plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 1×15 – Drogová rozbuška (A Giant Gun, Filled with Drugs)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Za Holmesem se zastaví jeho starý známý s žádostí o pomoc, protože jeho dcera byla unesena. Problém je v tom, že jde o Sherlockova starého dealera a Joan se to samozřejmě nelíbí...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Mladá žena je přepadena ve chvíli, kdy se vrátí domů z večerního běhání. Ve stejnou dobu se Sherlock poprvé rozhodne vypovídat před skupinou, ke které ho nutí chodit Joan. Problém je, že jeho téma se příliš neslučuje s účelem skupiny, vypráví jim totiž o mangustách.

Když se vrátí zpět domů, ze sprchy Joan vyjde cizí nahý muž. Představí se jako Rhys a během chvíle se oběma svěří s tím, že Sherlocka přišel požádat o pomoc. Jeho dcera Emily, která žije v New Yorku, byla totiž unesena. Brzy vyjde najevo, že Rhys byl kdysi Sherlockův dealer, je tedy jasné, že ho Joan v oblibě mít nebude. Jakmile se dá Rhys do pořádku, ukáže oběma video, na kterém je jeho dcera a žádost o výkupné. To činí celkem 2,2 milionu a musí jej sehnat do 4 dnů. Samozřejmě musí vynechat policii ze hry, jinak Emily živou už neuvidí. Částka se zdá Holmesovi zajímavá a Rhys se mu přizná, že si přesně také peníze "vypůjčil" od dominikánských dealerů. Problém je, že mu zbylo jen tisíc dolarů, zbytek dokázal prohrát.

Rhys, Holmes a Watsonová pokračují v pátrání a jejich dalším cílem je noční klub, který patří právě dealerům. Holmes si na základě Rhysova tipu vyhlédne jednoho muže a na toaletách mu prozradí, že ví, že je policista v utajení. Chce vědět, zda neslyšel něco o únosu Emily. Muž zpět v klubu Holmese zmlátí, aby udržel své utajení a tvrdí, že mu ukradl peněženku. Během mlácení Holmesovi řekne, že kartel s únosem nic společného nemá a omluví se mu za toto řešení situace.

Druhý den Joan najde Rhyse kouřit marihuanu a seřve ho. Holmes zatím najde na twitteru zmínku, že nevlastní otec Emily požádal o peníze. Mohl by to být motiv? Detektiv Bell, kterého Holmes požádal o službičku, jim zjistí, že mu se živí parkováním aut. Trojice ho vyhledá a po práci sleduje k domu, který muž dříve vlastnil. Když ho konfrontují, zjistí, že s únosem nic společného nemá. Přišel o všechny peníze a proto Emily požádal o pomoc.

Později Rhysovi zavolá únosce a chce vědět, kdo s ním spolupracuje. Sherlock ho ujistí, že není policista. To únosci však nezabrání, aby jim poslal balíček, ve kterém je Emilyn prst. Zároveň jim poví, že lhůta se zkrátila na 6 hodin. Ze spálenin na prstu Sherlock zjistí, že je dívka přivázána k starodávnému topení.

Když se později Holmes znovu dívá na záznam od únosce, Rhys mu nabídne balíček kokainu s tím, že pokud si ho vezme, půjde mu vyšetřování lépe. Sherlock s ním hodí proti zdi a seřve ho. Vzápětí přichází Watsonová a Holmes se odchází projít. Když se později vrátí, řekne Rhysovi, že se s dcerou setká za hodinu. Zavolal totiž svému otci a o peníze ho požádal. Obratem odchází na setkání s únoscem.

Když je pryč, staví se u něj doma agent DEA, který ho zmlátil v klubu, a tvrdí, že má informace o únosu Emily. Holmes zatím zjistí, že je sledován, uniká a telefonuje Watsonové s tím, že pouze jedna osoba věděla o jejich vyšetřování. Bohužel je agent už u něj doma a Joan společně s Rhysem se stávají jeho dalšími zajatci. Rhys se každopádně dokáže z pout dostat a agenta napadne, aby mohla Joan utéct. Při tomto pokusu je postřelen, Watsonová však útočníka omráčí a Rhyse obratem ošetří.

Agent později na stanici tvrdí, že nemá tušení, kdo je Emily. Tvrdí také, že ho Rhys napadl, postřelil jej prý v sebeobraně. Kapitán Gregson jo pobaveně sleduje a nabídne mu, že když prozradí, kde je Emily, má šanci na dohodu. Když mu navíc poví, že prohledávají domy s topením, jehož stopy našel Sherlock na uříznutém prstu, mu jim vše poví.

Po návštěvě Rhyse v nemocnici se Sherlock doma přizná Joan, že mu dealer nabídl kokain. Řekne jí také, že si ho nevzal. Poví jí, že je to podle něj dobrý příběh pro skupinovou terapii a vzápětí se tam společně vydávají...

Promo k epizodě
Hudba v epizoděvložit další píseň

Fortyfive (Bootstraps)

Na konci epizody.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Joan: Co budeme dělat teď?
Sherlock: Teď se jdu vymočit.
Sherlock: (o oříznutém prstu) Podívejte se za nehet. Etiopské národní jídlo.
Joan: To poznáte jen tak na pohled?
Sherlock: Nepoznám to dokud to neochutnám.
Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
Rhys Kinlan
Dominican Painter #1
Delivery Guy
Emily Grant
Derrick Hughes
Xande Diaz
Režie
Scénář
Informace k epizoděIMDb
Český názevDrogová rozbuška
Původní názevA Giant Gun, Filled with Drugs
Rok natočení2013
Premiéra7. února 2013
Česká premiéra4. prosince 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry10 840 000 diváků
Autoři profilu epizody