plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 2×03 – Nepřítel státu (We Are Everyone)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sherlock musí najít Ezru Kleinfeltera, který prozradil důležitá vládní tajemství. Společně s Joan se tak dostanou do křížku s hackerskou skupinou Everyone, která hodlá Ezru uchránit.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Joan tráví odpoledne s kamarádkou. Ta ji jako dárek k narozeninám zaplatila využívání seznamky, které může a nemusí využít. Myslí si, že totiž žije nyní uzavřená ve svém Světě vražd.

Doma Sherlock seznamuje Joan s panem Muellerem. Ten je najímá na naleznutí obchodníka se jménem Ezra Kleinfelter, který zveřejnil vládní tajemství. Mueller reprezentuje občany, kteří se bojí o jeho bezpečí. Chtějí jej zadržet a ukrýt na ambasádě, až do řádného soudu. Sherlock mu ale nevěří. Poté co Mueller odejde jej oba sledují. Sherlock poslal jeho fotku na detekci obličejů a ve skutečnosti je to Elliot Honeycut, pracující ve stejné společnosti jako Ezra. Chce ho dát patrně odstranit.

Ezra komunikoval s jedinou novinářkou. Ta ale tvrdí, že už nejsou v kontaktu. Lže, tudíž ji oba sledují. Novinářka si pak nenápadně vyměňuje tašku s vrátným. Sherlock mu ukradne mobil, aby zjistili jak je v tom zapojený.

Vrátný navštěvuje hackerské stránky a je členem skupiny Everyone. Ti si dali za úkol dostat Ezru do bezpečí. Během debaty na webu Sherlock vydedukuje tři možná místa, kde se Ezra skrývá. Poté odhaluje Vanessu, která koupila špičkové hackerské vybavení v okolí těchto míst.

Sherlock s Joan se vloupou k Vanesse do bytu. Je už ale mrtvá. Pravděpodobně ji zabil Ezra. Joan najde zvláštní krabici s věcmi, patřili Ezrovi. Včetně lístku do Venezuely nebo Ezrovu oblíbenou knihou. Ezra patrně odešel do úkrytu kde byl předtím.

Vrátný si uvědomil, že mu byl ukraden mobil, proto se celá skupina Everyone zaměřuje na ztrpčování života Joan s Sherlockem.

Krabice, ve které měl Ezra věci, pochází z Úřadu civilní obrany. Ten měl řadu bunkrů po městě pro významné osobnosti v případě nebezpečí. Bunkry byli ale zrušeny. U Sherlockova známého pak najdou jeden bunkr, na který se pravděpodobně zapomnělo. Ezra o tom věděl, když měl přístup k vládním dokumentům, tudíž se tam musí skrývat.

Na cestě od známého však zatkne Sherlocka s Joan FBI. Everyone zveřejnili Sherlockovi návrhy jak zabít prezidenta. Z průšvihu se jim ale podaří dostat.

Sherlock dál komunikuje s Everyone na stránkách. Ti ustupují od jejich obtěžování. Sherlock si také všimne, že mají vůdce. Identifikuje jej jako Darragha O´Connora, který vlastní soukromé letadlo a které má naplánováno let do Venezuely.

Na letišti zatknout Ezru, ten má ale trumf. Jména třinácti agentů pracující v utajení za hranicemi země. Pokud jej zatknout, jiní lidé jména zveřejní a agenti budou prozrazeni. Musejí jej propustit. Joan se pak podaří mu ukradnout hodinky, aby mohli porovnat jeho DNA s DNA nalezenou na místě vraždy Vanessy.

Sherlock vyráží za jejich klientem. Policie ve Venezuele zatkne Ezru okamžitě po příletu, protože jeho DNA odpovídá. Má tedy chvíli čas aby prozradil jména svých agentů a stáhl je do bezpečí. To se také stane a Ezra je zatčen.

Joan vyráží ven a Sherlock si čte dopis od Jamie Moriarty.

Promo k epizodě
Hudba v epizoděvložit další píseň

Barbarossa (The Load)

Sherlock čte dopis od Moriartyho.
Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
Darragh O'Connor
Delivery Man
Milton Van Kirk
Celia Carroll
Emily Hankins
Jeff Hines
Jamie Moriarty
Elliot Honeycutt
Makeup Artist
Ezra Kleinfelter
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevNepřítel státu
Původní názevWe Are Everyone
Rok natočení2013
Premiéra10. října 2013
Česká premiéra13. srpna 2014
Typ epizodyStandardní epizoda
Autoři profilu epizody