plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 1×17 – Druhá možnost (Possibility Two)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sherlock učí intenzivně Joan. Na cestě z místa činu je zastaví šofér pana Lydona. Ten má pro ně návrh. Onemocněl dědičnou genetickou poruchou MAA. Problémem je, že u nich v rodině se tato choroba nikdy nevyskytla. Pan Lydona tedy chce někdo zavraždit. Alespoň podle jeho slov.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Sherlock prvně tento případ odmítne. Nevěří verzi Lydona, podle něj se jedná o demenci, která je prvním příznakem MAA. Večer se ještě zastaví šofér Lydona u Holmese. Donese mu vzácný druh včely jakožto úplatek. Holmes je neoblomný.

Ráno volá kapitán Gregson. Lydon zastřelil svého šoféra. Nechce však mluvit s nikým jiným než Sherlockem. Sherlock tedy nakonec jeho případ přebírá.

Společně s Joan se vydává do Watt Helix, společnost, co se zabývá genetikou. Přivítá je ředitel Raph Keating a vedoucí výzkumného lékařského týmu Natasha Kademanová. Ta se zabývala dříve studií sociopatických genů. Společně potvrdí možnost, že Lydonovi tuto nemoc někdo způsobil, ale nepřikládali tomu důležitost. Tuto teorii považovali za projev demence.

Večer zkoumá Sherlock možné podezřelé. Prvním z nich je norský genetik, kterého platí syn Lydona Carter. Poté přijde Sherlockovi sms s obrázkem molekuly od neznámého člověka. Pozná styl mluvy Kademanové, protože četl její dřívější práci. Nabídne jí schůzku a ochranu, což Natasha přijme. Později v kanceláři najdou Natashu mrtvou.

Na obrazu v kanceláří objeví stopy krve, které by mohli patřit vrahovi. Podle jejího snoubence ji však zabil Benny. Propuštěný zločinec, kterého Natasha zkoumala kvůli sociopatickému genu. Před měsícem ji vyhrožoval.

Sherlock a Joan si lámou hlavu nad prázdným obrázkem molekuly. Toho, co jim poslala Natasha těsně před svou smrtí. Ona molekula se ukáže jako člověkem vynalezená chemikálie, co způsobuje MAA. Jejich úkolem je teď tedy nalézt člověka, který zaplatil za vynález této chemikálie a podal ji Lydonovi. Potom Sherlock pošle Joan do pochybné ruské čistírny oblečení pro své svetry.

Na stanici je vyslýchán Benny z vraždy Natashy. Nemá alibi. Podle Sherlocka to, ale není jejich člověk. V kanceláři synů Lydona tak žádá o přístup k jejich serverům. Synové ovšem rozvážou se Sherlockem smlouvu. Otec byl prohlášen nesvéprávným. Volá detektiv Bell. DNA nalezená na obrazu patří Bennymu.

Benny, ale podezření z vraždy stále odmítá. Přichází tedy se svým nelegálním alibi. Sledoval muže, který má poměr s chůvou jeho dětí. Chtěl ho vydírat.

Znovu v čistírně. Joan si všimne moderních bezpečnostních kamer. Nadšeně tedy prozradí Sherlockovi, že už chápe proč ji tam stále posílá. Ta čistírna něco skrývá. Sherlock však mírní její naděje. Ne všude totiž číhá konspirace. On mezitím objevil zajímavý fakt. Někdo vyrobil falešný vzorek DNA Bennyho a nastrčil jej na místo vraždy.

Tím dotyčným je snoubenec, kterého si měla Natasha brát. Věřil, že ho Natasha podvádí. Dokonce má i jméno. Lincoln Dunwoody. Lydonovi ale MAA nezpůsobil.

Jméno Lincoln Dunwoody neexistuje. Je to složenina dvou příjmení. Lidí, kteří byli otrávení MAA. Natasha se tedy snažila odhalit záměr o otravě těchto lidí.

Joan pracuje na možných podezřelých. Jediným, kdo by vydělal na otravě zámožných lidí, jsou lidé, kteří zkoumají MAA. Oni otrávení pak darovali velké množství peněz Watt Helix. Společnost, kde Natasha pracovala.

Tím, kdo otrávil bohaté lidi MAA, je pan Brian Watt. Člověk, kterému patří společnost. Samotnému mu byla diagnostikována MAA. Tímto způsobem se tedy snažil získat peníze na svůj výzkum, aby se mohl zachránit.

Joan také konečně přichází na smysl čistírny. Funguje jako prostředek k praní špinavých peněz.

Hudba v epizoděvložit další píseň

New Alphabet (Eels)

Když se snaží Sherlock ulovit včelu na konci epizody.

La vieille chanteuse (Claire Diterzi)

Hraje na Sherlockově gramofonu, když se pokouší skládat molekuly.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Na začátku, při scéně v autě, jde podle ubíhajícího města vidět, že Sherlock mění místo a jednou sedí vepředu, jindy vzadu.
Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
Carter Lydon
Ms. Tompkins
Paul Reeves
Greta Dunwoody
Brian Watt
Ashley Mitchell
Joshua Lydon
Crabtree
Gerald Lydon
Raph Keating
Natasha Kademan
Benny Cordero
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevDruhá možnost
Původní názevPossibility Two
Rok natočení2013
Premiéra21. února 2013
Česká premiéra18. prosince 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Autoři profilu epizody