Rozhlédni se, člověče

Rozhlédni se, člověče (Rozhlédni se, člověče) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Stavitelé rozhleden

"Nejstarší rozhledny stojí v naší krajině už bezmála dvě stě let. A přece zatím málokoho napadlo, že každá z nich je uměleckým dílem, že každá z nich je originál. Je to však opravdu tak? Za každou z těchto věží lze opravdu najít jméno architekta, který s ní spojil svůj um a své jméno. Který musel myslet na to, že jeho dílo se na dlouhou dobu stane daleko viditelnou dominantou kraje." Hlas Luďka Munzara vás už po dvanácté zavede do "království rozhleden", nad Českou republiku. Tentokrát vám přiblíží nejen několik nejznámějších stavitelů a architektů, ale vůbec podmínky za jakých se u nás rozhledny stavěly. Právě při natáčení tohoto dílu nám významně pomohl šéfredaktor nádherné kulturní a společenské revue severovýchodních Čech pan Mgr. Jan Strnad, jehož jméno se pravidelně objevuje v závěrečném poděkování. Znovu se potvrdilo, že putování za rozhlednami přináší především setkání s lidmi. Na rozhlednách pak s lidmi zajímavými, kultivovanými, neboť hlupáci nemají potřebu se rozhlížet!

- Od roku 1800 do roku 2006 bylo na území České republiky postaveno více než 420 vyhlídkových staveb.
- V posledních 10 letech se hlavními investory při výstavbě vyhlídkových staveb staly telekomunikační firmy, které postavily více než 50 stožárů sloužících mobilní telefonii a zároveň rozhlížení. Přesto se i mezi těmito multifunkčními věžemi najdou některé, za něž se jejich projektanti nemusejí stydět: např. na Vrátenské hoře u Mělníka či v případě Hrubého Jeseníku na Nymbursku.
- Existují už také projektanti, kteří mají na svém kontě několik rozhleden. Např. Ing. Martin Novák, který je autorem tří atypických dřevěných rozhleden ve východních Čechách (Toulovcova rozhledna na Jarošově u Proseče a její dvojče Barborka u Heřmanova Městce a Borůvka u obce Hluboká). Architekt Svatopluk Sládeček je podepsán pod dvěma projekty: kamenná rozhledna na Brdu v Chřibech a na Velkém Lopeníku v Bílých Karpatech.
- Rozhledny dostávají opět pěkná jména. Kromě již zmíněné Romanky, Barborky, Borůvky či Toulovcovy rozhledny jsou to i další jména jako Boika (u Českých Lhotic), Terezka u Pasek, Panorama u Frýdku-Místku.

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Stavitelé rozhleden
  • Stavitelé rozhleden
  • 1. série, 12. epizoda (celkově 12. díl)
  • 1998
  • 18 minut

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Furiant