Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Studená válka

Píše se rok 1983. Sovětská jaderná ponorka proplouvá studenými vodami v okolí Severního pólu. Posádka před nedávnem objevila cosi zamrzlé v kusu ledu. Domnívali se, že jde o mamuta. Jedná se však o něco mnohem nebezpečnějšího. Naštěstí jsou na palubě po zmizení TARDIS uvěznění i Doctor a Clara. Je na nich, aby ponorku uchránili před potopením se na oceánské dno.

Doctorovi se sice podaří alespoň na chvíli zastavit klesání, ale ani tak mu posádka nedůvěřuje. Pokládají ho a Claru za špiony. Kvůli napjaté atmosféře se Doctor rozhodne kápnout božskou a přizná, že je mimozemšťan. Kapitán Zhukov něčemu takovému nechce věřit, ale nemá na výběr. Z jejich „mamuta“ se vyklubal Doctorův starý známý – Ledový válečník maršál Skaldak z rasy Marťanů. Byl uvězněn v ledovci více než 5000 let. Velmi ho pobouří, když ho posádka napadne a spoutá. Vyšle nouzový signál své rase. Jak čas plyne, dochází mu, že ho nikdo zachránit nepřijde. Jeho rasa může být již vyhynulá. V zoufalství vyhlásí Zemi válku. Aby unikl ze zajetí, svlékne poprvé v životě své brnění.

Doctor rozdělí posádku na několik skupin. Nejdůležitější je uhlídat velící můstek a jaderné hlavice. Clara hovoří s profesorem, který objevil Ledového válečníka. Velmi ho zajímá budoucnost a snaží se Claru udržet v dobrém rozmaru. Mezitím Skaldak decimuje vojáky a od svých obětí se lecčemu přiučuje. Najde lidské přednosti i slabiny a zjistí, co znamená pojem „studená válka“. V této době stačí jediná jiskra a celý svět skončí v plamenech. Skaldak by nemohl být ve výhodnější situaci.

Cestou na můstek Skaldak zaútočí na profesora, ale díky Claře ho ušetří. Stejně pacifickou metodu zvolí Doctor. Prosí Skaldaka o slitování. Než hrdý Marťan zmáčkne velké červené tlačítko, jeho rasa mu odpoví na signál. Záchrana přijde v poslední chvíli a ponorka je marťanskou lodí vytažena na hladinu. Ledový válečník ale může rakety odpálit na dálku. Naštěstí Doctorova slova mají na Skaldaka správný účinek a on lidstvo ukáže soucit.

Doctor pak Claře konečně prozradí, proč TARDIS tak náhle zmizela. Restartoval protinepřátelský ochranný systém, a tak se TARDIS přemístila na bezpečnější místo – na Jižní pól.

HUDBA V EPIZODĚ

Vienna (Ultravox)

Boffin poslouchá na Walkmanu

Hungry Like the Wolf (Duran Duran)

Boffin poslouchá na Walkmanu

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
lukascoolarik