plakát seriálu

Poslední království

(The Last Kingdom)

Názory uživatelů

Uhtred the Godless

Já mám velmi ráda historické seriály a tohle je šálek mého čaje.

Jistá podobnost s Vikings tu je. Jak už je tu zmíněno, je to jakoby pohled z druhé strany. Nicméně to mi nevadí a myslím, že to ani jednomu seriálu neškodí. Však při podobném tématu si to být podobné logicky musí.

Hlavní hrdina je sympaťák, vzhledově spíš teda takový "boy band" typ než drsný válečník, nicméně umí být nemilosrdný a krutý až moc kolikrát. Herci hrají fakt dobře a postavy jsou tak velmi věrohodné a nejsou ploché. Záporáci jsou luxusní, nejvíc pak Ubba.

Atmosféra v celém seriálu vládne přesně taková, jaká by měla být, ať už je to zapříčiněno krásnými lokacemi, osobitým soundtrackem či střetem drsného pohanského světa s tím pokryteckým křesťanským. Bitvy jsou kruté, detailní, krvavé, párkrát jsem i zasyčela a přivřela oko, ale ta závěrečná bitva... ta je dokonalá.

Už se těším na další sérii.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Poslední království

Velice kvalitní historické drama z nádherného období Vikingů. Seriál Vikingové sice nesleduji, ale tohle mě zaujalo nejen proto, že je to inspirováno rozsáhlou knižní ságou (zatím se mi to číst nechce) a točí to BBC - a jak jinak, než zatraceně dobře, nákladně a působivě. Poslední království je sice dalším seriálem s hafo postav, jejichž jména si nepamatuju, ale zároveň mě taky bavilo mnohem víc, než třeba GoT, která mi při vší své nekonečnosti už občas začíná lézt na nervy. Seriál si prodloužení pro druhou sérii rozhodně zasloužil, protože má bohatou, filmovou výpravu, fantastickou, místy až nechutně nepříjemnou atmosférou, perfektním scénářem a skvělým obsazením. Je to drsné, brutální, nádherně se na to kouká, má to Iana Harta a slušnou hudbu... v letošním roce je to rozhodně nejlepší historický seriál a možná, že nejen letos. Nevím, jak ostatní, ale já se velmi těším na pokračování, protože tahle ohromná pecka si to vážně zaslouží. 90%.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Myslím, že dobré

Výborná předloha - sága od pana Cornwella se čte moc dobře. Převod do seriálu se celkem podařil.
Ten fracek Uthred se vám dostane pod kůži tak nějak nenápadně. Chlapec zraje jako víno. Navíc přesně ví, co chce a stojí si za svým. To se mi líbí.
Zaujala mne postava krále Alfréda. Liška podšitá! Táta věděl, proč mu předal živnost.
Celkem dobrá výprava, děj se odvíjí v rozumném tempu,
zajímavé charaktery, dobří herci.
Se seriálem Vikings má Last Kingdom společné jedno: odehrávají se ve stejné době. Pak už je to o něčem úplně jiném - o hledání identity mezi dvěma světy, o usilování získat svůj domov, o obraně domova před invazí.
Těším se na další pokračování. Dávám A.

Druhá řada nezklamala. Opět velmi akční, ale má to i hlavu a patu. Díly nadávkované tak, že jsem byla nedočkavá pokračování. Líbil se mi i psychologický zápas Alfréda s Uthredem. Dodávalo to sérii trochu jiný rozměr než jen ten, že se kluci perou.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Zajímavé

Seriál mě na začátku nezaujal natolik, abych ho sledoval dál, tak jsem si dal pauzu. Třetí díl mě ale už přesvědčil, že to cenu sledovat má. Má to potenciál a dobrý příběh. LK je rozhodně zajímavě natočený a hezky ukazuje způsob uvažování tehdejších lidí (např. bezmezná víra v Boha). Nakonec mě seriál celkem chytl.
Jenom mi přijde, že na konci odešly zajímavé (a především mé oblíbené) postavy. Kolem Uhtreda byla v závěrečné scéně celkem nezajímavá skvadra. Tak snad 2. série nezklame.

UPDATE: Nezklamala, ale naopak velmi mile překvapila! Druhá série mě baví o mnoho víc, než první, a to jak jsem čekal, že postavy budou nudné, není vůbec pravda. Baví mě všichni (jak pozitivně, tak negativně). I vývoj děje je rozhodně zajímavý, všechny díly jsou velmi kvalitní. *Thumbs up!*

^^ A třetí série to jen potvrdila!

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Všechno řídí osud

Jako velký milovník historie, a zvlášť této doby, jsem si Poslední království nemohla nechat ujít. Ještě před sledováním jsem zaslechla mnohá srovnání s populárními Vikings (rovněž můj oblíbený seriál), ale takové porovnávání nemám ráda, proto se mu vyhnu.

Last Kingdom mě nadchlo. Netrpí častou nemocí historické podívané, tedy rozvleklým tempem, naopak, vše šlape, jak má. Hlavní hrdina je hezky koukatelný, ale hlavně je možné se s ním docela dobře ztotožnit. Postavy jsou patřičně barvité a vyladěné, a to jak na straně Dánů, tak u Angličanů. Vztahy mají správnou dynamiku, příběh logiku - je jasné, že seriál hodně těží z knižní předlohy, a naštěstí to dělá dobrým způsobem. Dočkali jsme se řádné pletichaření (oba palce nahoru), skvělé podkresové hudby. Navíc, na televizní tvorbu se tvůrci docela snažili udržet dobovost, i u kostýmů, což jako nadšenec hodnotím neméně pozitivně.

Druhá řada se mi líbila snad ještě více než první a Last Kingdom se zařadilo mezi mé nejoblíbenější seriály. Dokonce jsem si pořídila i předlohu od Bernarda Cornwella. Fanouškům historie rozhodně doporučuju!

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

The Last Kingdom

Když jsem viděla Pilot, nebyla jsem si vůbec jistá, zda mě tento seriál osloví. Nakonec i přes některé až přespříliš drsné scény, se mi seriál nadmíru zalíbil. Historické seriály i filmy mám velmi ráda a zajímám se i o kvalitu bojových scén. Tento seriál v tomto velmi obstál, je kvalitně ztvárněn. Dějová linie seriálu je úžasná, i když místy si říkám, že je až nespravedlivé vůči hlavnímu hrdinovi, jak se mu stále nedaří a potýká se stále s různými podrazy. Kdyby to ale byla procházka růžovou zahradou, tak by nebylo o čem seriál točit. Herec ztvárnil hlavního hrdinu úžasně.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Druhá řada nezklame...

Druhá řada seriálu mně velmi potěšila tím,že děj postupně graduje a dále je nám nabízen osud lorda Uthreda,který jako pohan musí čelit rozbrojům mezi Dány a Angličany.Jako saského sirotka ho vychovali Vikingové a nyní je ve službách anglického krále Alfréda a má se utkat s Vikingy se kterými jako chlapec vyrůstal v jedné vasnici.Setkáme se opět s Kjartanem a jeho dvěma syny,kteří zapříčinili vypálení Uthredova domu a smrt jeho rodičů.
Prostě je to příběh válečníka situovaný do 9.století kde nejde pouze o bitvy ,ale také jeho soukromý život.V této sérii jsem nucen dát stejně jako v první 90% a to i přesto,že se mi líbila více než ta první u které jsem trochu váhal,ale tady je to fakt zasloužené.Jestli se dočkáme od BBC třetí řady tak se máme na co těšit.......

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Vikings z jiného pohledu...

Ale tak, není to špatné. Není to nijak extra dobré.. Ale mě se tyto seriály prostě líbí. Zvláště potom Vikings, který mám momentálně na vrcholu mého žebříčku. No a myslím si že, tento seriál má podobnou budoucnost. 1. Série dobrá, pak to šlo hodně nahoru... A 3. série byla úplný luxus.

Jasně, nechci tu předvídat budoucnost, ale je to můj názor no.

Ale zpět k The Last Kingdom.
Takže... Hlavní postava je hodně badass (a nejspíš půjde podobnou cestou jako Ragnar z Vikings) Už zase!!! Já si nemůžu pomoc, ale musím to prostě srovnávat! :D
Jeho (holka) je příjemný bonus. No snad tam ale nebude pořád jen kvůli tomu jednomu, ehm.. Rozumíme si? :D

Když už jsem začal s Vikings, tak musím zmínit že se v budoucnu bojím, že se tyhle dva seriály budou dost prolínat, jestli to je dobře nebo špatně, to už posuďte sami.

U historických seriálu se moc o prostředí nezmiňuji, neboť příroda, města, hrady atd.. To je prostě (většinou) u těchto seriálu dobře udělané :) Hudba je taky fajn..

Určitě tomu dejte šanci, pokud se vám líbí Vikings, tak se nejspíš bude líbit i tohle.

90 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Velmi mě zaujal ALE...

Po shlédnutí pilotu jsem si říkal, že jde o slabší verzi Vikingů, akorát z trochu jiného úhlu pohledu na věc. Další díly mě však hlavně svým rychlým dějovým spádem přesvědčili, že to není jen nějaká kopie, ale že seriál má své vlastní kvality. Celkově se mi seriál líbil, až na jednu věc. !SPOILER ALERT! Nejsem nějaký fanda šťastných konců a vůbec mi nevadí když film/seriál vyvolá negativní (šokující) emoce. V tomto případě mi však přišli závěry posledních dílů trochu depresivní a četnost úmrtí postav až příliš vysoká. Nedokážu si představit, že by případná další série navazovala na styl posledních dílů této.

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Pilot

Po pilote sa musím priznať, že začínam byť zvedavá, čo The Last Kingdom ešte prinesie. Seriál Vikings patrí medzi moje obľúbené, takže sa porovnávaniu vyhnúť nedalo. Zo začiatku som mala pocit, že nevidím nič nové. Proste ďalší Vikingovia útočiaci na Anglicko. Ale ako sa hovorí, je dobré poznať príbeh z oboch strán. A práve tu nastupuje The Last Kingdom. Predstava, že si príbeh pozriem aj z pohľadu "Angličana" sa mi celkom pozdáva. Samozrejme tak jednoduché to nebude, nakoľko ten vyrastal medzi Dánmi a sám už ani nevie, kým je. Však uvidíme, ako bude jeho príbeh ďalej pokračovať. Určite má čo ponúknuť.
Čo som zatiaľ videla, pozdáva sa mi aj herecké obsadenie. Hlavne malý Uthred ma neskutočne bavil a všetko som mu uverila. Toho sa síce už asi nedočkám, no nevadí. Ani jeho staršia verzia nie je na zahodenie.
Epizóda prešla rýchlo, dej plynul. Nemala som pocit, že by som sa pri nejakej časť nudila. Práve naopak, rýchlo ma to vtiahlo do deja a už netrpezlivo čakám na ďalšie epizódy.

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Nad očekávání

Po pilotu jsem opravdu netušil, co se z toho vyvine. Pilot mě nějak extra neoslovil, ale ani nezklamal. Od druhého dílu jsem ale začínal být mile překvapen. Nyní mám zhlédnutou celou sérii a opravdu si nemůžu na nic stěžovat. Žádné dva nebo tři nudné díly po sobě, které jsou nezáživně prokecány jako v jiných seriálech. Akce dost, rychlý slet příběhu, žádné nesmyslné zdržování a překvápek taky nebylo málo. Jsem tedy velmi spokojen :)

100 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Vikingové - nebo ne?

Hodnoceno po pilotu:

Předem musím říct, že mě seriál Vikingové nebavil - ne že by byli špatní, ale během celé první série sem nedostal pocit, že se potřebuju dozvědět, co se stane ve druhé. A tak sem se to nedozvěděl.

Z tohoto seriálu (ještě před zapnutím) máte pocit, že jsou to Vikingové, jen někdo otočil kameru. To znamená, že sledujete angličany bránící se nájezdům Dánů. Nejdřív jsem si říkal, zda scénáristé nemají nápady a tak otáčejí role starého dobrého seriálu. Ale pak jsem si uvědomil, že to vlastně není špatný nápad - ono samotní vikingové byli dobrý, jen mě osobně nijak neoslovil (ne)děj (v první sérii). A pravdou je, že by Poslední království klidně mohlo být jen spin-offem k původním Vikingům.
Poslední království zřejmě i vyrabovalo sklady po vikingách (i zde se role prohodili). A ani to nevadí, protože Poslednímu království ten raný anglický středověk věříte. Jenže je skutečně "anglický"? A zde začíná trochu problém...

[následuje spoiler k pilotu]
V pilotu sledujete osud kluka, syna anglického šlechtice, jemuž vikingové zabijou otce a jeho vezmou do zajetí. On si posléze vikingy oblíbí a de facto se stává jedním z nich. Tak se začínám ptát, proč bych se radši neměl podívat na "čistokrevné" Vikingy, než sledovat angličana, který si na ně hraje?
[konec spoileru]

Za sebe říkám, že doufám, že mě scénáristé přesvědčí, proč se dívat na tohoto anglického vikinga. Pocit z pilotu je fajn a zabavil mě. Oceňuji, že už v pilotu je vidět nějaký tah na branku s náznakem dějové linie - místo toho aby člověk sledoval nějaké obecné co a jak. Snad děj bude pružnější než u rodilých Vikingů a Poslední království se u mě doma dočká pokračování.

70 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Poslední království

Kdo se dost nenabažil středověké atmosféry ve Hře o trůny, anebo si jen chce ukrátit čekání na poslední sezónu, je pro něj tento seriál velmi dobrou volbou. Osm epizod uteče jako voda, aniž bychom se dostali do přílišných kombinací, motanicí osudu, stále přibývajících a umírajících postav. Jako jistým zádrhelem se mi jeví až donebevolající naivita toho vlasatého týpka, který si jeden díl staví na písečku s Dány a druhý den mečuje za Angličany. Dalším plusem jsou nepopiratelné historické motivy a existující příběh, který dává celému seriálu, pro zatím tedy první sezóně, realistický pohled. Korunu tomu nasazuje fakt, že všudypřítomné křesťanství, všemocnost Boha a nekončící promluvy do duše všech jsou to, co ateistu v jednadvacátém století nutí k úsměvu. Sečteno podtrženo, 80%.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

The Last Kingdom

Toto je presne moja šálka kávy. Tak ako mi Vikingovia nesadli, toto ma baví...má to spád, hlavný predstaviteľ je sympatický a aj ostatní herci mu zdarne sekundujú. Po závere druhej sezóny sa teším na ďalšie diely...už aby boli :D

100 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Jeden za všechny, každý sám za sebe

Je to trochu náročnější na koukání, než většina seriálů tohoto tipu, ale to rozhodně není mínus. Pro mě je to vynikající historický seriál s velmi dobře zpracovanou atmosférou, vynikajícím hereckým výkonem (i když chápu, proč někteří lidi nemají rádi představitele Uthreda) a parádím příběhem. Jeden každý charakter je výborně napsaný, vyvážený a zahraný. A na rozdíl od většiny seriálů ví, kdy umřít :D

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí