plakát seriálu

Pýcha a předsudek

(Pride and Prejudice)

Názory uživatelů

velmi zdařilé

Tento seriál jsem viděla až po shlédnutí filmu s Keirou Knightley v hlavní roli. Neříkám, že se mi Keira jako představitelka Elizabeth vyloženě nelíbila, ale nebylo to přesně ono. Naopak tento seriál měl vše co by měl mít. Elizabeth je daleko kultivovanější a rozumnější, prostě více podle samotné předlohy. Colin Firth coby pan Darcy je jako vždy skvělý. Celkově se mi zdá, že se tento seriál docela věrně drží knižní předlohy a možná proto se mi líbí o to víc. No a protože miluji britské seriály a britské herce, nemůžu dát méně než 100%.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Věrná adaptace není vždy výhra

Z těžko popsatelných důvodů mi tahle adaptace přijde značně neosobní. Jistě, jde o věrné zpracování knihy a proti hereckým výkonům nelze říct ani popel, ale celé je to studené jak psí čumák, jako by se jednalo jen o otrocké převedení předlohy bez dalšího vkladu ve prospěch televizního zpracování. Nedokázala jsem se sžít s postavami a většina castingu mě rozčilovala, asi nejvíc přestárlé sestry Bennetovy (v tomhle odpovídá filmová adaptace z roku 2005 knize daleko věrněji). Nakonec jediný, kdo to v mých očích situaci vylepšoval, byl Colin Firth coby pan Darcy, ale jinak nevidím důvod, proč se na tuhle minisérii podívat znovu. V tomto případě zůstanu věrná filmu z roku 2005, který je možná volnějším zpracováním knihy, ale má tolik kvalit navíc, že zdejší věrnou adaptaci dalece překonává.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

„It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.“

„Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky.“ Myslím, že tento citát vystihuje tento seriál dokonale. Paní Bennetová se svojí histerickou povahou a snahou provdat všechny svoje dcery občas dostává rodinu do prekérních situací, ale přidává serialu na zajímavosti. Pan Collins byl přesně tak slizký jak jsem si ho představovala po přečtení knihy a lady Catherine de Bourgh byla správně namyšlená.

Četla jsem knihu, vyděla jsem film s Kierou Knightley a pak tenhle serial. Jennifer Ehle byla jako Elizabeth Bennet nejlepší ze všech verzí co jsem viděla. Tahle Elizabet působila na tolik zajímavě, aby se za ní otočil muž jako Fitzwilliam Darcy. Colin Firth je výborný herec ve všech jeho filmech a přišlo mi, že s Jennifer Ehle k sobě poměrně pasovali.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

:-)

Naprosto věrná adaptace. A to je ten problém, je to natolik věrná ilustrace předlohy, až je to spíše jako audiokniha, ve které vám jeden herec přečte celou knihu. Všech jednašedesát kapitol pěkně pohromadě. Akorát tady je to navíc v pohyblivém formátu se skvěle hrajícím osazenstvem. Ovšem až na toto pozdechnutí zcela bez výhrad. Herecké výkony nemohly být lepší, ironie nemohla být ironičtější a jiskření mezi slečnou Lizzy a panem Darcym nemohlo být jiskřivější.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Pride and Prejudice

Dle mého názoru nejlepší zpracování románu Jane Austenové. Upřednostňuji ho a vždy budu i před filmovou adaptací z roku 2005. Colin Firth je pro mě panem Darcym jakého jsem si představovala už při čtení knihy a Jennifer Ehle, kterou jsem do shlédnutí neznala mi na Elizabeth také sedla. Nejlepší dvojicí mi však přijdou manželé Bennetovi, u těch jejich scén se musí zasmát snad každý. Seriál jde podle knižní předlohy a nebyl snad moment kdy bych chtěla nějakou scénu přetočit, což se mi nestává často.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Výborný

Myslela jsme si, že mě už nemůže nic překvapit, co se týče Pýchy a předsudku, že to bude prostě klasika, která neurazí, ale ani nenadchne. No spletla jsem se, vůbec to nebylo tak obyčejný jak jsem čekala. Těšila jsem se na další díly, Colin F. byl dokonalý pan Darcy a sestry byly taky bez chyby. Seriál byl o něco věrohodnější než film z roku 2005.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Příšliš vážná a nafoukaná Elisabeth

Seriál je to moc hezký. Pár výtek bych ovšem našla. Postava Elisabeth mi, hlavně ze začátku, přišla přespříliš tvrdá a nepřipouštějící cizí názor. A přitom byla moc hezká. Navíc vypadala příliš "staře" na 20 let, což není její vina, ovšem její tvrdohlavost byla chvílemi až bezohledná a krutá. Colin Firth byl ve své roli bezchybný, ale přišla mi divná změna jeho chování od zamyšleného nemluveného nafoukance, k laskavému, ochotnému a ukecanému Darcymu v Pemberly. Přesto, ačkoli se mi zpracování z roku 2005 líbí víc (prostředí, kostýmy, vybavení domů, herci...), nyní musím přiznat, že zalíbení v tomto příběhu není dáno způsobem natočení, ale příběhem samotným.

90 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Pride and Prejudice

Seriálová verze Pride and prejudice z roku 1995 je asi nejlepší a nejvěrnější zpracování této románové předlohy. Příběh je typická romantická slaďárna s happyendem:-) Vyzdvihla bych hlavně to, že tvůrci seriálu dokázali udržet lehkost, nadhled a tak trochu cynický pohled na chování hlavních postav, který je pro Jane Austen typický.

Seriál dokázal výborně vykreslit charaktery postav i atmosféry, od nesnesitelné paní Bennetové až po ďábelsky úlisného pana Collinse. Colin Firth v roli pana Darcyho přímo exceluje. On ho nehraje, on jím prostě je. Pro mě je úžasné sledovat jeho vnitřní proměnu díl za dílem. Jennifer Ehle přesně odpovídá mojí představě, je to jednoduše ta pravá Elizabeth. Navenek zdvořilá a uhlazená, ale svoji pravou povahu nezapře. Ale i casting ostatních herců se povedl, oni prostě dokázali přivést postavy z knihy k životu. Menší problém jsem měla s Jane, která by měla být ze sester nejkrásnější, ale tady je to spíš naopak. Proto pro mě tou pravou Jane zůstává Rosamund Pike z filmové verze z roku 2005.

Seriál se více než kniha soustředí na Darcyho a jeho chování (šermířské lekce, koupání v rybníku, pátrání v londýnských ulicích). Pride and prejudice ukazuje vývoj milostného vztahu bez jakéhokoliv fyzického kontaktu mezi hlavními protagonisty. Hercům se podařilo udržet divákovu pozornost jen gesty, pohledy a lehce ironickými dialogy. Na rozdíl od filmového zpracování měli tvůrci dostatek času a prostoru na přiblížení postav, na rozvinutí vztahů mezi nimi, na nekonečně dlouhé záběry anglického venkova. Společenská pravidla a zvyklosti jsou vykresleny do nejmenších detailů. A k tomu ta výprava – nádherné šaty, honosná sídla, žádné papírové kulisy. Děj plyne pomalu, někdy to vypadá, že se nic neděje, ale ono to všechno dohromady funguje naprosto dokonale.

Střízlivě uznávám, že seriál není úplně bez chyby, ale já ten příběh mám prostě ráda a tohle je Jane Austen, jak má být. Moje romantické srdíčko nad tímhle seriálem jednoduše zaplesalo:-)

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Dokonalost sama

Díky své oblibě cynismu jen nerada chválím, ale jsou věci, které se prostě pochválit musí.
Kdysi jsem byla téměř násilím donucena přečíst knižní předlohu a upřímně řečeno jsem zvažovala, zda není příjemnější maraton To je vražda napsala, ke kterémuž to seriálu cítím bezvýhradný odpor. Příběh se zdál naivní a postavy slabé. Po shlédnutí seriálu ovšem radikálně měním názor. Příběh najednou dostal úplně jiný rozměr a začal být vážně sympatický. Pokud někdo rýpne do postav či příběhu, tak ho musím upozornit, že to není chybou seriálu jako spíš knihy samotné. Jiná doba, jiný mrav.
BBC opět dokázala, že může vzít do rukou sebeméně záživný základ a udělat z něj něco vážně dobrého. Fakt, že přidala spád a osobitost pro mě rozhodně není jakkoli nepříjemné.
Co do chyb po stránce zpracování, tak vidím jen jedinou. Věk postav versus věk hereček, ale díky kvalitě jejich podání se to dá bez potíží přehlédnout.
Osobně mám za to, že obsazení je víc než brilantní. Neurčité postavy najednou dostaly skutečnou tvář. Tím, že bych vyjmenovala všechny postavy a okomentovala je slovem skvělé bych jen ztratila čas. Byť jsou skutečně precizně ztvárněné všechny postavy, přeci jenom je třeba někoho vyzvednout. Ano, správně. Pan Darcy pro mě navždy získal tvář Colina Firtha. K jeho výkonu mě napadají jen superlativy. Vždy pro mě znamenal talentovaného herce, ale na to, co dokázal zde ještě nevymysleli slovo. Gratuluji pánové a dámy.(úmyslně v tomto pořadí) Stojí to za vidění, sympatie a snad i trochu zamilovanosti.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Austenové by se to (doufám) líbilo

Jeden ze seriálů, kdy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Se sledováním jsem čekala opravdu dlouho, než vyvane dojem z posledního filmového zpracování. Nic pak nebránilo tomu, abych byla seriálem nadšená. Bravuru Firthova Darcyho ani nemusím zdůrazňovat, jeho škrobenost a vnitřní boj jsou dokonalé. Představitelka Elizabeth mi na první pohled moc nepadla do oka, připadala mi příliš stará a tak nějak nepřirozená (možná to bylo těmi načesanými vlasy), ale brzy si mě získala její živost, sebedůvěra, inteligence a jiskra v očích.
I většina ostatního obsazení se povedla, ať už jde o nadutou šlechtu, nesnesitelnou paní Bennetovou nebo uštěpačného pana Benneta. Jen představitelky mladších sester Bennetových byly na své role přece jen příliš zralé (to se ve filmu povedlo mnohem lépe).
Další věcí, která se mi více líbila ve filmu, byl domov Bennetových, sídlo ze seriálu moc neodpovídá mým představám o spíše skromných podmínkách.
Protože scénář věrně vychází z knižní předlohy, není ani tady důvod ke stížnostem. I tady jsem dostala, co jsem si přála. Pro mě je tohle ideální seriál k tomu, abych se usadila do křesla s čajem a sušenkami a vychutnávala si jiskřivou konverzaci, ironii a trampoty hrdinů.

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Neurazilo, překvapilo

Tak narozdíl od adapce filmu, se mi tohle překvapivě líbilo. Tomuhle stylu historie moc neholduji, ale tohle bylo celkem překvapující. :D Colin Firth jako Darcy je ta nejlepší možnost, proto také jsem si tehle seriálový Pýcha a předsudek oblíbila, jelikož Firth patří mezi moje oblíbené herce. Elizabh je sice tak nějak vážná a nafoukaná, ale taková Elizabeth mi vyhovuje.
A taky si myslím, že narozdíl od filmu, se seriálový herci Darcy a Elizabeth k sobě hodí líp, než film s Knightley.

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí