plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 1×11 – Špinavé prádlo (Dirty Laundry)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Uvnitř průmyslové hotelové pračky bylo nalezeno tělo mrtvé ženy. Sherlock a Joan se tak pouští do vyšetřování vraždy manažerky hotelu Teri Purcellové, která měla spoustu mimopracovních aktivit. Jelikož se také blíží ke konci spolupráce Holmese a Watsonové, rozhodne se jí nabídnou partnerství a pokračovat společně při vyšetřování zločinů...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Sherlock a Joan a se pouští do vyšetřování a jedou navštívit manžela zavražděné ženy. Na místě Sherlock poznává, že mezi partnery to zřejmě příliš neklapalo a navíc i jejich dcera měla své problémy. S mladou Carly si promluví Joan a nechá ji i svou vizitku, kdyby si potřebovala promluvit.

Slídivá sousedka Sherlocka upozorní na fakt, že u zavražděné se občas zastavil cizí muž a není jasné, jaký mezi nimi byl vztah. Když pak Holmes a Watsonová navštíví šéfa mezinárodní charity pro boj s nášlapnými minami, Jeffrey Silvera, vychází najevo, že s nimi Teri spolupracovala. Podle všeho tedy o románek nešlo, navíc má Silver na dobu vraždy alibi.

Najevo vychází ale jiná skutečnost. Milá manažerka se totiž zabývala ještě něčím dalším, než jen vedením hotelu. Vše nasvědčuje tomu, že v hotelu provozovala nevěstinec a hostům dohazovala luxusní prostitutky. Jedna z nich Sherlockovi prozradí, že to navíc dělala zcela zdarma. Je podezřelé, že by podobnou věc dělala jen z dobroty srdce, brzy navíc Sherlock a Joan nacházejí utajené záznamy z kamer v jednotlivých pokojích. V první chvíli je napadne, že to celé bylo o vydírání, ale ze záznamů je brzy jasné, že vše bylo jinak.

Holmesovi dojde, že Teri byla ve skutečnosti ruskou špionkou a její manžel jím je také. Oba žili v USA mnoho let a celou dobu zřejmě poskytovali do své vlasti cenné informace, které získali. Carly se pak Joan přizná, že za smrtí matky stojí ona. Teri jí totiž o všem řekla a naznačila, že očekává, že milá dcera půjde ve stopách svých rodičů. Obě ženy se pohádaly a Teri se při pádu uhodila o stůl do hlavy. Sherlock později dokáže, že to tímhle neskončilo. Ředitel nadace Silver je totiž špionem také a byl přímým nadřízeným obou manželů. Když pak viděl příležitost Carly vydírat, její zraněnou matku zabil a nacpal do pračky. Viníkem tak není Carly, ale on...

Promo k epizodě
Hudba v epizoděvložit další píseň

Arise, Awake (Paul Banks)

Watsonová oznamuje Sherlockovi, že vzala jinou práci.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Joan si stěžuje na nepořádek v Sherlockově kuchyni.)
Sherlock: Bez nechuti Fleminga umýt petriho misky by svět neměl penicilin, že?
Joan: (vytáhne krabici s plísní z ledničky) A když ho svět má, musíte ho pěstovat v lednici?
Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
Oliver Purcell
Geoffrey Silver
Businessman
Agent Claudia Camden
Middle Eastern Diplomat #2
Middle Eastern Diplomat #1
French Businessman
Oliver's Lawyer
Terri Purcell
Carly Purcell
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevŠpinavé prádlo
Původní názevDirty Laundry
Rok natočení2013
Premiéra3. ledna 2013
Česká premiéra6. listopadu 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Sledovanost premiéry11 440 000 diváků
Autoři profilu epizody