plakát seriálu

Případ pro Sam

(Profiler)

Epizoda 4×11 – Náhodný čin (Random Act)
85 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Detektiv John Grant nakupuje se svou přítelkyní Kate Wiltonovou v supermarketu, když tam vtrhnou dva maskovaní lupiči. John vytáhne pistoli a chce zasáhnout. Jeden z lupičů se však náhle ohlédne a vystřelí na Kate, kterou vážně zraní. Druhý zločinec sáhne do kapsy – a John ho postřelí. Prvnímu se podaří utéct. Později se ukáže, že lupič, po němž John vystřelil, neměl u sebe zbraň, jen mobilní telefon. Kate i neznámý lupič jsou převezeni do nemocnice. Bailey Malone postaví Johna mimo službu a vezme mu zbraň. Policie vedená Mikem Callaghanem najde na místě náboj, který prolétl tělem Kate, a otisk podrážky lupiče, který na Kate vystřelil.

FBI zjistí, že kulkou ze stejné pětačtyřicítky byl před dvěma roky zastřelen pětiletý chlapec při přepadení benzinové pumpy a tři dny poté stejná kulka zabila ostrahu při přepadení banky. V postřeleném lupiči je identifikován drogově závislý člen gangu David Quentin. Za obě vraždy byl tehdy odsouzen Tyler Banning, který byl nedávno propuštěn z vězení. Quentin je Banningovým bratrancem.

Johna Granta vyslechne vyšetřovatel z vnitřní inspekce, který jeho výpověď zpochybní. Rozčilený John položí na stůl svůj odznak, čímž dává ostentativně najevo, že od FBI odchází. Poté se John svěří Rachel Burkeové, že se právě chtěl s Kate rozejít. Teď však jde za ní do nemocnice a od její sestry Sarah se dozvídá, jaká vlastně Kate je. Když se Kate probere, John jí řekne, že odchází z FBI a bude se jí věnovat mnohem víc.

Rachel navštíví Johna a spolu si promítají videonahrávku z bezpečnostní kamery. Z ní vyplyne, že Kate zavadila o regál a shodila sklenici s omáčkou, která se rozbila. Proto se lupič tak náhle ohlédl a vystřelil po zdroji hluku. Rachel přichází s nápadem, že nemusí jít o narkomana nebo člověka vychovaného ulicí, ale o mladíka pocházejícího z bohaté rodiny, pro kterého byla akce zasvěcením pro přijetí do gangu...

Hlavní postavy
agent Bailey Malone
detektiv John Grant
Grace Alvarezová
Rachel Burkeová
George Fraley
Vedlejší postavy
Kate Wilton
Tyrell Banning
Mike Caldare
Detective
Sarah Wilton
Jonathan Brill
Store Clerk
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevNáhodný čin
Původní názevRandom Act
Rok natočení2000
Premiéra12. února 2000
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody