plakát seriálu

Řeka

(The River)

Názory uživatelů

ABSENCE STEADICAMU HOROROVOU ATMOSFÉRU NEVYTVOŘÍ

Použití "roztřesené kamery" má zvýšit dramatický dojem a podtrhnout pocit, že byla situace reálná - natočená kameramanem tak, jak se skutečně odehrála. Pokud ovšem takové záběry (s přidanými obrovskými záškuby kamerou, které by nepředvedl ani epileptik) tvoří nezanedbatelný úsek sestřihaného materiálu a další podstatná část je tvořena nekvalitními záběry z jakoby CCTV kamerového systému (neuvěřitelně hypertrofovaného počtem kamer :-), tak se tento výrazový prostředek zcela mine účinkem.

Horror, duchařina, mystery a pod. vyžadují perfektní scénář a zkušenost tvůrce, pokud absentují, tak to nezachrání ani úžasné exotické exteriery (překvapivě často připomínající záběry z botanické zahrady), lekačky a problematické použití kamery. Vykradení nápadů z jiných hororů a jejich splácání dohromady, neschopnost logického uvažování postav, tisícekrát provařená klišé - to vše vytvořilo vytvořilo nekonzistentní, předvídatelný a nudný celek.

Za zvláštní zmínku stojí dialogy, které působí dojmem, že je stvořila nedokonalá umělá inteligence, nebo scénáristický nedouk.

Rádoby otevřený konec byl neplánovaný, je nepochybně pouhým ukončením první řady, jejiž pokračování by bylo nad sílu diváků, a proto se nekonalo.

Mám moc rád dílka tohoto typu, ale musí je vytvořít tým, který to umí. Tým Michaela Greena to neuměl.

40 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

seriál s čistým svědomím zavrhuju, nemá mi co nabídnout

Poznámka: Hodnotím po shlédnutí pilotního dvojdílu. Normálně bych počkala nejméně do konce 1. série, ale protože seriál sledovat z níže uvedených důvodů dále nebudu, hodnotím teď.

Tento seriál mi hrozně připomíná seriál Lost (Ztraceni). Stejně jako u Lostu měli tvůrci poměrně dobrou zápletku, sice ohranou (existují filmy jako Anakonda apod. - exotické prostředí, často Amazonky, nějaká záhada - mizení někoho atd.), ale kdyby ji dobře zpracovali, tak by to stravitelné bylo. Také obsazení je dobré (povedl se jim především Emmet Cole a jeho syn Lincoln - ten mi BTW trochu připomíná Jakuba z toho českého pořadu Jakub na rybách). "Dobrým" myslím to, že mi herci k postavám sedí.

Velký mínusem ale je, že postavy jsou hrozně typické a předvídatelné. Máme tady vášnivého průzkumníka, který má rád svou rodinu, ale lákadla exotiky jsou příliš silná, nedokáže žít všední život bez dobrodružství; máme tady syna, pro kterého byl otec do jisté doby hrdina, ale když dospěl, začal otce nesnášet; máme tady milující manželku, která "cítí", že je její manžel stále naživu a půjde pro něj až na konec světa; dále nám tu vystupuje "supermanka" Lana, která zvládne všechny nástrahy, na které může v Amazonii narazit, nic s ní jen tak neotřese, má samé užitečné dovednosti a je jasné, že skončí s Lincolnem (jak to Emmet Cole řekl na archivní nahrávce - "Ty děcka se snad vezmou."); pak tu máme drsňáka se zbraněmi, kapitalistického oportunistu a jednu postavu, která se ve filmech a seriálech tohoto typu vždy vyskytuje - mladou dívku, pokud možno nemluvící anglicky, která vážně a zamračeně chodí okolo a trousí strašidelné věty typu "Všichni zemřeme." Prostě jsem měla pocit, že sleduju okoukané postavy, které nejsou nijak zvláštní a nemůžou mi nabídnout žádné překvapení, tudíž mě nezajímají...

Největším mínusem pro mě ale je (stejně jako u Ztracených) podtext démonů, kouzel, zla čekajícího ve tmě apod. Když se na scéně objevil černý obláček (kterého si tvůrci očividně vypůjčili z dílny Lostu, akorát ho ještě více zdebilnili), chtělo se mi tlouct hlavou o stěnu.

Čekala jsem ohrané "ztraceni v cizí exotické zemi, někdo z nás je vrah, ponorková nemoc - obviňování se navzájem, strach" apod. a dostala jsem v podstatě Lost mínus jakýkoli děj, zajímavé postavy a záběry krásné přírody plus mnohem více duchovna, které je na racionálního člověka jako jsem já prostě moc.

Říkala jsem si, že možná alespoň uvidím nějaké pěkné záběry divočiny (vždyť to přeci má být seriál o přírodovědné show) a místní fauny a flóry, ale nedočkala jsem se. Dokonce mi místy přišlo, jako by ani nebyli na Amazonce, ale na nějaké divoké zčeřené vodě (klíďopíďo si jen tak skáčou do neprůstvitné vody, přestože vody Amazonky jsou proslulé tím, že jsou plné krokodýlů - achjo, kam se poděla autenticita!!!).

Ráda bych reagovala na názor Petra Vinklárka, který napsal "strašná kamera". Ehm, seriál má být jakože show pořízená z autentických záběrů, takže je jasné, že se kamera třese, obraz není kvalitní, záběry jsou ze zvláštních úhlů apod. - o tom to přeci je... Autenticita kamery je asi to jediné, co bych kromě uvěřitelného a odpovídajícího obsazení vyzdvihla jako potencionální klad.

Jak jsem již na začátku uvedla, na seriál se dále nebudu dívat. Na rozdíl od Lostu totiž nejsem ani v nejmenším zvědavá, jak to všechno skončí. Na jednu stranu mi je to jedno, protože postavy nejsou ničím zvláštní, na druhou stranu tuším, jak seriál skončí - Emmeta Cola po dlouhé cestě plné nástrah, nebezpečí, magie a tajemna najdou pravděpodobně na pokraji smrti celého otřeseného tím, co v Amazonii viděl a zažil (tipuju, že žádný z jeho společníků nepřežije) a samozřejmě z naší původně 9 členné pátrací skupiny přežije jen hrstka a i ti uniknou smrti o vlásek, případně obětují nějaký ten prstík...

Kdyžtak mi někdo pak dejte vědět, zda jsem měla pravdu :) Každopádně si myslím, že do další sezóny to seriál asi nepřežije. Myslím, že by to ani vůči lepším seriálům, které musely skončit kvůli různým důvodům, ale měly své kouzlo (např. Chuck a další), nebylo fér...

10 %
82 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
47 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 17 lidí

There's magic out there...

Seriál od tvůrců Paranormal Activity? Strach, neprozkoumaná džungle, nebezpečí, záhady? Ale ano, to je seriál přesně podle mého gusta..

Vzhledem k tomu, že filmy jako Záhada Blair Witch, série Paranormal Activity a všechny snímky jim podobné patří mezi mé nejoblíbenější, jelikož dle mého názoru takto točené snímky vyvolávají pocit, jako že je vše autentické a jste s postavami přímo na místě.
S velkou radostí jsem tedy tento seriál netrpělivě očekával, a hltal každou upoutávku či zmínku o tomto seriálu.

Mé nadšení ohledně seriálu neopadlo, ba spíše naopak. Zvláště po shlédnutí druhého dílu, kde byl hlavním motivem "ostrov panenek", a poté, co jsem se dozvěděl, že toto místo opravdu existuje, mě donutilo si seriál oblíbit ještě více. Pravda, některé zápletky jsou poněkud slabší, ale nelze pořád mít dokonalé příběhy.

Líbí se mi jak je seriál točen, prostředí, atmosféra, napětí, to, že jednotlivé záhady se skutečně zakládají na pravdivé legendě či místě, a v neposlední řadě také téma seriálu samotné.

Co se mi nelíbí je, že seriál doposud nemá svoje české fanouškovské stránky, které by si dozajisté zasloužil, sám bych nějaké udělal, ale nemám čas, takže nemohu. Také se mi nelíbí, že občas jsou kamery umístěny opravdu všude, i tam, kde není možné, aby je někdo někdy umístil, přímo tak, aby byla viděna daná věc nebo člověk, ve skutečnosti by museli mít na lodi minimálně 100 kamer, což je blbost :)

Seriál rozhodně doporučuji všem fanouškům filmů Paranaromal Activity nebo Blair Witch. Ostatním se nemusí líbit roztřesená kamera a možná podobnost se seriálem Lost. A kdo se nebál u PA, tak se zřejmě nebude bát ani tady.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
44 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Krátké,ale dobré

Seriál je sice krátký,ale za to velmi dobrý.Pilot mi připadal tak nějak chaotický a nevěděl jsem co si o tom mám myslet.Zkrátka se mi to moc nelíbilo,ale seriál jsem rozhodně nezahazoval někam ke dnu a po nějakém čase jsem ho zkouknul.Musel jsem si zvyknout,že to není nějaký typický seriál,ale že je to prostě něco jiného a když jsem si zvykl mohl jsem si to také řádně užít a taky,že užil.Je to prostě trochu jiný styl natáčení a já si nejvíce užíval tu hororovou stránku,protože když jsem na to čučel v noci,pil jsem jedno kafe za druhým a měl pěkně nahnáno.Vždyť přeci tvůrci nejsou žádní amatéři,přeci jen mají něco za sebou.Postavy jsem si snadno oblíbil.Někdo mě trošku sem tam štval,ale to se dá snadno prominout.Hlavně prostředí jsem si zamiloval(jedno z mých nejoblíbenějších).Řeka mě bavila.Bylo to skvělé dobrodružství....

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

It's never gonna let us go...

Na to, že The River byla původně jediná novinka této sezóny, které jsem nehodlala dát šanci, mě seriál velmi příjemně překvapil. Ano, na seznam jsem si ho přidala až poté, co jsem se dočetla o hostování mého oblíbeného Scotta Michaela Fostera. A dobře jsem udělala.

Původně jsem měla strach, jak moc budu schopná snášet kombinaci horor/dokument. Blair Witch upřímně nesnáším, proto jsem byla mírně nervózní. Nakonec jsem ovšem s formátem seriálu neměla vůbec žádné probélmy. No dobře, téměř žádné. Občas rozostřené "proužkované" záběry představující kamery nasazené po chodbách lodi nebyly úplně ideální, nešly vidět detaily, mimika a další věci, které jsou pro určité scény klíčové. Ovšem ve většině případů se zde objevovala klasická "nenápadná" kamera, čisté záběry, maximálně trošku rozstřesené, na to si ale za pár minut zvyknete.

Dějově mě maličko zklamali. Těšila jsem se na pořádný horor, ale vznikla z toho jen taková průměrná duchařina. Myslím si, že kdyby se tvůrci vydali jiným směrem, mohlo to dopadnout mnohem lépe. Hned od pilotu bylo u The River jasné, že se v seriálu bude pracovat s nadpřirozenem. Podle mě by ale mnohem větší "bu bu" efekt vzbudilo to, kdyby dokázali vymyslet takový příběh, kde je zdrojem teroru posádky něco reálného, na co opravdu můžeme v životě narazit. Ale to je čistě můj názor.

Jinak příběhy byly většinou episoidní. V každém díle šlo o to přežít nějakou nástrahu pralesa. Samozřejmě celkovým pojítkem v seriálu bylo hledání Emmeta, ovšem pořádně se do tohoto tématu opřeli až v posledních dvou třech dílech (já vím, těch osm celkových není zrovna velké číslo ani tak, ale co už).

Herecké obsazení potěšilo. Sem tam mě sice iritovala Tess (moc utrápený pohled), ale Lincoln v podání Joa Andersona mi to vynahrazoval až až. Fostera (Jonas) jsem zmiňovala už více, on byl důvod, proč jsem seriálu vůbec dala šanci. Ale celkově všichni předvádí solidní výkony, neobjevoval se tu nikdo, koho bych vyloženě neměla ráda.

Series finale mi nahánělo husinu už svým názvem (ta písnička je děsně strašidelná, nezdá se vám??). Hned na začátku ten šok se smrtí, a pak to vymýtání.. nestačila jsem se divit, do jakých poloh se Anderson dokáže dostat :D Každopádně ten konec potěšil, seriál sice skončil otevřeně, ale nevím, nemohla jsem si pomoct, musela jsem se pousmát nad tím, že opravdu dokázali vymyslet takové zakončení, které by mě ani ve snu nenapadlo. Jasně, zase souviselo s nadpřirozenem, ale v tomto případě jim to odpustím. Poslední scénu prostě chválím.

Bohužel The River nemělo tolik episod, abych si k seriálu dokázala vytvořit nějaký vztah. Proto (a kvůli duchařině) musím hodnotit trošku níž, než by si to možná jinak zasloužil. Každopádně doufám, že se podobný projekt zase brzy na obrazovkách objeví.

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Řeka utrpení

Všechny postavy jsou nepředstavitelně nudné (a kromě Bruce Greenwooda herci nejsou o moc lepší), pohled z kamery se tam ani trochu nehodí a neustálé přeskakování z jedné kamery na druhou (a dokonce i na kamery, o kterých nikdo zřejmě nic neví), působí dost odpudivě. Scénář prvního dílu byl snad to nejhorší, co jsem kdy viděl (samozřejmě pouze do té doby, než přišel díl druhý) a co je na tom nejhorší, tak to vypadá, že každý díl bude klasicky úplně o něčem jiném, jak to u většiny špatných seriálů bývá, takže zatím nemám nejmenší tušení, jak něco takového chtějí zvládnout, protože co se asi tak zajímavého může stát skupině lidí, která akorát pluje někde po řece. A navíc koho zajímají nějaké stupidní pindy starých babek z Jižní Ameriky, kvůli kterým lidi věší panenky na stromy? Pokud je něco pravdy na sloganu seriálu ''There's magic out there'', rozhodně to o The River neplatí.

10 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Jsme teprve na začátku...

Seriál nezačal špatně, ale ani příliš dobře. Působí to na mě zatím spíš průměrně. Očekával jsem více...

50 %
38 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Začátek

Prozatím 1 díl celkem zajímavé docela mě to bavilo

70 %
29 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
43 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Pilot

Přišlo mi to hrozně laciné a kamera byla strašná, další díly už sledovat rozhodně nebudu

10 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
38 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Co více???

No co víće napsati než co napsala Anyk.....přesně,perfektně,celistvě.....plný souhlas a děkuji,jelikož já bych tolik času psaním už seriálu nevěnoval.Nechytlo mne to.Tudíž pro mne seriál skončil cca po 50-ti minutách.Třicet dávám proto,že Amazonia si to zasluhuje.

30 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Zahada Blair witch na Amazonce

Po prvním dvoudílu dojem nic moc, příběh sice do jisté míry zajimavý, a párkrát jsem se i příjemně lekl, ale to je asi tak vše. Postavy jsou neskutečně hloupé, i přes veškerá varování ( to že zazdily to první chápu - to nevěří nikdo) ale po tom druhým kdy už něco zažily a mají možnost odejít a neodešli, tak tomu říkám stupidita. Obzvláště když se vrhají do jungle která není zmapovaná proti nečemu co ani neví co je a je jim jasné že to není nic co by kdokoliv znich znal, nebo alespoň o tom slyšel. Celý příběh s menšími upravami by mohl být slušnou hororovou mini serií (2-3 díly by stačily)a člověk by se u toho i bál. Ale jestli z toho bude právoplatný seriál tak to bude nejspíš děs. Snad skončí u první serie. - 50%

25.3.2012 - tak dneska jsem ho dodíval. Ano zvědavost je silná motivace. No můj názor se nijak zvlášť nezměnil. Děj průměrný a víceméně předvídatelný. Pár dobrých momentů a docela i staršidelných, ale to je asi tak vše.

50 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

K serialu...

me pritahl Blackthorne, ale zatim jsem videl pulku a zbytek je silazovanej v archivu a nic me nedonutilo to dokoukat...mozna k tomu i dojde

40 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

katastrófen

Tak tomuto sa hovorí hovadina na x-tú. Fakt som zvládol 2a pol časti a to som si celý čas hovoril prečo to vôbec pozerám tak dlho. Strašne nesympatické obsadenie, správanie tých postáv,ani nehovorím o tom "v kvázi" dokumentárnom štýle... No konec

10 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Po prvnim dvoudile..

podle opoutavek jsem se docela tesila, ale buhuzel nadsena moc nejsem, spise naopak.. vice mene souhalsim s nazorem Anyk. Je fakt ze "neco" ve vetvich mi pripomnelo LOST, ale postavy nejsou tak silne, dam jeste serialu sanci tak 2-3 dily, ale spis se na nej asi divat nebudu.

50 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé