plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 1×18 – Dva případy (Déja Vu All Over Again)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sherlock byl doporučen svým otcem jednomu příteli. Ten jej najímá pro Rebeccu. Její sestra totiž zmizela a Rebecca má podezření ohledně manžela. Dříve už měli problémy. Nakonec tento případ dostane Joan jako svůj první samostatný.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Před šesti měsíci žena dostane květiny na nádraží metra. O pár chvil později ji stejný muž srazí do kolejiště pod jedoucí vlak. V této době také Joan dostane svého klienta, kterému má dělat společníka v závislosti. Sherlocka.

V současnosti. Joan trénuje vloupávání do aut s Alfrédem. Se Sherlockem pak vyrážejí za přítelem jeho otce. Ten jej najímá pro Rebeccu. Její sestra zmizela. Rebecca jim ukazuje video, které natočila předtím než zmizela. Callie se ve videu odvolává na sraženou ženu v metru. Prý přehodnotila jejich vztah a odchází od manžela. Rebecca věří, že ji manžel zabil. Zmizel totiž kufr, rodinné dědictví. Callie by s ním nikdy neodešla jak on tvrdí. Joan tedy tento případ dostane jako svůj první samostatný. Sherlock se mezitím bude věnovat případu sražené ženy v metru.

Joan řeší trable se svými přáteli. Domluví si schůzku na další den, protože na tu dnešní zapomněla.

Joan se vydá za manželem. Po rozhovoru s ním je přesvědčená, že ji zabil. Četla totiž dřívější výpověď manžela na policii. Stejnou verzi do puntíku jí poskytl dnes. Sherlock tento názor zpochybní a Joan si není jistá jak dál postupovat. Sherlock pošle tedy z jednorázového telefonu manželovi anonymní zprávu, o tom že ví co udělal. Nyní budou čekat jak se zachová.

Sherlock pracuje na případu sražené ženy. Na záznamech z metra si všimne Samuelse, kterého předvolají na stanici. Onu sraženou ženu Vivian pouze sledoval a natáčel videa. V den jejího sražení ji také natáčel. Svou nevinu tedy může dokázat oním videozáznamem. Joan začíná být frustrovaná. Volá Sherlockovi. Sleduje manžela, ale ten nedělá nic podezřelého. Ten Joan dodává naději a zároveň připomene blížící se schůzku s přáteli, na kterou Joan zase zapomněla. Vše zachraňuje Sherlock. Doporučí Alfréda, aby vystřídal Joan při sledování. Sherlock se vrací ke sledování záznamů z metra. Všímá si houslisty. Ten zničeho nic přestává hrát a odchází z metra těsně předtím, než je sražena Vivian. Patrně "srážeče" zná.

Joan přichází na schůzku s přáteli. Ta, ale vůbec nedopadne podle očekávání. Přátelé vyjadřují pochybnosti o změně kariéry Joan. Není detektiv. To Joan rozhodí. Alfréd mezitím zasílá sms o tom, že manžel se dal do pohybu. Naštvaná Joan tedy opouští schůzku a jde zpět za Alfrédem.

Manžel dorazil k samo-úložným prostorům. Nyní vychází s kufrem, který nakládá do auta a odchází znovu do kanceláře. Rozhozená Joan ze schůzky s přáteli se vloupe do auta. Chytí ji však policie. Joan donutí manžela otevřít kufr. Nic v něm, ale není.

Na stanici. Joan sedí ve vazbě. Sherlock přichází složit kauci. Manžel vysvětlil nález kufru. Prý ho prodal, ale hnulo se v něm svědomí. Tak jej šel vyzvednout od člověka, kterému prostory patří. Chtěl ho vrátit Rebecce.

Sherlock a Bell najdou houslistu z metra. Opravdu poznal "srážeče", protože den předtím jej chtěl okrást, neboť si přivydělává i jako kapsář, ale on jej chytil. Proto odešel. Houslista také pomůže identifikovat výšivku na "srážečově" bundě.

Joan začíná o sobě pochybovat čím dál víc. Omluví se manželovi a vzdá se vyšetřování případu. Přichází za Rebeccou, aby jí to oznámila osobně. V rámečku si však všimne podezřelé fotky. Je na ní Callie s bundou, která má tu samou výšivku jako "srážeč". Tato bunda patří manželovi. Je tedy už jasné, že případ Sherlocka i Joan spolu nějak souvisejí.

Na stanici přichází k výslechu manžel. Joan už totiž rozluštila případ. Před šesti měsíci on srazil Vivian pod vlak. Ve videu pak Callie odkazuje na sraženou ženu. Jenže nikoliv na Vivian, ale na Annu. Ta byla sražena ještě dříve než Vivian. Anna nesla květiny nemocnému příteli do nemocnice, když ji srazil nějaký puberťák pod vlak. Čili video je sice pravé, ale bylo natočeno Callie k jejich prvnímu rozchodu, než se k sobě zase vrátily. Emaily pak potvrzují i starost tohoto videa. Manžel pak jen poslal z jejího emailu na svůj toto video, aby mohl tvrdit, že Callie prostě odešla.

Večer se přátelé omlouvají Joan za jejich pochybnosti ohledně práce detektiva. Joan si pak mění na profilu kolonku práce na Konzultující detektiv.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Line of Fire (Junip)

Závěr epizody.
Narážky na další seriályvložit další narážku

Columbo

Joan: "Zajdu tam zítra a budu co nejlépe imitovat Columba." ("I'm gonna pop in tomorrow and do my best Columbo impression.")
Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
Vivian Tully
Philip Armistead
Callie Burrell
Emily Hankins
Thaddeus
Rebecca Burrell
Storage Manager
Alfredo Llamosa
Attorney
Anson Samuels
Drew Gardner
Security Guard
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevDva případy
Původní názevDéja Vu All Over Again
Rok natočení2013
Premiéra14. března 2013
Česká premiéra25. prosince 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Autoři profilu epizody