plakát seriálu

První republika

(První republika)

Názory uživatelů

První řada za námi

Byl to takový mix červené knihovny a detektivky, ale podle mého názoru docela povedený. Chválím lokace (vila Škvorových - zámek Ploskovice, lázně Mšené - zámek Bon Repos, hotel Polesí - zámek Slapy) a krásnou hudbu, ovšem bez té duchařiny bych se klidně obešla.

Hlavní milostná dvojice většinu času zralá na pár facek, ale co už s tím. Nejvíce jsem si oblíbila Magdalénu a Jaroslava. Obě jsou to dobře napsané a zahrané postavy, které si v průběhu děje procházejí určitým vývojem. Magdaléna od zbrklé a nezodpovědné holky k oddané manželce, Jaroslav od lháře a intrikána k milujícímu otci.

Co se týká herců, vedle výše zmíněných zářil hlavně Pavel Kříž, který si pro sebe ve finále celkem pochopitelně kradl každý záběr. Dále se mi líbila Zdena Studenková v roli Boženy Škvorové.

Poznámka na závěr: pan revírní inspektor Mlčoch by to měl u policie zabalit.

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

A zase má oblíbená doba...

V první řadě musím určitě vychválit výpravu, hudbu, kostýmy, kameru a další podobné záležitosti, co se týče technického provedení se seriál opravdu povedl. A vlastně ani ten děj není tak špatný, ačkoli nad chováním některých postav jsem občas musela zavrtět hlavou a romance dvou hlavních postav mi vysloveně vadila, ačkoli nedokážu přesně určit, proč. Počáteční díly mě moc nebavily, po nějaké době mě však seriál docela chytil a nakonec jsem ho dokoukávala s docela dobrým pocitem. Navíc je zasazen do mé oblíbené doby....
Nakonec dávám 70% a docela se těším na pokračování.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Česká telenovela

Jelikož mám kvalitní telenovely ráda, hodnotím První republiku pozitivně. Příběh je dobře napsaný, hodně košatý a nenudí až do samotného závěru. Krásná hudba, výborné herecké výkony a dokonce tolik kritizovaná Markéta Plánková se mi ve svojí roli líbí. Nejlepší a nejzajímavější byli postavy odmítaného manžela a ďábelského advokáta s nevinným kukučem, které skvěle ztvárnili herci Jiří Vyorálek (opravdu herecký objev a jeho nedokonalý a chybující Jaroslav aspoň podle mě zastínil Supermana Vladimíra po všech stránkách)a bezchybný Pavel Kříž. Pokračování seriálu si určitě nenechám ujít. Jediný co bych vytkla jsou drobné chyby, ale který film nebo seriál je nemá, a příliš současná mluva, ale i na tu jsem si časem zvykla.

Ještě na závěr trochu odbočím. Mám moc ráda filmovou čtyřdílnou ságu Vojna a mír. Hlavní ženská hrdinka Nataša prožije dvě velké lásky (Andrej Bolkonskij, Anatol Kuragin), aby nakonec v samotném závěru šťasně skončila v manželství s Pierrem Bezuchovem, který jí byl dlouholetým přítelem a platonicky ji miloval, jenže se nešťastně oženil s nevěrnou Helene, která později zemře. Je to muž ne moc krásný, neohrabaný a v jehož případě bylo nemožné, že by někdy okouzlil Natašu (ve filmu geniálně zahraným Sergejem Bondarčukem). Hlavně mě dostal silný konec, kdy se Pierre a Nataša shodou okolností znovu setkají mající za sebou útrapy, které sebou přinesla válka, a do toho ve vzpomínce zazní, kdy Pierre v minulosti ve slabé chvilce vyznal Nataše svoje city: "Kdybych tak já nebyl já, ale krásnější, moudřejší a nejlepší na světě a byl svobodný, pak bych v ten moment na kolenou prosil o Vaši ruku a lásku ". Nemožná láska, která nakonec dojde naplnění. A proč to sem píšu? Nějak nevěřím na osudovost lásky Vladimíra a Kláry...dovedu si představit, že tu pravou lásku najde Klára nakonec u Jaroslava :)

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Takový náš prvorepublikový Downton

Tak za prvé a předně, jakékoli spojování tohohle s Vyprávěj je hnusná pomluva. Když si vezmu všechna ta místa, kde se odehrával první (!) díl - na každém místě děje i na každé minutě seriálu je vidět, že si tvůrci tentokrát dali doopravdy záležet. Žánrem je to historická soupka s kriminální zápletkou, což je dost hodně můj šálek čaje. Velice příjemně mě překvapila hudba, která byla dělaná spíš jako pro film a velmi citlivě a příjemně doplňuje děj. U znělky se mi skoro ani nechtělo věřit, že by něco takového mohlo být od ČT.

Určitě si nemyslím, že by to bylo bez děje. Právě naopak. Po těch padesáti minutách už tak nějach chápu, proč to má mít těch docela šílených 22 dílů, a ne nějakých přiměřených 10. A rozhodně to nebyla nuda. První republiku jsem přirovnala k Panství Downton v zásadě ze dvou důvodů. Na počátku je divákovi představený dům a rodina, kolem kterých se točí značná část děje. Druhým a o dost zjevnějším důvodem jsou promofotky. Ten seriál si podle mě přirovnání k Downtonu jednoduše zaslouží. Když už nic jiného tak proto, jak si na něm jeho tvůrci dali záležet.

Pokud bych měla říct něco, co je trochu slabší, tak bych zmínila začátek. Divák je v podstatě v roli někoho, kdo se zničeho nic ocitl v úplně cizí, dosti rozvětvené rodině. Ve velmi krátkém sledu je představeno nějakých deset lidí a kdo jsou, takže chvíli zabere, než si to člověk vůbec má možnost nějak zapamatovat.

80 %
93 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
87 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 15 lidí

Klara a Vladimir....

Ceska televize a jeji serialy jsou pro me zaruka kvality. Prvni republika se povedla a mne se velice libila. Povedlo se predevsim herecke obsazeni, ktere jste si rychle zamilovali a samozrejme pribeh zaujal take. Trosku natahovani, ale to je snad v kazdem serialu, ze ano :) Za me jednoznacne palec nahoru, tesila jsem se na kazdy dil a nemuzu se dockat druhe serie. Proste CT umi!

Dale hodnoceni deje a postav, pozor SPOILERY:

Od zacatku jsem fandila Klare a Vladimirovi, tudiz me iritovala Magdalena. Co tak sleduju diskuze, na postavu Klary je docela velkej "hejt", ale ja bych se ji rada zastala. Jaroslava si nikdy vzit nemela, mela odcestovat s rodici do Ameriky. O rodice prisla, Vladimir zmizel neznamo kam a ona zustala zasnoubena s Jaroslavem. Samozrejme v te dobe zrusit zasnuby bylo neco nemyslitelneho, zvlast, kdyz zustala sama pouze s bratrem. Tudiz si Jaroslava vzala. Nikdy nebyla stastna a pak se objevil jeji milovany Vladimir. Vladimir pak skocil jednou na Magdalenu a bylo z toho dite a bohuzel i svatba. Je pravda, ze Klara si pak myslela, ze Vladimir zabil jeji rodice, ale uznejte, kdo by si to nemyslel? Vsechny dukazy byly proti nemu. Kazdopadne, kdyz si myslite, ze vam zabila rodice vase osudova laska, tak je to nepredstavitelny. Nakonec se vsechno vyresilo a Klara je s Vladimirem. Ten se rozvedl s Magdalenou a vsichni ti, co rikaji, ze je to nespravedlivy, si jednu lepnete, protoze od zacatku bylo jasny, ze Vladimir a Klara je laska, pres kterou nejede vlak. Magdalena byla jenom takova vsuvka, ktera mela trochu zkomplikovat dej.

Trosku vic jsem se pro ten dej nadchla, protoze Marketa Plankova je mi fakt sympaticka a jeji postava Klary je odsuzovana naprosto nesmyslne. Ale kazdyho nazor :))

100 %
89 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Obsahuje spoilery

Moje hodnocení seriálu začínalo na 80%, ale s postupem přibývajících dílů jsem skončila na 50%. Nejsem fanynka Vladimíra a Kláry, přijdou mi jako bezcharakterní a nevyrovnaní lidé, kteří z dílu do dílu mění své názory a navíc Klára na mě působi jako špatná matka (pardoooon zastánců tohoto páru). Děj byl velice zdlouhavý a spousta věcí mi v seriálu přišlo nelgoických. Například, Benoni zabil Klářiny rodice jen kvůli tomu, že držel noviny, ve kterých byla společná fotka :D :D Zrovna, když měli odjíždět do Ameriky. Proč si Klára měla vzít vlastně Jaroslava a ne Vladimíra? Tomu jsem taky pořádně neporozuměla. A proč Vladimír říká Magdaléně, že jí miluje a že je šťastný a bum bác o dva díly později, že vždy miloval Kláru? A to nemluvím o duchařině a o tom, jak Klára záhy změnila názor :D :D Opravdu poté už jsem se začínala bavit.
Oblíbila jsem si postavu Magdalény pro mě je to statečná žena, která si stojí za svým. Dále po posledním dílu musím říct, že jsem si oblíbila i Jaroslava. Jedná se o tragickou postavu. Žena, do které byl zamilován si ho ve skutečnosti vzít nechtěla, podvádí ho s jeho bratrem. Jeho nejlepší přítel mu celé roky lhal a k tomu mu ještě náhodou pomohl s vraždou a nakonec ho chtěl zabít.
Zato pooprvé v životě u seriálu se mi stalo, že z mé velmi oblíbené postavy mi po závěrečném dílů bylo na blití (a to nepřehánim), ano řeč je o úžasném Vladimírovi, už nepomohlo ani to, že ho hraje krásný Ján Koleník.
Ale abych neházela jen negativa, musím říct, že se mi líbila hudba v seriálu, podtrhovala nádherně děj. I když je veliká kritika na kostýmy, strašně se mi také líbili hlavně postava Magdaleny, jak chodila oblíkaná. A pohledy na starou Prahu - Podolí. Dále herecké obsazení, myslím, že zejména Pavel Kříž a Jiří Vyorálek převedli skvělé herecké výkony, bez nich by seriál působil hodně suše.

50 %
88 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
63 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Zaujme a nepustí.

Myslím, že tento seriál řadím mezi své oblíbené seriály z aktuální české scény. Příběh mě zaujal hned od začátku a těšila jsem se na jeho další.

Tento seriál jsme sledovaly s mamkou, ale postupem času se na to začali dívat bráchové i s tátou. Vedly jsme o tom diskuze, kdo by mohl být vrahem a co se bude dít dál. Samozřejmě většina si myslela, že to byl Jaroslav a já jen tak s nadsázkou prohodila, kdo by mohl být skutečným vrahem a ono se tak i stalo.

Nejhůře hodnotím asi vztah Vladimíra ke Kláře. Ze začátku mi to připadalo hezké, že i po tolika letech se mají rádi, ale když se na scéně objevila Magdalena, chtěla jsem aby byla jenom s ní jenže on se furt vracel ke Kláře, která mu ubližovala mezitím, co mi Magdalena doslova nabízela modré z nebe.

Rozhodně doporučuji.

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

První republika

Tahle diváky hodně očekávaná novinka mě zklamala. Tedy, není to až taková hrůza, když se přemůžu, koukat se na to dá. Bohužel se u mě znovu dostavil pocit jako u většiny českých seriálů. Že je to otřesná nuda bez děje. Ach jo...
Seriál se totiž zaměřuje na vztahy hlavních hrdinů. Což nebaví každého, obzvlášť, když většina postav není téměř ničím sympatická, či zajímavá. Alespoň pro mě ne. Je mi líto také mnoha nesmyslů z historického hlediska.
Ovšem nápad zasadit do historického období a ukázat ho lidem, rozhodně chválím.
Seriál si své diváky rozhodně najde. Já mezi nimi ale nebudu.

20 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Příjemné páteční večery

Dle mého názoru První republika patří k tomu lepšímu co bylo v současnosti v Českých luzích a hájích vytvořeno. Kombinace detektivní zápletky a rodinných vztahů mě velmi zaujala. Dokonce mi nevadila ani část s duchy nebo rychlý zvrat ke konci.
Ještě bych ráda vyzdvihla herecké výkony Pavla Kříže, Taťjany Medvecké, Jana Vlasáka. Těm jsem uvěřila každičké slovo. Samozřejmě nesmím zapomenou na Zdenu Studenkovou, která snobskou paničku zahrála opravdu dokonale.

Určitě to není špatný seriál a za zkoušku stojí :-)

70 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Velké Zklamání!

Na tento seriál jsem se těšila, říkala jsem si: "Konečně budu sledovat nějaký kvalitní český seriál." Jak jsem se ale spletla.

Začátky (asi do 13. dílu) mě velice bavily, dokonce jsem se těšila na každý díl. Myslím si, že první díly nasadily laťku dost vysoko, ta ale bohužel postupem času padala a padala až nebylo kam spadnout.

Stanovila jsem si, že vždy budu hodnotit seriály až uvidím všechny série a všechny díly. (Prostě až seriál skončí.) To bohužel nemůžu u PR splnit, dokonce jsem ho nedokoukala, skončila jsem někde u 18. dílu. (Ty 4 díly by mě asi už nezabily, ale proč riskovat?)

Rozhodně jsem si nemyslela, že PR má být seriálem historickým, dost jsem ho brala s rezervou, ale co se opravdu nedalo snést byli duchové. (Jako vážně?) Další výtka: Z Vladimíra udělali naprostého blbce, který mění své názory a city podle počasí. (Jinak si to neumím vysvětlit ?!) Rozhodně jsem fandila jemu a Magdaléně, ne snad proto, že by mi Klára byla nesympatická ale chovala se jako totální kráva, (možná...určitě jsem jí nesnášela!) tak jsem neshledala ani jeden jediný důvod, proč bych jí jako postavě měla fandit. Pro mě Magdaléna nejlepší postava seriálu.

Ale abych jen nehanila, a ukázala, že taky umím i pochválit. Rozhodně chválím nápad zasadit děj do První republiky, podle mě nejkrásnější období naší historie 20. století. Dále lokace, krása se na to dívat. Casting taky skvělý, možná až na 30-ti letého herce hrajícího 18-ti letého. (Tomu jsem to opravdu nevěřila, zbytku i ano.)

Pokud bude nějaká 2. série, já rozhodně nebudu jejím divákem. Pro mě velké zklamání takže 30%!

30 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Líbivé

Seriál mě velice zaujal. Nutno poznamenat, že obsazení hlavní role fešným Koleníkem, kterého si tvůrci zapůjčili od našich bratrů ze Slovenska, vyšel na výbornou.

Jediné, co bych zatím seriálu vytkla, je ta duchařská zápletka.

60 %
55 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
55 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

První republika

Další hovadina, na kterou je Česká televize hrdá ... Stačí mi slyšet dialogy z vedlejšího pokoje, kde na to mamka se zájmem hledí, a už mi naskakuje husí kůže. Totálně stupidní rozhovory na úrovni dětí ze školky a do toho malá holka co vidí duchy? Ne, díky! Tohle prostě není žádný rodinný historický seriál, to je prostě pokud České Televize o seriál podobající se stupiditám jako je Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě ... Námět možná není úplně nejhorší, ale co se týče realizace, nemůžu opravdu hodnotit jinak než 0% ...

0 %
14 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
29 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí