plakát seriálu

Případy detektiva Murdocha

(Murdoch Mysteries)

Názory uživatelů

Velmi dobré

Hodně povedený seriál. Mám obecně ráda detektivky, ale tato je opravdu výtečná. Nedivím se, že v Kanadě měl tento seriál obrovský úspěch. Škoda jen, že česká televize se rozhodla nekoupit další řadu. Můžeme doufat, že ještě změní názor.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

MM

Překvapivě velmi dobrá detektivka s poměrně atypickým hlavním představitelem. Originální zasazení příběhu do konce devatenáctého století pumpuje do seriálu šťávu a tucty témat, která můžeme s úsměvem sledovat a v mysli porovnávat s dnešními vymoženostmi.

Příběhy nejsou jednolité, nejsou, jak se říká, "na jedno brdo". Zároveň ale nejsou ani protkány nějakou všesvazující příběhovou nitkou. Je to takový "Castle z minulého století". Ovšem bez spisovatele a bez nějakého lascivního humoru. Humor je zde totiž velmi jemný a příjemný. Milovníkům Divokého Západu musí plesat srdce.

Hlavní představitel je sympatický, je škoda, že není znám z více seriálů. O to víc ale jeho neokoukaná tvář září. Až se mu ta všechna genialita těžko věří. Osobně bych uvítal představitele aspoň o pět let staršího (možná je to tím, že jsem vyrostl na Poirotovi a Columbovi, a proto mám radši detektivy, kteří vypadají... no jako detektivové).

Tento seriál doporučuji. Jednoznačně. Ne snad na hlavní sezónu, ale jako odpočinkovou noční detektivku ano. Není to Christie, není to Conan Doyle. Je to Murdoch. Sám osobně.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Murdoch Mysteries

Poprve jsem na serial narazila v originale pri jeho prvni rade. Moc se mi libi detektivky tohoto typu - nejen jednotlive pribehy, ale i hlavni postavy, ktere maji sva tajemstvi, svuj pribeh a v prubehu serii se nekam posouvaji.

To, ze serial neni ze soucasnosti a zpusob zpracovani povazuji za jeho velke plus.

Vcera uz v UK probehla premiera 1.dilu 5.rady a po vyvoji v predchozi serii jsem hodne napnuta, kam se budou pribehy hlavnich postav dal ubirat.

Hlavni zenska postava - doktorka - hodne ji fandim. Rozhodnuti, ktere musela v zivote udelat, ji fakt nezavidim. Ocenuji, ze to neni putka, ale stoji si za tim, co povazuje za spravne. No a chemie mezi ni a Murdochem je na 1 s *.

1.rada 100%
2.rada 100%
3.rada 100%
4.rada 80%
5.rada - zrovna se rozjizdi

prumer by zatim vychazel na 95%, ale protoze se da jen zaokrouhlit - udeluji 90% celkove

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Well done!

Seriál jednoznačně přerostl a překonal svou knižní předlohu. Díky atmosféře, kterou dokázali tvůrci vyčarovat z mála, ale povedlo se. Díky nápadu se setkáváním zvídavého hlavního hrdiny s vynálezci, kteří jej inspirují a často jsou jím inspirováni. Díky originálnosti všech postav i případů. Díky milému humoru, díky...prostě už jsem ho viděla třikrát a myslím, že ne naposled :-) U mne A se srdíčkem :-)

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Murdochova tajemství

Tak tenhle seriál mě zaujal.
Sympatický detektiv, trochu snílek, feministicky založená doktorka, mně osobně nepříliš sympatická a kvalitně vymyšlené případy.
Viva la Kanada!

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Případy detektiva Murdocha: Dobrodružství po kanadsku

Člena torontské policie snad není třeba fanouškům detektivních seriálů představovat. Zatímco v kanadské domovině dospěl detektiv Murdoch do deváté série, Česká televize uvádí v premiéře sedmou řadu.

Williamu Murdochovi (Yannick Bisson) vdechla život autorka detektivních románů Maureen Jennings, která začátek jeho příběhů zasadila do kanadského Toronta roku 1895. Rodačka z anglického Birminghamu, jež žije od sedmnácti let v Kanadě, je hlavním povoláním psychoterapeutka. Za své romány, které píše ve volných chvílích a při jejichž psaní nechává vyplouvat na povrch svoji slabost pro viktoriánskou dobu, která byla plná nových objevů, získala už řadu prestižních mezinárodních cen. Filmaři si jejího díla poprvé všimli už před deseti lety, kdy vznikla třídílná filmová minisérie s Peterem Outerbridgem v hlavní roli.

Pořádně se do románové předlohy ale opřeli kanadští a britští filmaři až před sedmi lety, kdy se na obrazovkách objevily první díly seriálu Případy detektiva Murdocha. Murdochovo detektivní pátrání v mnohém připomíná oblíbený československý seriál Dobrodružství kriminalistiky, kde ovšem s každým výdobytkem moderní vědy pracoval jiný vyšetřovatel, zatímco tady je Murdoch, který způsoby vyšetřování trestných činů na hony předběhl svoji dobu, na všechno sám, tedy se svými parťáky.

Edison a další

Obliba detektiva Murdocha neutuchá ani po letech. Důkazem je například u nás právě vysílaná sedmá série, kterou tvůrci natáhli – namísto tradičních třinácti dílů je jich osmnáct – aby tak uspokojili divácký zájem. S Murdochem a jeho kolegy oslavíme v sedmé řadě Den královny Viktorie, který je kanadským státním svátkem, a podíváme se, jak se závodilo na kole či jak se hrál curling na sklonku předminulého století. Setkáme se i s americkým vynálezcem Thomasem Alvou Edisonem, uvidíme, k čemu může vést arachnofobie, tedy panický strach z pavouků, a zjistíme, co se dělo v Torontu v září 1901, kdy byl v newyorském Buffalu zavražděn pětadvacátý americký prezident William McKinley. Sedmá série britsko-kanadského kriminálního seriálu o muži, který ví, že pokrok nezastavíš, začíná epizodou, v níž se Murdoch a inspektor Brackenreid (Thomas Craig) ocitnou služebně na palubě lodi Keewatin, protože její majitel cítí jakési ohrožení. Jde o první plavbu lodi, která směřuje z Toronta do Rochesteru. Poté, co Murdoch mezi pozvanými hosty nalezne jméno své přítelkyně, je přesvědčen, že by policie měla zůstat na palubě. A bude se opravdu hodit. Dcera majitele lodi, která je zasnoubená s otcovým finančním ředitelem, spadne přes palubu a není nikde k nalezení.

Yannick Bisson a čtyři ženské na krku

Detektivovi William Murdochovi propůjčuje tvář dnes pětačtyřicetiletý kanadský sympaťák. Yannick Bisson okouzlil divačky svým milým kukučem ve filmech Bláznivá svatba a Nepohodlný svědek. V televizním snímku režiséra Paula Shapira, který později natočil seriály Roswell, 24 hodin nebo Smallville, z roku 1984 si zahrál po boku Megan Follows, která se pak proslavila minisérií Anna ze Zelených vršků. Hercovu tvář si ale můžete vybavit také v seriálu Sue Thomas: Agentka FBI. Yannick je ovšem nejen herec, ale také režisér, blázen do horských kol a především otec dvou dospělých a jedné dospívající dcery, které má s herečkou a scénáristkou Chantal Craig. „Mám pocit, že při výchově dcer je někdy lépe méně než více. A tím jsem se vždycky řídil. Možná to zní šíleně, ale kdykoli jsme s manželkou vymysleli nějaká přísná pravidla, tak je holky jako by naschvál porušovaly, proto jsme se na všechno rozumování vykašlali, necháváme jim v naprosté většině věcí volnost a funguje to,“ přiblížil v rozhovoru svůj styl výchovy. „Máme ovšem tři pravidla, která musejí dcery dodržovat – mít respekt, dodržet sliby a nelhat,“ pokračuje Yannick s tím, že mnohem autoritativnější je v rodině Chantal. „Při výchově dcer byla daleko ostražitější než já. Největší trápení jsme měli asi s nejstarší dcerou, což je přirozené, naopak ta nejmladší se dokáže poučit z chyb těch starších a sama vidí, čím si nemusí komplikovat život.“

Yannick a Chantal se nedělí spravedlivě pouze o péči o dcery, ale také prakticky o všechny domácí práce. Oba svorně přiznávají, že nejvíce jim dává zabrat praní a vůbec starost o oblečení. „U toho si i zanadávám. Jak mám zatraceně poznat, které z dcer co patří, jak mám vědět, jak se skládají punčochy?“ říká s úsměvem seriálová hvězda. Na chodu domácnosti se sice hrdě podílí, jak ale sám herec říká, daleko lépe je mu na vzduchu než v domě. Kdykoli mu to rodinné a pracovní povinnosti dovolí, bere horské kolo a vyráží na výšlap. Jezdí většinou sám nebo s kamarády. „Dcery se mnou tuhle vášeň rozhodně nesdílejí. Většinu času trčí na internetu na sociálních sítích. A když nejsou na internetu, sedí u televize a sledují reality show,“ rozpovídal se Bisson.

50 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
29 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Líbí...

Líbí se mi více starší epizody. Jinak mi to lehce připomíná Hercula Poirota. Hlavní postava detektiva podle mého názoru skvěle vybraná, stejně jako paní doktorka. Zatím jsem neviděla všechny díly, ale myslím, že víc než 80% nedám. Některé přpady jsou trošku "naivní". Ale to je asi u všech detektivek...

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Dokonalá detektivka

Velice milé překvapení. Vynikající seriál, pro mě nejlepší ze současné kanadské produkce. Bisson je nejlepší Murdoch.

90 %
20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

kus chlapa

zajímavá doba a ,,je tam i kus chlapa\" -yannick bisson

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Bisson

Všeobecně nemám detektivní seriály moc ráda, ale tento je výjimka která u mne potvrzuje pravidlo. Co díl to zajímavý případ, napínavý až do konce. Sympaťák Jannick Bisson jen umocnil můj přístup k tomuto výbornému seriálu. Nechybí láska, vtip ani poučení. Neviděla jsem tedy ještě 4. sérii, ale tři předešlé si zaslouží 100%.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk