plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 1×22 – Dávná vražda (Risk Management)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Telefon s Moriartym může osvětlit tolik palčivé otázky ohledně Irene. Pokud však chce Sherlock znát odpovědi, musí pro Moriartyho vyřešit jednu vraždu.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Moriarty najímá Sherlocka na případ vraždy Wallace Rourka. Pokud případ vyřeší, poskytne mu případné odpovědi. Joan má o Sherlocka obavy. Ten se ale naplno ponoří do případu.

Na stanici kapitán Gregson nabízí Joan novou práci. Společnici pro dceru jednoho známého. Joan odmítne.

U ženy Rourka. Ta netuší, proč by jej někdo chtěl zabít. Prý měl ale pocit, že je sledován. Joan s Sherlockem berou jeho věci k bližšímu prozkoumání domů. Zkoumají také pitevní zprávu. Joan si všímá bodných zraněních. Vypadá to, jako by se vůbec nebránil. Což je divné, Rourk měl armádní výcvik. Někdo jej znehybnil úderem do levého ucha a následně zabil. To vyvrací teorii nevydařené loupeže. Joan také vyzvídá podrobnosti o tom, jaká vlastně Irene byla.

Sherlock následně ukazuje na nový telefon. Podle něj mu byl poslán člověkem, který jej chtěl sledovat.

Daren Sutter a jeho žena Kate vedou bezpečnostní společnost. Jejich firma skutečně sledovala pár dní Rourka. Jméno klienta, pro kterého jej sledovali, ale neprozradí. Daren také provádí bojový sport, ve kterém se často praktikuje stejný typ omráčení, jako byl použit na Rourka.

Sherlock věří, že Daren je vrahem Rourka. Před lety někdo zabil jeho sestru. Daren poskytl policii detailní portrét, ale vrah nebyl nikdy dopaden. Portrét pak připomíná Rourka.

Sherlock znovu vyhledá Darena. Ptá se na věci ohledně Moriartyho, proč chce Darena zničit. Ten nic neví a dál odmítá vraždu Rourka. Sherlock mu doporučí prohledat kancelář kvůli štěnicím. Pokud nějaké najde, chce aby se s ním znovu sešel. Mezitím kapitán Gregson tlačí na Joan, aby vzala novou práci. Ta z ní není vůbec nadšená, tak Gregson přichází s pravdou ven. Varuje důrazně Joan před Sherlockem. Už jednou to odnesl člověk mu nejbližší, to jest Irene.

Za chvíli na stanici se přiznává Daren k vraždě Rourka. Za Holmesem tedy už znovu nepřišel. Tím považuje Sherlock za práci uzavřenou. Moriarty jej však vyvádí z omylu. Rourke nemohl zabít Darenovu sestru. V té době byl totiž v Saúdské Arábii.

Sherlock začíná být frustrovaný, protože potvrzuje pravost cesty Rourka do Saúdské Arábie. Stejně tak v Joan hlodají varování Gregsona. Sherlock ji ubezpečuje, nedopustil by, aby se jí něco stalo.

Sherlock přichází za Darenem do věznice. Ten je neochvějně přesvědčen, že Rourk zabil jeho sestru. Joan vyrazí za Kate. Skutečně našli ve firmě nějaké štěnice. Také se dozvídá nějaké podrobnosti o jejich vztahu s Darenem. Doma přichází Joan s novou teorií. Co když někdo obelstil Darena k zabití Rourka, aby jej povzbudil dal mu klid po smrti sestry?

U Darenovi ženy Kate v kanceláři. Ona povzbudila Darena k vraždě. Před lety měla s Darenem aféru a přišla k němu do bytu, kde viděla vraha jeho sestry. Ale nemohla s tím jít na veřejnost. Daren nikdy vraha sestry neviděl. Nyní Daren postupně propadal do čím dál větších depresí, chtěl se i zabít. Kate si byla jistá, že Rourk zabil jeho sestru, tak jej navedla.

Moriarty blahopřeje Sherlockovi k vyřešení případu. Nabízí mu dvě možnosti. Buď odejde z jeho života a jejich cesty se už nikdy nestřetnou nebo dostane své odpovědi na uvedené adrese. Sherlock zavolá Joan, že se vrací domů, ve skutečnosti však míří na adresu od Moriartyho. Tam jej přistihne Joan, která sleduje jeho mobil. Nežádala Sherlocka o ochranu. Je jeho partnerem, zaslouží si odpovědi stejně jako on. Společně tedy vstoupí do budovy. Najdou ateliér plný obrazů s malující ženou. Irene.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
V první polovině 31. minuty seriálu stojí Watsonová a Holmes před nástěnkou pokrytou stopami a indiciemi k vyřešení případu. Zhruba ve středu této nástěnky se nalézá obrázek krumpáče ze známé hry Minecraft od společnosti MOJANG.
Když v devatenácté minutě přijde Joan za kpt. Gregsonem, je notebook před ním otevřený. Když ale vstává od stolu, už je přivřený.
Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
TV Reporter
Wallace Rourke
Eileen Rourke
Katie Sutter
Daren Sutter
Irene Adler
Leah Sutter
British Man
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevDávná vražda
Původní názevRisk Management
Rok natočení2013
Premiéra9. května 2013
Česká premiéra22. ledna 2014
Typ epizodyStandardní epizoda
Autoři profilu epizody