plakát seriálu

Protiúder

(Strike Back)

Epizoda 5×10 – Legacy: Episode 10
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Scott, Stonebridge a Locke jsou po odvrácení atomové hrozby ve Švýcarsku zrazeni vlastními lidmi a určeni k likvidaci. Zbývá pouze jedna možnost - přežít!

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Poslední hlavní členové Sekce 20 (Scott, Stonebridge a Locke) po odvrácení atomové hrozby v Ženevě odvezli teroristku Li-Na na letiště, aby ji předali nadřízeným. S Lockeovým nadřízeným Charlesem tu jsou i dva žoldáci - Mason a Faber. Jakmile je Li-Na předána, Mason s Faberem ji na místě popraví. Locke chce zjistit proč, ale je Charlesem několikrát střelen. Při následné přestřelce se Scottovi a Stonebridgeovi podaří s Lockem utéct vrtulníkem. Vrtulník byl ale poškozen při přestřelce a dojde k havárii. Těsně před zřícením Locke zemře.

Po havárii se Stonebridge probere jako první a pomůže Scottovi ven z vraku. Je jasné, že musí co nejrychleji zmizet. Locke je mrtvý, tak ho musí zanechat na místě. Scott je proti, ale není na výběr. O něco později doráží na místo žoldáci s Masonem a Faberem, a po obhlídce místa havárie se vydávají po stopě.

Scott a Stonebridge putují švýcarskou krajinou a narazí na statek Rakušana Oskara Steinera, shodou okolností bývalého vojáka na odpočinku. S jeho pomocí se Scott spojí s Chrysty Bryantovou, aby jim pomohla sehnat zbraně a nové doklady. Ještě ten večer si společně se Steinerem připijí na památku plukovníka Locka.

Následující ráno vyráží Scott se Stonebridgem k nejbližšímu skladu zbraní CIA. Se Steinerem se rozloučí a vyrážejí.

Nedlouho po jejich odjezdu se žoldácké komando dostane i na Steinerův statek a vyptává se. Steiner dělá, že o ničem neví, ale neuklizené nádobí po přípitku ho usvědčuje ze lži. Faber se snaží Steinera přesvědčit, aby jim vše řekl dobrovolně. Steiner odmítá spolupracovat, protože si váží vojáků, ale ne žoldáků. Faber řekne, že z něj informace stejně dostane a společně s Masonem Steinera umučí. Následně se vydávají za Scottem a Stonebridgem.

Scott a Stonebridge mezitím dorazí na místo skladu zbraní CIA - na vrcholu přehrady. Na podlaze strážní budky najdou poklop, který Scott po chvilce hraní se zámkem odemkne. Když si ovšem sklad prohlédne, zjistí, že zbraně jsou pryč. Bude nutné rychle něco vymyslet, protože Stonebridge si všimne, že se k přehradě blíží žoldáci.

Žoldáci už jsou přímo u strážní budky a dva z nich vstupují dovnitř. Uvnitř nikdo není, ale z poklopu v podlaze je vyhozen granát. Žoldáci nestačí zareagovat a výbuch budku totálně rozmetá. Scott a Stonebridge vyskočí z poklopu a seberou mrtvým žoldákům zbraně a výstroj. Ostatní však po nich začínají pálit, jeden k nim dokonce hodí granát, což je donutí skočit z vrcholu přehrady do řeky.

Poté co se jim podaří vylézt z řeky, Scott odpočívá a Stonebridge jde na obhlídku terénu. Téměř současně se objeví žoldáci - jeden u Scotta a hned dva překvapí Stonebridge. Scott se schová pod vodu, a jakmile si žoldák nabere, napíchne mu krk naostřeným klackem, porve se s ním a kamenem mu rozbije hlavu. Po rvačce skonči ve vodě. Mezitím Stonebridge zlikviduje dva žoldáky, kteří ho překvapili - jednomu zlomí vaz, druhého zastřelí. Stonebridge se vrací ke Scottovi, ale ten omdlí.

Scott se probere v posteli v chatě, kde čeká Stonebridge a Chrysty Bryantová. Zatímco si Scott a Chrysty začnou užívat, Stonebridge obhlíží venkovní terén a připravuje se na možný útok. Po milování začne Scott tušit, že je Chrysty Bryantová zradila a celou dobu pracovala s Masonem a Faberem. To se vzápětí potvrdí, když někdo prostřelí okno a Chrysty Bryantovou zabije. Žoldáci dorazili na místo a zaujímají pozice v okolí. Jakmile jeden z nich odpálí nástražnou bombu a vyhodí do vzduchu nádrž s plynem, Scott a Stonebridge začnou pálit. Zabijí několik žoldáků, ale schytají každý zásah do nohy a podaří se jim schovat v nedaleké kůlně. Chtějí ujet autem, ale to nemá motor. Po chvilce střelba ustane a přichází Faber s nabídkou: oba mu zaplatí vysokou sumu a on je ušetří. Po chvilce vyjednávání Stonebridge Fabera zastřelí a zbylí žoldáci zahájí palbu. Vypadá to, že z téhle přestřelky někdo neodejde.

Později v Londýně přichází Scott do pracovny Charlese, Lockeho šéfa a pokládá mu na stůl psí známky svých kolegů, kteří zemřeli ve službách vlády, co je nakonec odepsala. Jde o známky Julie Richmondové, Phillipa Locka a Damiena Scotta. Charles má evidentně obavy o svou bezpečnost a argumentuje smrt Stonebridgeových kolegů tím, že rozkaz přišel z nejvyšších míst. Ptá se Stonebridge, jestli ho přišel zabít. Stonebridge odpoví, že ho určitě zabije a odchází.

Stonebridge jede na motorce a zastaví se na křižovatce, kde další dva lidé stojí u motorky. Jsou to Scott a jeho syn Finn. Stonebridge Scottovi sděluje, že je nyní oficiálně po smrti, takže se dalšího pronásledování obávat nemusí. Poté všichni tři vyráží na motorkách za svobodou, konkrétněji do Las Vegas.

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Damien: Nemůžu umřít tady. Neumřu ve Švýcarsku.
Mike: Jo, nedělal bych si s tím starosti, kámo. Nezemřeš tady.
Damien: Zní to dobře. Ale nedostatek munice, má noha a mé břicho mi říkají něco jiného.
Hlavní postavy
Sgt. Michael Stonebridge
Sgt. Damien Scott
Sgt. Julia Richmond
Vedlejší postavy
Brandon Vickers
Eduardo Lautrec
Charles Ridley
Gregor 'The Bear'
Mahamadou Coulibaly
Mark Griffin
Rene Lautrec
Lt. Col. Philip Locke
Christy Bryant
Youzef The Greek
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevLegacy: Episode 10 (neoficiální název)
Původní názevLegacy: Episode 10
Rok natočení2015
Premiéra29. července 2015
Česká premiéra7. dubna 2018
Typ epizodyPoslední epizoda série
Délka45 minut
Sledovanost premiéry694 000 diváků
Autoři profilu epizody