plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 2×05 – Stará historie (Ancient History)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sherlock se nudí. Vyrazí tedy do márnice, aby objevil nějaký zajímavý případ. V jeho hledáčku pak skončí smrtelná nehoda motorkáře, který byl členem Bratvy. Navíc mohl před svou smrtí někoho uškrtit. Joan požádá kamarádka o nalezení muže se jménem Tony. Její známost na jednu noc, na kterého ani po roce nemůže přestat myslet.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Joan navštíví trhy s kamarádkou Jennifer. Ta by měla pro Joan případ. Hledá muže, s kterým strávila jedinou noc. Chtěla by ho najít, neboť věří, že by to mohl být ten pravý. Zná však jen jeho jméno, Tony. Sherlock pak Joan od hledání ztracené známosti zrazuje. Není to případ pro ně. A protože už nějakou dobu neměl nějaký zajímavý případ, vyrážejí oba do márnice, aby si jej našli sami. Tam Sherlock objeví mrtvolu Lea, který byl zabit při zdánlivé dopravní nehodě. Nejen že podle tetování patří k Bratvě, ale před smrtí stihl i někoho uškrtit.

To dokazují zranění na jeho rukou. Bell pak projede otisky databází, které identifikují Lea jakožto Vitalyho Andropova. Muže zodpovědného za nespočet vražd v Polsku, který zmizel Interpolu z hledáčku. Patrně jej unavila práce pro Bratvu, tak se nyní skrýval v Americe. Oženil se a pracoval v domě pro seniory. Kapitán však mírní jejich nadšení. Pokud nemají oběť vraždy, nemají případ. Proto Sherlock musí za Leovou manželkou.

Ta o Leově minulosti nic nevěděla. Jejich společným snem bylo otevřít si centrum péče o seniory.

Sherlock tedy posune vyšetřováním jiným směrem. Zaměří se na partnery Lea ze sanatoria, kteří neposlali vyjádření upřímné soustrasti k Leově smrti. Tím je Travis Hardwick. Ne zrovna úspěšný online projektant a dodavatel. V současné době jej Sherlock nemůže sehnat.

Joan zatím vyráží do baru, kde Jennifer potkala tajemného Tonyho. Barman si na Tonyho nepamatuje, už je to přece jen víc jak rok. Joan si však všimne, že tehdy byla v baru Brazilská noc. V onom baru končí zhruba vždy polovina brazilského průvodu každý rok.

Joan a Sherlock hledají Travise u něj v kanceláři. Prý odjel do New Jersey, podle sekretářky. Na pásce pak vidí, jak se Travis hádá s Leem. Sherlock odezří ze rtů zmínku o zalévání betonu na staveništi centra. Věří, že Travis je mrtvý a ukryt v betonu právě tam.

Travise ale nenajdou v betonu, nýbrž v motelu kousek od staveniště. S prostitutkami a kokainem. Projektu došli peníze, což Leovi řekl. Ten si vypůjčil peníze od lichváře. Sherlock vezme zbytek peněz Travisovi a identifikuje je jako kradené. To potvrdí Bell. Peníze byly uloupeny z banky v roce 2001. Zloději sedí ve vězení, ale polovina peněz nikdy nebyla nalezena. Podezřelým byl lichvář Russel Gert. Bohužel policie neví jeho současnou adresu.

Sherlock doma najde adresu Russla. Pravděpodobně se schovává v nehtovém studiu své sestry, které slouží jako zástěrka. Také Joan pokročila v případu Jennifer. Televize jí zaslala totiž nahrávky ze dne brazilské přehlídky. Doufá, že tak objeví záhadného Tonyho. Sherlockovi nezbývá než přiznat barvu. On je Tony. Když se k němu ze začátku Joan přistěhovala, jako společnice ve střízlivosti, často jí sledoval. Chtěl Joan poznat prostřednictvím dobré kamarádky Jennifer. Neplánovaně se však spolu vyspali. Joan to považuje za zrazení její důvěry a ničení soukromí.

Russla najdou živého. Má jen pár modřin. Ty mu ale Leo nezpůsobil. Chtěl půjčit peníze a tak mu Russel část dal. Za to, že se staral dobře o jeho starou matku. Pár dní potom jej navštívil Grigori Andrev. Z Bratvy. Chtěl najít Lea. Bohužel Russel nevěděl nic, co už by si Grigori nezjistil sám. Sherlock s Joan vyráží tedy na místo smrti Lea.

Na místě pak najdou kulky ze střelby. Proto Leo havaroval a zabil se. Opodál objeví Sherlock také tělo Grigoriho. Toho tedy Leo uškrtil, zároveň však po něm musel střílet někdo třetí.

Provedená pitva ukáže na léky v těle Grigoriho. Bral léky na srdce či úzkost. Musel mít patrně psychiatra. Ten zmíní jméno Marko Zubkov, která párkrát zaznělo při jejich sezeních. Zubkov má však na dobu zabití Lea alibi. Byl v nemocnici na operaci, neboť byl pobodán, když se jej zloděj pokusil okrást.

Jeho alibi ověří Joan. Společně pak rozebírají případ Jennifer. Sherlock navrhuje Joan, aby o pravdě Tonyho, Jennifer dál lhala. Sherlock se dále zaměřuje na pobodání Zubkova. Všimne si škrtidla, jež jej zachránilo před vykrvácením. Věří, že pracovali se špatnou teorií. Střelba na Lea u silnice byla podle něj druhým pokusem k jeho zabití.

Lea totiž udala Bratvě jeho žena. Zubkova pustila dovnitř, kde čekal na Lea. Ten jej však přemohl a bodnul do nohy, načež utekl. Doma našla Zubkova Leova manželka, která jej zachránila škrtidlem. Na něj použila záclonu. Na začátku pak manželka tvrdila, že jí Leo před nehodou těsně volal, aby jí pověděl jak moc ji miluje. Další lež. Leo jí volal o Zubkovi a domluvil si s ní místo bezpečné schůzky. Tak manželka zinscenovala další pokus vraždy s Grigorim. Leovi se podařilo uškrtit Grigoriho a ujížděl před svou manželkou. Ta po něm začala střílet. Leo, při snaze vyhnout se kulkám, havaroval. Jejím motivem pak byl blížící se rozvod. Leo nedokázal odpustit manželce, že cestu do Ameriky zaplatila díky penězům z točení porna. Jejich společné jmění pak investovali do stavby centra. Manželka tedy chtěla vydělat na jeho smrti.

Sherlock dá do pořádku věci s Jennifer. Omluví se jí a znovu se spolu vyspí. Případ Tonyho je tak také vyřešen.

Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
CSU Officer
Bartender
Sasha Zubkov
Dr. Michael Glassman
Marko Zubkov
Travis Hardwick
Dr. Eugene Hawes
Russell Gertz
Jennifer Sayles
Lara Banin
Leo Banin
Receptionist
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevStará historie
Původní názevAncient History
Rok natočení2013
Premiéra24. října 2013
Česká premiéra27. srpna 2014
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka41 minut
Autoři profilu epizody