Plakát

Scény z manželského života

(Scener ur ett äktenskap)

Děj se zabývá rozpadem manželství dvou protagonistů, jejich opakovaných rozchodů a sbližování, ambivalencí vztahu dvou lidí, kteří spolu nemohou žít, ani nemohou žít odděleně. Dílo je pro Bergmana atypické svou přímočarostí, je oproštěné o metafory a symboly. Roli Marianny napsal autor... [více]

100 %
1973 | Švédsko | 50 minut | SVT | Psychologický / Drama | 6 epizod | status: ukončeno v roce 1973
Poslední odvysílaná

1×06 – Mitt i natten i ett mörkt hus någonstans i världen

(premiéra 16. 5. 1973 – před 47 lety)

Scény z manželského života – O čem to je

Děj se zabývá rozpadem manželství dvou protagonistů, jejich opakovaných rozchodů a sbližování, ambivalencí vztahu dvou lidí, kteří spolu nemohou žít, ani nemohou žít odděleně.

Dílo je pro Bergmana atypické svou přímočarostí, je oproštěné o metafory a symboly. Roli Marianny napsal autor pro jeho expartnerku Liv Ulmannovou jako reflexi jejich bývalého vztahu. Maximální otevřenost popisu vztahů průměrné rodiny ze středních vrstev ve druhé polovině minulého století překračuje obvyklé hranice tohoto žánru, drsně boří mýtus představující manželství jako naplnění vztahu dvou lidí plné lásky, ohleduplnosti, pochopení a sexu.

Seriál zaznamenal značný divácký úspěch, na základě kterého dostal Bergman od amerických producentů nabídku na sestřihání díla do podoby filmu. Nabízená odměna byla tak velká, že Bergman bohužel podlehl a brutálně sestříhal původních 294 minut seriálu do slavného stejnojmenného 155 minutového filmu (u nás známého pod názvem "Scény z manželského života"). Bylo zachováno původní členění, názvy epizod ve filmové verzi zůstaly jako názvy kapitol. To ale nepomohlo k zachování původního dojmu, výsledkem byla ztráta konzistence a autentičnosti, ale i tak je sestříhaná verze ve své kategorii dodnes nepřekonaným dílem.


Obsah: _-0-_

Trailer
Marianne
Další názvy, pod kterými můžete seriál znát

Scenes from a Marriage (EN)

Info box
Stanice

SVT

Délka

50 minut

Žánr

Psychologický
Drama

Země původu

Švédsko

Roky vysílání

1973

První vysílání

11. dubna 1973

Ukončení seriálu

16. května 1973

Odkazy

IMDb.com
Wikipedia (anglická)