Pán času

Pán času (Doctor Who) — 9. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Zvony svatého Jana

V současném Londýně není místo, kde byste se nemohli připojit k Wi-Fi. Miliony lidí každodenně surfují po internetu. Co když je ale v síti něco, co chytá lidské duše jako mouchy?

Mezitím v Cumbrii roku 1207 mnichové z místního kláštera vyhlašují poplach. Zvony svatého Jana začaly bít. V takovém případě musejí okamžitě informovat „šíleného mnicha“, záhadného obyvatele opatství, který sem přišel hledat klid a samotu. Šílený mnich je Doctor a „zvon svatého Jana“ je ve skutečnosti zvonící telefon v TARDIS. Na druhé straně telefonního spojení je mladá Londýňanka jménem Clara Oswald, kterou Doctor hledá už několik měsíců. Clara pracuje jako chůva v rodině svého známého a je naprostý počítačový analfabet. Když jí vypadne internet, snaží se dovolat na technickou podporu. Místo toho vytočí Doctorovo číslo. Těsně po tom, co Clara klikne na podezřelý zdroj Wi-Fi, objeví se Doctor na jejím prahu, stále oděný do mnišské kápě. Snaží se jí vysvětlit, co se děje, ale Clara má svých problémů dost. Poté, co se připojila do sítě, přišel si pro ni jeden ze serverů, tzn. Lžícohlavů, aby ji extrahoval. Lžícohlavové disponují aktivní kamufláží, mohou na sebe vzít jakoukoliv podobu, a tak je Clara napadena fiktivní postavou z její oblíbené knihy. Doctor ji zachrání v poslední vteřině, když zabrání úplnému stažení.

Když Clara opět nabude vědomí, zjistí, že leží ve své posteli a před domem jí hlídkuje neznámý muž. Dožaduje se odpovědí a dostane vysvětlení plné počítačových pojmů. Ke svému překvapení všemu rozumí. Při jejím neúspěšném stahování do sítě zjevně dostala od neznámého nepřítele nečekaný dárek – hackerské schopnosti. Doctor předpokládá, že nyní je Clara ještě ve větším nebezpečí. Letadlo, které mělo „přistát“ v jejím domě, ho v tom pouze utvrdilo.

Aby dvojice nepřítele zmátla, nechá je po sobě pátrat celou noc, zatímco oni to vezmou pomocí TARDIS zkratkou. Zastaví se na snídani. Doctor se snaží ze získaných dat zjistit, kdo za tím vším stojí. Nedaří se mu však ošálit bezpečností systémy. Clara se nabídne, že to zkusí. Jako uživatelské jméno si zvolí „Oswin“ (zkratka „Clara Oswald for the win“). Doctor má skočit pro kafe. V kavárně ho čeká demonstrace moci jejich nepřítele. Každý, kdo byl vystaven Wi-Fi dostatečně dlouho může být nyní ovládán a dokonce přeprogramován. Také se ukáže, že v pozadí tahá za nitky „klient“ této společnosti. Clara mezitím pomocí webkamer získá fotografie všech zaměstnanců, nalezne jejich profily na sociálních sítích a najde jejich společné pracoviště – firmu Shard. Než ale může novou informaci sdělit Doctorovi, je extrahovaná jeho lžícohlavým dvojníkem.

Doctor udělá vše, aby tuto dívku zachránil, a tak zamíří přímo ke zdroji. Shard sídlí v 65. poschodí dobře zabezpečené budovy. Naštěstí má Doctor anti-gravitační motorku. Do kanceláře šéfky Shardu, slečny Kizletové, tak vstoupí oknem. Chce Kizletovou přesvědčit, aby Claru stáhla zpět. To však není možné, je už plně integrovaná, tudíž by muselo být staženo celé datové mračno. O to přesně Doctorovi jde, dá tedy Kizletové pořádnou motivaci. Ukázalo se, že Doctor je staromódní, místo hackování lidí hackuje technologii. Dokázal přeprogramovat svého dvojníka tak, aby se vrátil zpět do Shardu. Lžícohlav nyní extrahuje slečnu Kizletovou do sítě. Zaměstnanci nemají na výběr (obzvlášť po té, co jim Doctor zvedne množství poslušnosti) a stáhnou zpět celé datové mračno.

Lidské duše se vrací do svých těl. Do ústředí Shardu vtrhne UNIT a převezme kontrolu nad budovou. To se klientovi rozhodně nelíbí. Tajemným klientem je Velká Inteligence – nepřítel, se kterým se Doctor utkal naposledy o Vánocích. Inteligence „propustí“ všechny zaměstnance a zanechá je se ztrátou paměti. Nezdá se ale, že by řekla své poslední slovo.
Doctor se objeví před Clařiným domem a nabídne jí společné cestování. Clara mu doporučí, aby se jí zeptal zítra, protože zítra možná řekne „ano“.

Zajímavosti

Knihu, kterou četl chlapec, kterého hlídala Clara, napsala Ameila Williams, což je úřední jméno Amy Pond.

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Zvony svatého Jana
 • The Bells of Saint John
 • 7. série, 6. epizoda (celkově 90. díl)
 • 30. března 2013
 • 29. ledna 2014
 • 2013
 • 44 minut
 • www.imdb.com/title/tt2222152/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Turmë
lukascoolarik