídá její plné jméno – Clara Oswin Oswald. Oswin Oswald bylo jméno geniální dívky, která byla přeměněna v Daleka. Jak mohla Oswin existovat i umřít dvakrát, pokaždé na jiném místě i v jiném čase? To musí Doctor teprve zjistit.

Zajímavosti

V této epizodě je divákům představena Doktorova nová společnice Clara. Herečka Jenna Louise Coleman se ale poprvé objevila už v epizodě 7x01 Asylum of the Daleks, kde hrála postavu Oswin. Clara i Oswin jsou přitom tatáž osoba v jiném čase - Clara Oswin Oswald.

Narážky na další seriály

Sherlock

Doktor se představí jako Sherlock Holmes a neúspěšně se snaží o dedukce. Během scény hraje melodie nápadně připomínající skladbu "The Game is On" ze soundtracku seriálu Sherlock.

HUDBA V EPIZODĚ

Sherlock Who (Murray Gold)

Vyšetřování v Simeonově domě.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
lukascoolarik
jesmot