plakát seriálu

Pán času

(Doctor Who)

Epizoda 9×08 – Zygonská inverze (The Zygon Inversion)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Clara se probouzí uvnitř své mysli. Rychle pochopí, že některý z radikálních Zygonů si z ní udělal kopii. Zjistí, že má slabou kontrolu nad tělem své kopie a snaží se jí zabránit sestřelit Doctorovo letadlo. To poskytne Doctorovi a Osgoodové dostatek času k jejich záchraně. UNIT je kompromitován a válka je na spadnutí. Doctor a Osgoodová jsou jedinou nadějí na opětovné nastolení míru.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Clařina zygonská dvojnice jménem Bonnie pokračuje ve svém plánu. Proměňuje Zygony do jejich skutečné podoby a vyvolává tak paniku. Zároveň dál pátrá po Osgoodské krabici. Bonnie netuší, že Clara přebírá kontrolu nad kopií svého těla. Clara kontaktuje Doctora a informuje ho, že ji drží v jednom z lusků v tunelech pod Londýnem. Během jejich komunikace Doctor schválně navede Bonnie na stopu.
Bonnie chce z Clařiny paměti dostat vzpomínky na Osgoodskou krabici. Clara jí plánuje lhát, Bonnie však může pravdivost odpovědí ověřit na jejich sdílené tepové frekvenci. Clara odhalí, že Osgoodská krabice je v Černém archivu pod Towerem. Osgoodská krabice dokáže odmaskovat každého Zygona na Zemi. Clara taky Bonnie varuje, že až se dostane do Černého archivu, bude ji i Doctora potřebovat živé.
Doctor a Osgoodová pátrají po Clařině lusku. Objeví jednoho ze Zygonů, který byl proti své vůli zatažen do tohoto konfliktu. Zygon ze zoufalství spáchá sebevraždu. Kate nachází Doctora a Osgoodovou a oznámí, že nalezla Clařin lusk. Takto je vláká do pasti. Tehdy Bonnie zjišťuje, proč je krabice pojmenovaná po Osgoodové. Existovaly dvě Osgoodové, existují dvě krabice. Obě krabice navíc mají dvojici tlačítek označených jako „pravda“ a „následky“. Jedna krabice buď odmaskuje všechny Zygony, nebo je navždy uvězní v lidské podobě. Druhá buď vypustí plyn Z-67, který Zygony zničí, nebo odpálí nukleární hlavice pod Londýnem. Bonnie přikáže Zygonům přivést Doctora. V tom se ale ukazuje, že Kate je ve skutečnosti lidská Kate, která Doctora a Osgoodovou zachrání.
Všichni tři se vydají do Černého archivu. Zde Doctor přesvědčí Bonnie o krátkozrakosti jejího plánu. Bonnie dojde, že má pravdu a že krabice ve skutečnosti nic neudělají. Bonnie i Kate přistoupí na zachování příměří. Doctor poté vymaže Kate vzpomínky, aby nevěděla o prázdných krabicích ani o Bonnině vzpouře. Bonnie vzpomínky ponechá a zaváže se, že ji bude chránit, pokud slíbí, že se stane novou druhou Osgoodovou a bude strážit příměří. Když se starší Osgoodová loučí s Doctorem, stále mu odmítá prozradit, jestli je člověk nebo Zygon. Přizná však, že se cítí jako hybrid těchto druhů.

Promo k epizodě
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Doctor: TARDIS.
Osgood: TARDIS. Co to znamená?
Doctor: Cože? To si děláš humor. To musíš vědět.
Osgood: Slyšela jsem pár odlišných verzí.
Doctor: Vytvořil jsem to z iniciálu. Je to anglická zkratka pro "Naprostý a radikální řízení ve vesmíru".
Bonnie: Nechápeš to. Nikdy to nepochopíš.
Doctor: Já, že to nechápu? To jako fakt? Já? Ovšem, že to chápu. Tohle jako nazýváš válkou? Tuhle maličkost? Tohle není válka! Bojoval jsem ve větší válce, než kterou kdy poznáš! Udělal jsem horší věci, než si dovedeš vůbec představit! A když zavřu oči tak slyším víc křiků, než by kdo mohl někdy spočítat! A víš, co uděláš se vší tou bolestí? Mám ti říct, kam si jí dáš? Držíš se jí pevně dokud ti to nespaluje ruku, a pak si řekneš. Nikdo další nebude muset takhle žít! Nikdo další nebude muset cítít tuhle bolest! Ne dokud tu jsem já!
Doctor: Protože to není hra, Kate! Tohle je replika války! Každá válka, který kdy byla, je přesně tady před vámi. Protože je to vždycky to samý! Když vypálíte tu první ránu, nezáleží na tom, jak se cítíte, nemáte ponětí, kdo zemře! Nemáte ponětí, které děti budou křičet a hořet. Kolik srdcí bude zlomeno! Kolik bude zdrcených životů! Kolik krve bude prolito, dokud někdo neudělá to, co měli udělat na začátku: sednout si a promluvit si!
Doctor: Jak se jmenuješ?
Osgood: Osgoodová.
Doctor: Ne, ne, ne. Tvé křestní jméno.
Osgood: A jaké je vaše křestní jméno?
Doctor: Basil.
Osgood: Petronella.
Doctor: Tak zůstane s tím, čím jsme měli.
Osgood: Proč nás ta Zygonka neodpálila s tou velkou bazukou?
Doctor: Odpálila nás s velkou bazukou, tohle je následek, že nás odpálila velkou bazukou.
Osgood: Ale vypadala, že ví, co dělá. První, co bych udělala pokud bych chtěla obsadit svět tak bych zabila vás.
Doctor: Tak dík.
Osgood: Ani bych vás nenechala mluvit, jak to děláte vždycky. Hned jako první, kulka mezi oči.
Doctor: Ještě jednou fakt dík.
Osgood: 12krát, pokud by bylo třeba.
Doctor: Proč se omezovat? Fakt sis to promyslela.
Osgood: Jsem velká fanynka.
(Osgood má sonické brýle)
Doctor: Nekoukej na mou internetovou historii.
Osgood: Páni.
Doctor: Jo, varoval jsem tě.
Osgood: Mluvíte nesmysly, abyste mě rozptýlil, abych nebyla vystrašená. Je to jedna z vašich charakteristických vlastností.
Doctor: Tvoje brýle se rozbily. Opravím je. Můžeš nosit moje, jsou sonický.
Osgood: Sonický brejle?
Doctor: Jo!
Osgood: Není to trochu zbytečný? Jako visuální naslouchátko?
Doctor: Co ti vadí na zbytečnostech? Jednou jsem vynalezl neviditelné hodinky.
Osgood: Doktore? Doktore!
Doctor: Nějaké otázky?
Osgood: Proč máte padák s britskou vlajkou?
Doctor: Kamufláž.
Osgood: Kamufláž?
Doctor: Ano, jsme v Británii.
Hlavní postavy
Clara Oswin Oswald
dvanáctý Doctor
Vedlejší postavy
Kate Stewart
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevZygonská inverze
Původní názevThe Zygon Inversion
Rok natočení2015
Premiéra7. listopadu 2015
Česká premiéra11. února 2017
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka46 minut
Sledovanost premiéry6 030 000 diváků
Autoři profilu epizody