plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 1×23 – Žena a droga 1/2 (The Woman)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Irene je naživu. Sherlock se musí vypořádat s jejich znovu shledáním, a proto ustupuje do ústraní. Nyní musí Joan samotná odhalit Moriartyho plány.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Před více jak dvěma lety Sherlock poznává Irene. Talentovanou restaurátorku obrazů. Okamžitě to mezi nimi začne jiskřit.

Nyní v současnosti. Irene leží v nemocnici. Fyzicky je zdravá, ale byla podrobena souvislému psychologickému nátlaku. Od pana Stapletona. Ve dnech si hrál s její hlavou. Večer ji nechával na posteli bílé pivoňky. Metoda jasných trestů a odměn. Vše proto, aby byla závislá na svém únosci. Sherlock cítí vinu. Moriarty ublížil Irene, protože se zajímá o Sherlocka. Proto se stahuje do ústraní. Postará se o Irene a vyšetřování přenechává Joan.

Joan řeší jejich novou rodinou situaci. Neví, zda se odstěhovat ze společného bydlení se Sherlockem. Sherlock ji nenechává na pochybách. Joan už toto místo může nazývat domovem. Stěhovat se nebude. Joan tedy vyráží na místo, kde objevili Irene. Vše je důkladně vyklizeno. Až na barvy a obrazy, které Irene malovala. Joan upozorňuje Policii na zvláštní barvu, co našla. Není lehké ji získat, proto by mohli vystopovat člověka, co tuhle speciální barvu v poslední době koupil.

Zpět v minulosti. Sherlock vyhledává Irene. Potom co spolu měli sex, Irene odmítá všechny jeho nabídky na další pokračování vztahu. Ráda by totiž zachovala unikátnost prožitého odpoledne. Nikdy už jej znovu nezažijí. Sherlock jí tedy nabídne další unikatní zážitek, jako rande. Vezmi ji do uzavřených tunelů pod Londýnem. Tam objevil modlitební tabulky starých Římanů, o nichž nikdo neví.

Zpět v současnosti. Irene a Sherlock se snaží opět sblížit, ale není to jednoduché. Volá kapitán Gregson. Barvu nakoupil Duane Proctor.

Duane, potom co opustil vězení, bydlí u svého bratra. Ten neměl o ničem ani tušení, musí se jednat o nějaký omyl. Přijíždí Duane. Barvu sice koupil, ale pro svého bratra. Doučuje totiž soukromě děti. Ozve se výstřel. Bratr Duaneho, Isaac, postřelil strážníka uvnitř domu a prchá.

Policisté najdou u Isaaca celý arzenál zbraní a pasy na různá jména. Irene nepoznává ani Duaneho, ani Isaaca.

Isaac volá zpět svému zaměstnavateli. Je jím Moriarty. Žádá o pomoc. Moriarty mu ji hodlá poskytnout. Předtím však musí udělat nějakou práci ohledně Sherlocka.

Sherlock sleduje Irene. Vzpomíná na dobu, kdy byli spolu v Londýně. Jak leželi v posteli a on obdivoval její mateřská znaménka na zádech. Připomínala mu souhvězdí Vozky. Z myšlenek jej vytrhne Irene. Znovu se pokouší o sblížení. Sherlock jí poví o tom, jak po její údajné smrti propadl drogám. Chce jí všechno vynahradit. Irene potom odchází do ložnice. Začne křičet. Na posteli leží bílé pivoňky, patrně od pana Stapletona.

Zase zpět v Londýně. Sherlock přichází k Irene do bytu. Nachází vzkaz od pana M. a hromadu krve na podlaze.

Zpátky v New Yorku. Sherlock si uvědomuje, že Irene není u něj v bezpečí, dokud Moriarty běhá na svobodě. Přesune ji na bezpečné místo. Poté musí odjet někam daleko, od Sherlocka. Až bude po všem, najde si ji. Irene našla, ale jiný způsob.

Na stanici. Z kamer umístěných u Sherlocka doma, zachytí člověka, který dal pivoňky na postel Irene. Isaac. Sherlock kontaktuje Joan. V ústraní jí sdělí novinky. Odjíždí s Irene z New Yorku. Joan to vnímá jako chybu. Také poukáže na to, že Isaac přesně věděl kam jít v jejich domě, aniž by tam kdy dříve byl.

Isaac se setkává s lidmi od Moriartyho. Pokus odstranit Isaaca však nevyjde. To Isaaca rozzuří, proto se rozhodne odstranit Sherlocka. Když na něm Moriartymu tolik záleží.

Sherlock se vrací k Irene. Když se převléká, všimne si jejich zad. Její znaménka ve tvaru souhvězdí Vozky jsou pryč. Musela si je dát chirurgicky odstranit v době, kdy měla být v zajetí Stapletona. Tudíž lhala. Sherlockovi dochází krutá pravda. Irene pracuje pro Moriartyho. Ta to ale popře. Zároveň jí šokují Sherlockova podezření. Už jej nikdy nechce vidět a odejde z domu.

Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
N.D. Detective
Detective Mike Muldoon
Dr. Del Santo
Duane Proctor
Isaac Proctor
Irene Adler
Hospital Patient
NYPD Helen
Režie
Scénář
Informace k epizoděIMDb
Český názevŽena a droga 1/2
Původní názevThe Woman
Rok natočení2013
Premiéra16. května 2013
Česká premiéra29. ledna 2014
Typ epizodyStandardní epizoda
Autoři profilu epizody