Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Velká časová loupež

Doctor se snaží Claru přesvědčit, aby změnila své plány a strávila den cestováním po vesmíru. Clara se však chystá na další schůzku. Už je ve dveřích, když zazvoní telefon v TARDIS. Existuje velmi málo jedinců s telefonním kontaktem na Doctora. Musí se tedy jedna o něco vážného. Doctor, i přes Clařino varování, telefon zvedne. Tehdy se oba ocitnou v temné místnosti s další dvojicí neznámých lidí. Všichni právě podstoupili dobrovolné vymazání paměti. Ze zvukového záznamu se dozvídají, že přijali nabídku tajemného Architekta. Mají za úkol vykrást nedobytnou banku Karabraxových.

Tato vesmírná super-banka má řadu bezpečnostních protokolů, včetně kontrol DNA a zakódovaných zámků. Na vše ostřížím zrakem dohlíží nelítostná slečna Delphox, šéfka bezpečnosti banky. Tajnou zbraní ochranky je poslední stvoření svého druhu zvané Pokladník, které dokáže vycítit vinu. Pokud Pokladník najde v mysli kriminální záměr, udělá z mozku provinilého polévku.
Zdá se, že Architekt pro tuto zdánlivě nemožnou misi vybral nejlepší možný tým. Mutantka Saibra dokáže po doteku duplikovat organickou hmotu a díky vzorku DNA se promění na jednoho z klientů banky. Tak se čtveřice dostane do depoziční schránky, kde najdou kufřík s bombou. Kybernetický hacker Psi stáhne do své mysli plány budovy a zjistí, že se nacházejí nad nezajímavými služebními koridory banky. Doctor se rozhodne odpálit podlahu buňky.

Ukáže se, že bomba umožňuje dimenzionální posun a přesune je do suterénu budovy. Zde najdou další kufřík od Architekta obsahující šest přístrojů. Doctor tvrdí, že neví, k čemu slouží. Saibra ho odviní z lhaní. Psi si musí dobít baterie, přicházející sluneční bouře nedělá dobře jeho obvodům. Při rozhovoru s Clarou odhalí, že si může vymazat paměť, kdy se mu zlíbí. Vymstilo se mu to, když chtěl během výslechu ve vězení ochránit své blízké tím, že si své přátelé a rodinu vymazal z mysli. Doctor je mezitím na průzkumu se Saibrou. Ta se mu přizná, že její mutantní gen jí komplikuje život. Je sama, jakmile se někoho dotkne, vezme na sebe jejich podobu a nikdo nedokáže věřit někomu, kdo se na ně dívá jejich očima.
Čtveřice se dostane do místnosti, kde je v nucené hibernaci držen Pokladník. Stvoření se nečekaně probudí a zaměří se na Claru. Skupina se snaží uniknout, ale Saibra je chycena v Pokladníkově skanu mozku. Doctor jí prozradí, že zařízení z kufříku jsou atomické drtičky – bezbolestná a okamžitá smrt.

Zbylí tři členové se dostanou k trezoru, kde naleznou další kufřík. Tentokrát je v něm výbava pro Psie k prolomení zakódovaného zámku trezoru a kartička se souřadnicemi (TECH 251; ORG 339; ST). Slečna Delphox nařídila vypustit Pokladníka do tunelů, a tak Doctor navrhne rozdělení. Pokladník téměř dostane Claru, Psi však stáhne záznamy každého známého zločince galaxie a vyšle tak obrovský signál viny. Pokladník se vydá k Psiovi, který použije atomickou drtičku.
Poslední zámek trezoru nechce povolit. Už to vypadá, že loupež skončí obrovským nezdarem. Tehdy udeří bouře a banka se stane zranitelnou. Doctorovi dojde, že plán této akce musí obsahovat i cestování časem. Jak jinak by Architekt věděl, kdy přesně bouře udeří? Doctor a Clara vstoupí do trezoru. Podle souřadnic najdou odměny pro Psie a Saibru – neofinový okruh, který dokáže restartovat jakýkoliv systém a nahradit jakákoliv ztracená data, a genové supresivum na potlačení mutantních genů. Odměna pro Doctora a Claru čeká v soukromém trezoru (ST).

Pokladník je dostihne a předvede před slečnu Delphox. Ta nechá likvidaci Doctora a Clary na strážných. Naštěstí se ukáže, že členové ochranky jsou Saibra a Psi v přestrojení. Atomické drtičky byly ve skutečnosti teleporty. Po šťastné shledání zbývá už jen zjistit, co se ukrývá v soukromém trezoru. V přepychové místnosti čtveřice zaskočí vlastníka trezoru – ředitelku banky Karabroxos. Slečna Delphox je ředitelčiným klonem. Karabroxos má klony v každém zařízení a bezcitně je zabíjí při každém selhání. Kdo by mohl věřit vlastním klonům? Doctor si tak uvědomí, že Architekt je ve skutečnosti on sám. V nepříliš vzdálené budoucnosti naplánoval tuhle loupež do nejmenšího detailu, sestavil pro ni dokonalý tým a nyní zbývá pouze dát madam Karabroxos své telefonní číslo.

Až jednou bude Karabroxos stará a plná výčitek má Doctorovi zavolat. Ukáže se, že jediná věc, které umírající Karabroxos lituje, je její chování k Pokladníkovi. Celou dobu držela v soukromém trezoru jeho družku. Proto bylo v kufříku šest teleportů. Tohle není loupež, je to záchranná mise. Poslední pár svého druhu je dopraven na klidnou panenskou planetu. Doctor a Clara se poté přátelsky rozloučí s Psiem a Saibrou.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Velká časová loupež (neoficiální název)
 • Time Heist
 • 8. série, 5. epizoda (celkově 104. díl)
 • 20. září 2014
 • 2014
 • 44 minut
 • www.imdb.com/title/tt3845940/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë