plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Názory uživatelů

Četla jsem mnoho Sherlockovských knih (i v originále), viděla spoustu pořadů o Sherlockovi a tato verze se mi líbí

Elementary nám dává nový, svěží pohled na Arthurova Conana Doyleho legendárního detektiva Sherlocka Holmese. Zatím jsem viděla jen jednu serii, z niž už vám mohu říct, že to stojí za to sledovat až do konce.

Patřím k obrovským fanouškům Stevena Moffata a Marka Gatisse a jejich "Sherlocka" a k vášnivým čtenářům původních příběhů Conana Doyla. Můžu upřímně říct, že si užívám ztvárnění Sherlocka Holmese v Elementary. Jenom čas nám ukáže, jak přesně tvůrci chtějí následovat knihy, ale zatím to vypadá, že je to zcela nový pohled na legendárního detektiva, který snad v pořádku zohlední všechna ztvárnění Sherlocka Holmese, které se vynořují v poslední době.

Příběh, alespoň prozatím, je velmi dobře napsaný a dialog je impozantní, přinejmenším. Ve skutečnosti je tam mnoho nápadů, které jsou úžasně geniální. Co mě opravdu zaujalo, byl vývoj charakterů, zejména Holmese. Občas je to velký muž, který se zdá skoro jako člověk (alespoň intelektuálně, ne emocionálně samozřejmě) a vidíme náznaky temné minulosti a tragické romance. Potenciál pro toto téma je stále neomezený.

Tyto záhady nejsou tak složité jako případy v Sherlockovi od BBC, ale jsou určitě lepší, než něco, co byste mohli najít na CSI (i když si CSI stejně užívám). Není těžké případy sledovat, však tvůrci vás nechají celý díl hádat, kdo to udělal a až na konci vše prozradí a kombinace jednotlivých příběhů postav s vývojem na daném případu se provádí velmi patřičně.

Pokud jde o herectví, Johnny Lee Miller dělá úžasnou interpretaci Holmese, Jsem ráda, že postava je stále britská. Nebylo by to stejné, kdyby byl Američan (nejspíše by asi nevyzněl tak inteligentně, ale nechci se dotknout američanů). U výkonu Millera cítím, že se představil nový, ještě zranitelnější Holmes, ale zranitelný v dobrém slova smyslu.

Lucy Liu dělá velmi dobrou práci jako Watson(ová). Chemie mezi ní a Millerem není dokonalá, ačkoli mám pocit, že za to může ona. V opačném případě dělá skvělé ztvárnění Joan Watsonové.

Stručně řečeno, je to skvělá show, s velkým obsazením a dobrou dějovou linií. Případy nemusí být tak ohromující, jaké jsou v původním Sherlockovi, ale pořád lepší než průměrný crime-solving, který je jenom o řešení případů v detektivní televizní show. A pokud se nemůžete dostat do tajů, čerstvý vývoj Holmese a Watsonové má z čeho čerpat. Již od fanouška všech moderních a původních verzí Sherlocka Holmese, já rozhodně doporučuji toto aspoň jednou vyzkoušet. Jen doufám, že neustálé sexistické narážky na Watson(ovou) ze stran (ne)fanoušků, nesrazí tento seriál na dno.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Po první řadě...

Dobrá, chápu, že některým může Watson jako ženská vadit. Ale proč se na to dívat s názorem udělaným již předem?

Na nic si to nehraje, nic nám to nevnucuje. Watson je prostě ženská a tečka. Na kvalitě to neubírá. Naopak, dodává to všemu nový rozměr a tvůrci to uchopili po svém a já, ač riskuji, že za to dostanu na budku, mám Elementary raději jak britského Sherlocka.

Ono je dobré věci srovnávat, ale vocamcaď pocamcaď. Tento seriál je svůj, mě baví a těším se, až se dostanu ke druhé sérii.

Edit po druhé řadě: Buď se mi naprosto změnil vkus nebo jsem špatně naložená, neboť druhá řada mě nudí až k zbláznění. Chybí mi poslední tři díly do konce a ne a ne se přimět, abych se na ně koukla.

první řada: 80%
druhá řada: 60%
třetí řada: obávám se, že pokud nebude extrémně dlouhá zima s nedostatkem alternativního vyžití, tak na ni nedojde

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Sherlock a sexi Watson

Nezvyčajné spracovanie kultovej postavy detektíva Sherlocka Holmesa, neobvyklé vsadenie deja do New Yorku, bez legendárnej Baker street a ešte prekvapivejšie obsadenie Sherlockovho parťáka Joan Watson. Chvíľku som mal problém spracovať postavu Lucy Liu ako vernej terapeutky, spoločníčky a neskôr aj parťáčky Sherlocka. Mám ju zafixovanú ako "sexi dominu" z filmu "ODPLATA" s Mel Gibsonom. Celková atmosféra seriálu je dobrá, no chýba mi tam viac toho povestného tajomného napätia a viac dramatickejších zvratov. Niekedy mi príde vrchný detektív až príliš naivný a väčšinou bez problémov prijíma návrhy a podnety od Sherlocka. Čakal by som tam viac odmietania, námietok a dramatičnosti. Po prvej sérií už "polujem" na druhú. Fajn oddychovka.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Velmi oblíbený...

Tak jsem se konečně dokopala k tomu, abych napsala názor. Dokoukala jsem to už před prázdninami. Zajímavě a neotřele zpracované, přiznám se, že zpočátku jsem byla hodně nedůvěřivá. Zejména proto, že Watsonová byla žena, dost mi to nesedělo. Ale brzy jsem si zvykla a vlastně začala nejvíc fandit jí. Méně oblíbené epizody pro mě byly ty rodinné (s bratrem a otcem), nejraději jsem měla ty klasické. Nejvíc jsem ocenila, že v každém díle bylo krimi, ani jeden díl nebyl zaměřen pouze na vztahy a zápletky kolem vztahů hlavních hrdinů, vždy to byla okrajová záležitost.
Pokud se týká konce a finále, byla jsem úplně spokojená. Těch několik zvratů v poslední fázi mě úplně dostalo. A nemůžu si pomoct, mám pocit, že si scénáristé přece jen nechali pootevřená zadní vrátka...

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

A víte, že ten chlápek byl první manžel Angeliny Jolie?

Ne? Mě to taky překvapilo. Nedovedu si je spolu moc představit. No ale k seriálu. Sleduji už pátou sérii a pořád mě to baví. A nechápu, že Watsonový táhne na 50 a vypadá pořád tak dobře.Za moc povedené považuji hlavně první série, boj s drogami, Watsonové samotné se sebou....teď už se přiznám, že mám pocit, že se trošku koušou do ocasu. Osobní story už hodně známe, případy jsou pořád vtipné to jo, ale už je to tak lehce okoukané. Vůbec by mi nevadilo nějaké vytržení z nudy, co třeba dvojdílek, fingování smrti nebo tak nejak :)

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Hodnocení seriálu po pilotu? Proboha...

Začnu lehce nezvykle. Kritika nebude směřovat k seriálu, ale k lidem, kteří jsou schopni ho sepsout po shlédnutí první epizody. To jako vážně? Osobně si netroufám dílo hodnotit, pokud nevidím větší část celku. Protože ono to tak zde je, je to seriál, celek skládající se z částí. V tuto chvíli je za námi téměř celá první sezóna a po dlouhé době jsem se rozhodl sepsat názor. Proč? Protože tento seriál trpí ze strany některých diváků kvůli předsudkům a rozhodně si to nezaslouží.

Elementary není Sherlock. Ne. A myslím, že si na to ani hrát nesnaží. Jde svou vlastní cestou a nutno uznat, že se tvůrcům daří téma zpracovat svým vlastním způsobem a rozhodně nedělat ostudu. Mezi hlavními představiteli se postupem času vyvíjí zajímavá chemie a pokud je v první chvíli interakce mezi těmi dvěma nezvyklá, s postupující případy zjistíte, že vám začínají sedět. Oba se totiž velmi dobře doplňují a Joan Wantson je třešničkou na Sherlockově dortu.

Pokud dokážete nechat předsudky za dveřmi, čeká vás překvapivě vynikající detektivka, která graduje s každým novým dílem. Opakuji. Ne, není to Sherlock, ale je to vysoce nadprůměrné dílo, které svému žánrů a svým tvůrcům rozhodně nedělá ostudu. Případy jsou zajímavé, postavy nejsou ploché a nikdo není bezchybný. Už tento fakt sám o sobě je ve světě dnešních dokonalých vyšetřovatelů velmi osvěžující.

Uznávám, že první epizoda, a vlastně i ta druhá, jsou trochu slabší, ale trpělivost diváka je dalšími díly opravdu bohatě odměněna.

Vřele doporučuji a apeluji na ty, kdo hodnotili po prvním díle a měli na vnitřní straně víček britského Sherlocka, aby dali Elementary další šanci. Děkovat mi nemusíte :-)

90 %
98 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
95 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 43 lidí

New Holmes,New Watson,New York

Na Elementary som ako zástankyňa britského Sherlocka pozerala pochybovačne a odsudzovala ho na míle ďaleko. A to som nemala robiť.

Elementary a Sherlock sa od seba odlišujú tak veľmi ako sa len dá.Sú to teda dve rôzne veci.Elementary si na Sherlocka nehrá ide si vlastnou cestou,ktorá mu svedčí. Spoločné majú tak akurát mená postáv a to,že spolupracujú s políciou.
Sherlock Jonnyho Lea Millera je iný ako ten Benedictov. Dobre má nejaké tie dedukčné schopnosti,ale tam ich podobnosť začína aj končí. Millerov Sherlock akoby pôsobil viacej ľudsky. Keď chce vie byť milý,ospravedlniť sa,s ľuďmi komunikuje bez problémov. Lucy Liu ako ženský Watson nepôsobí tak zle ako som si myslela,že bude. So Sherlockom si pomaly k sebe hľadajú cestu, postupne sa viacej a viacej doplňujú.
Jednotlivé prípady nepôsobia nudne,ale sú zaujímavé.Postavy nie sú jednotvárne a bezchybné.

Teda nemožno na obe verzie nahliadať rovnako a predsudky nechať za dverami. Potom človek dostane zaujímavú kriminálku, kde všetko funguje tak ako má a to všetko potom tvorí vcelku zaujímavé a ľahko nadpriemerné dielko. Ak na to bude nahliadať ako na americkú verziu Sherlocka ostane sklamaný.
Za seba Elementary môžem len a len odporučiť, predsudky nechať ta tam a poriadne si to užiť.

80 %
92 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Nevím proč Elementary všem tak vadí...

Tak zaprvé: Mám ráda Sherlocka.Proč by mi měl vadit tenhle seriál?Je jiný než Sherlock řekla bych že předvídatelnější a proto si ještě nemyslím že je špatný.

A za druhé: Proč by Watson nemohl být žena?A podle Doyla byl přece Sherlock feťák ne?
A základní koncepce je taky dodržena jen změnili město.

A do třetice: Neviděla jsem všechny epizody takže nevím jak se vyvíjí vztah Watsonová Holmes,ale románek by mi určitě nevadil...

Každopádně doporučuji!

90 %
86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Po první sérii (a prvních dvou dílech druhé)

Jasně, tohle dílo nemá v Kánonu místo, není to Sherlock, není to Holmes, není to A.C.Doyle. Ale - jde o velmi kvalitní seriál "z detektivního prostředí" s trochou dedukce, nadbytkem sociopatie hlavního hrdiny a příjemně civilní Liu. Scénář si skvěle pohrává s prvky Kánonu, které obrací o 180 a někdy i o 270 stupňů. No řekněte - takto prezentovaný Moriarty, kde jinde byste to našli? (to snad není spoiler).
Obrovský potlesk autorům, že si "dovolili" takhle "znásilnit" Kánon! A, světe div se, ono to funguje a je to velice, velice, zajímavé.
Tenhle seriál má vše, co má mít "odpočinkovka s detektivní zápletkou" - dobrý scénář, zvraty, cliffhangery, ústřední linii, humor, překvapivá odhalení (berme s rezervou), chemii mezi hlavní dvojicí, uvěřitelné padouchy, dobrou výpravu, druhý i třetí plán... Zkrátka - hodně dobrý!
Ano, tohle hodnocení píše člen České společnosti Sherlocka Holmese, znalý Kánonu, sám autor několika povídek o SH a těžký kritik Sherlocka s Cumberbatchem...
Za mě dobrý! :-)

80 %
86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Sherlock? Změnit jméno!

Když se na tohle díváte, musíte naprosto zapomenout, že nějakej Sherlock Holmes existuje. Musíte to brát jako naprosto nové a originální dílo, to, že se jmenuje Sherlock Holmes totiž moc neznamená. Jakmile nebudete srovnávat se Sherlockem, zjistíte, že se jedná o nadprůměrnou kriminálku. Zábavná, skrývá v sobě určitou dávku tajemna, takže vás to nutí zůstávat u sledování, hlavní hrdina má skvělé charizma. Byla by chyba to zavrhovat jen kvůli srovnávání se Sherlockem. Já mám Sherlocka od BBC moc ráda, britské seriály prostě mívají pro mě větší kvalitu. Ale u tohohle si prostě nevšímám, že si říká Sherlock, a tak mě to náramně baví.
Neočekávejte Sherlocka Holmese, očekávejte kriminálku s trochu-jiným-praštěným-atd. vyšetřovatelem a nebudete zklamaní.

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Elementary

Nikdy, ani před zhlédnutím prvního dílu, jsem seriál nesoudila jako napodobeninu britského Sherlocka. A po tom, co jsem zatím viděla, si zatím pořád stojím. Elementary si jde svou vlastní cestou. Samozřejmě - koncept je u všech Sherlocků stejný - Sherlock Holmes, Watson, vraždy, ale kromě toho základu se Elementary od britského Sherlocka v mnohém liší.
Nejdřív jsem se bála, jak dopadne "dámská verze" Dr. Watsona. Joan ale příběhu sedne a s Sherlockem jsou skvělá dvojka. A jak se z Joan stala Sherlockova spolupracovnice a zanechala mentořiny, kdy se dostalo ještě víc do popředí vyšetřování a vymizely takové ty "emoční výslechy", se mi seriál zalíbil ještě víc. Jinak jsou Joan i Sherlock velmi zajímavé charaktery, skrývající spoustu tajemství, která se postupně odkrývají. Oba tyto charaktery jsou pro mě ale sympatické natolik, že mě tohle všechno baví odkrývat a sledovat postupný vývoj postav.
Tenhle typ kriminálek, kde se na vše jde spíše dedukcí než vesmírnou technikou (výjimky se najdou) mám ráda, takže Elementary mi sedlo. Nebudu tvrdit, že je to něco výjimečného, kriminálek tohoto typu je spousta, ale Elementary mezi ostatními může stát více než důstojně a nemusí za vůbec nic stydět, je to skvělý seriál. Je jiný, každopádně ne špatný.

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Premrhaný potenciál...

Najväčším problémom tohto seriálu je aj dôvodom, prečo ho ľudia sledujú. Pokiaľ by sa hlavná postava nevolala Sherlock Holmes, jednalo by sa o nadpriemernú kriminálku s neobyčajným hlavným hrdinom a jeho slušne vyzerajúcou kolegyňou. Ale nedá sa proste ignorovať fakt, že to má byť seriál o Sherlockovi. A práve to podkopáva tejto krimináke nohy. Pretože toto (tak ako tu napísali mnohí) proste nieje Sherlock. Je to pošuk s IQ mimo stupnice, ktorý má dar neuveriteľnej dedukcie, ale to je tak všetko. Johnny Lee Miller je dobrý herec a s iným menom hlavnej postavy by to bez problému utiahol. Ale nie Sherlocka Holmesa. Lucy Liu je na tom ešte horšie, jej herecký výkon je neskutočne prkenný, v jej prípade to bola rozhodne škoda investovaných peňazí.
Inak sú prípady vcelku zaujímavé, odsýpa to bez problémov, urodilo sa pár skvelých fórov a má to šťavu. Ale každým odkazom na knižnú sériu autori seriál likvidujú a tento proces vrcholí samozrejme vo finále prvej série. Stretnutie Sherlocka s jeho nemesis a spôsob, akým sa s tým vysporiadal je proste urážkou potenciálu, aký postava Moriartyho mala (tú horkú pachuť zmylo iba opätovné pozretie Reichenbachovho pádu).
Takže vo výsledku je to (aspoň podľa mňa) neskutočne premrhaná príležitosť spraviť originálny kriminálny seriál a namiesto toho sa nám dostalo niečo, čo by veľmi rado chcelo byť Sherlockom. Myslím, že omnoho lepšie by to dopadlo, pokiaľ by sa tvorcovia vykašlali na násilné vnucovanie odkazov na pôvodného Sherlocka a len vytvorili niečo, čo je len inšpirované príbehom tohto geniálneho detektíva. Veľká škoda, potenciál by tu totižto určite bol...

60 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Nad očekávání

Když jsem slyšela, že v Americe mají v plánu natáčet Sherlocka, neměla jsem o tom moc vysoké mínění. Po shlédnutí několika dílů jsem musela uznat, že se toho chopili opravdu zajímavým způsobem. Na britského Sherlocka tento seriál samozřejmě nemá, ale musím říci, že dopadl nad očekávání dobře. Dvojice Lucy Liu a Jonny Lee Miller mě opravdu zaujala. Ladí jim to spolu. Elementary stojí za shlédnutí a nudit se u něj zaručeně nebudete.

90 %
73 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
82 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Stačí vydržet, než se to rozjede

Američanům se nepodařilo koupit Britského Sherlocka, tak si vytvořili vlastního.
K pilotnímu dílu jsem se stavěl skepticky a možná i díky tomu mě nezaujal a rozhodl jsem se tento seriál vynechat. Ani nevím proč, ale asi o dva měsíce později jsem si pustil pilotní díl znovu a najednou jsem v něm viděl potenciál. Shlédl jsem do té doby odvysílaných osm epizod a uvědomil si, že chci vidět další.
Tato verze Sherlocka se té Britské nemůže rovnat, ale ani se o to nesnaží. CBS pojala tuto verzi jinak a to se mi líbí. Kvalita seriálů s každým dílem narůstá a po patnácti dílech se z mého pohledu vyšplhala na 80%. Seriál pomalu naťukává téma Moriarty a pokud se dokáže dostat z epizodních dílů na příběh pro celou sérii, jsem připravený 10% přihodit.

80 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

I believe in Elementary

Z počátku jsem o americké verzi novodobého Sherlocka nechtěla ani slyšet. Nakonec jsem pilotu dala šanci.
Ano, není to taková kvalita jako je britský Sherlock, ale seriál má své světlé chvilky.
Pokud na postavu Sherlocka přestanete hledět, jako na TOHO Sherlocka, vyjde vám z toho celkem příjemné detektivní drama, které má svůj důvtip a dobře zahrané postavy.
Jonny Lee Miller i zde dokazuje, že je dobrým hercem a postupem času si jeho Sherlocka oblíbíte.
Dobrým krokem se ukazuje i to, že se z postavy Watsona stala žena. Mezi ní a Sherlockem je to správné napětí, které dodává seriálu na atraktivnosti. Jen doufám, že je nebudou chtít dát dohromady, protože by to seriálu ve finále pořádně ublížilo.
Určitě stojí za to dát této verzi šanci. Je naprosto jiná než její britský bratříček a v tom je to kouzlo Elementary.
Edit: Musím konstatovat, že se z Elementary vyklubala jedna z nejlepších novinek. Snad dva díly pro mě byly malinko slabší, ale Elementary si nejenom drží svoji kvalitu dílů, dokonce se u něj zvyšuje. Musím ale říct, že jsem se docela nasmála u dílu, kde se několikrát zopakovalo I believe in Sherlock Holmes.

90 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Zapomeňte, že je nějaký Sherlock...

Asi tak, jak píšu v nadpisu. Britský Sherlock je skvělý, to bezesporu, ale myslím, že je potřeba dát prostor i dalším Sherlockům. Je to prostě jiné (a to je dobře, měla jsem strach, že to bude kopie toho britského).

Mimochodem, moje první reakce na Watsona v sukních byla někdy loni (nebo kdy to bylo oznámeno) "WTF? OMG! Jak sakra můžou udělat takovou kravinu! Jak si můžou dovolit spáchat takovouhle svatokrádež?"

Teď po shlédnutí několika částí amíkovské verze geniálního detektiva, musím svůj loňský názor vzít zpět. Neříkám, že to je dokonalé, ale vypadá to na jeden z těch "lepších" seriálů. Tak snad to vydrží.

Pár bodíků k dobru si u mě tenhle seriál také získal úvodní znělkou. Je přesně podle mého gusta:) (80%)

Edit: po začátku druhé série... Už konec první série mě přestával bavit a postavou Mycrofta to v téhle sérii tvůrci zase o fous sestřelili dolů (teda nejen touhle postavou, ale celkovým dějem), nu uvidíme, jak to bude dál, každopádně snižuji hodnocení...

70 %
70 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
70 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Rozporuplnost?

Musím přiznat, že pokaždé, když někdo v tomto seriálu vysloví "Sherlock" nebo "Watsonová", se mi chce brečet... Kdyby bylo Elementary propagováno "jen" jako dílo silně inspirované Sherlockem (tzn. bez převzatých jmen atd.), výsledný efekt by byl stejný, akorát by tvůrci nedávali tak jasně najevo, že se vlastně vezou na úspěchu Sherlocka s cílem vytřískat z toho co nejvíc peněz. Johnny nikdy nebude Sherlock a Lucy nebude Watson. Takže se vykašlete na Sherlocka Holmese a podívejte se na Elementary jako na pouhou kriminálku. Vyplatí se to!

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Well mily Watsone ...

Rika/pise se mi to nerado, neb mam nehoraznou slabost pro Lucy Liu, ale na Britskeho Sherlocka tenhle serial, alespon po premierovem dile, nema. Kdyz to reknu/napisu hodne zjednodusene, pak je tenhle serial hodne "poamerictely". Karty jsou rozdany jiz na zacatku, zajimave bude jen kdy a ktera bude otocena. Dedukce jsou vysvetlovany jak petiletym detem a v podstate funguji na principu: "divaku, ted prijde deduktivni moment, tohle je napoveda". Chemie mezi herci je jednostranna a to je zasadni minus. Lucy je skvela, jeji Dr. Watsonova je od zacatku rozehrana hluboce, ale neladi s Holmesem. Ne, ze by byl spatny, to ne, ma neco do sebe, ale ... jeho tajemna stranka neni tolik tajemna, jeho tendence vysvetlovat i zcela ocividne (pro zkuseneho detektivniho divaka) je neholmesovska, jeho chovani nema v sobe tu spravnou britsko-aristokratickou jiskru.
Mozna se dalsi dily zvednou (a ja pak prijdu milerad s omluvou), ale zatim potencial nevidim.
Shrnu-li to, pak pokud jste videli Britskeho Sherlocka, pak Vas tento serial nenadchne, pokud nikoliv, pak je to vcelku prumerna oddechovka (a deset bodu navic davam jen kvuli Lucy).

60 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Především zábavně jiné

Jak už bylo mnohokrát napsáno, pilot nebyl přijat zrovna vřele. Mnoho se namluvilo, že to není ono, to na co jsme od Sherlocka zvyklí. Já jako vždy patřila k těm na vážkách, ale setrvala jsem ve sledování a rozhodně nelituji.
Celý seriál bych nazvala velmi kvalitní detektivkou, líbí se mi deduktivní metody, které jsou v současnosti v obdobných seriálech tak často používané. Jak na mě působí Sherlock, tedy jeho postava v tomto zpracování? Něco mezi Patrickem Janem a Gregory Housem a snad pro to mě tak baví. Dr. Watson jako žena, skvělý nápad, dává příběhu trochu jiný nádech, a to tu přeci jde. Nová doba potřebuje nové zpracování postav. Rovněž se mi líbí, že ačkoli zůstává postava Sherlocka dosti zahleděná do sebe, dělá pokroky a neuráží lidi kolem sebe tolik jako ve starších zpracováních.
Doufám, že seriál i v další (3.řadě) setrvá ve stejném tempu a bude i nadále jednou vysoce hodnocenou perličkou v mém watchlistu.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Královská zábava

Asi půjdu proti proudu, soudě podle předchozích názorů, ale zkrátka tenhle seriál mě zatím královsky baví.

Úspěšně jsem sjel celou první sérii a musím říci, že jsem nenašel ani jeden slabý díl. Naopak. Všechny byly zajímavé a závěry často překvapivé. Hlavní zápletka, která se prolíná celou první sérií mě skutečně dostala.

Navíc chválím herecké obsazení Sherlocka a Watsona. Lucy jako herečku mám neskutečně rád, takže jsem zhruba předpokládal co čekat. Ale Jonny Lee Miller byl pro mě velkou neznámou. Teď už se nebojím. Sedí jim to spolu víc než dobře a doufám, že tvůrci mi seriál nezkazí nějakým jejich románkem :)


Hodnocení 1. série: 100%

Aktualizováno 30/05/2014

Tak po druhé sérii srážím body dolů. Ač je u mě Elementary stále nadprůměrná kriminálka, druhá série nesplnila moje očekávání. Zejména díky tomu, že naprosto chybí nějaká větší a hlavní zápletka, která by se prolínala napříč celou sérií. Respektive nakonec tahle zápletka přijde, ale pro mě značně dost nešťastným způsobem. Zhruba v půlce série je divákovi naznačeno, že nějaká ta větší zápletka bude. Pak zase dlouho nic a při posledních dílech se teprve začne něco rozvíjet.

Tím, že většinu série chybí nějaká ta hlavní zápletka, se z Elementary stává občas trochu tuctová kriminálka, což mě dost zamrzelo. Tohle pak nemůže zachránit ani skvělá ústřední dvojce. No doufám, že tvůrci s třetí sérií zase popadnou dech.

Hodnocení 2. série: 85%

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Bez přemýšlení.

Natočené jako běžná americká kriminálka. Ničím zvláštní, ničím jiná, ničím zajímavá. Britský Sherlock má kouzlo v tom, jak je neobvyklý. Nepředvídatelný a osobitý. To, co tady Sherlock vydedukuje, zjistí CSI mikroskopem, Mentalista otázkami, Sue Thomas pohledem a Numb3rs vypočítá. Jinak jsou případy úplně stejné. (Očistím podezřelého - uzavřu případ - ha, něco nesedí - ha zavřu prvního podezřelého). A navíc se to samo shazuje už tím, že se to točí hned jakmile má britský Sherlock úspěch, a ta trapná spousta podobností... Kdyby to alespoň bylo inteligentní. Ale oceňuju Johna jako Joan. Dobrý nápad, to se musí nechat.

No nezavrhuji to hned, viděla jsem zatím tři díly a není to nuda, jen to je zas a znova totéž.

Všechny informace jsou zde hned vysvětlovány (prostě jako v Americe všechno) - jako nic proti tomu, občas to potěší, že člověk netápe, ale kde je pak procvičování mysli?

Ale holt ne každý je tak geniální, aby dokázal vymýšlet geniální příběhy geniálnímu Sherlockovi.

60 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Jak prosté ? - Né tak docela....

Tenhle seriál lze brát opravdu ze dvou konců a to z toho horšího - že tohle prostě není Sherlock Holmes ani Watson (což tvůrci seriálu určitě vědí a nechtěli ani aby si to lidé mysleli) a z druhého konce lepšího - že je to velice fajn detektivní či kriminální seriál. Jak už zde bylo řečeno nebýt toho že se hlavní postavy jmenují po nám známých detektivech byla by to myslím příjemnější podívaná. Stačilo by kdyby tvůrci změnily jména hlavních představitelů a název seriálu například na "Holmes" či "Jako Sherlock" nebo tak nějak, divákovi by potom bylo jasné že je seriál pouze inspirovaný románovými hrdiny a že se chovají opravdu JAKO oni.Navíc by se mohly postavy v seriálu ke knižním postavám přirovnávat a né být přímo jimi. Opravdu jen slyšet jména Sherlock a Watsonová je dost kýčovité. Ale to si zde asi myslíme všichni. A teď k hercům, kteří prozatím předvádějí velice dobrý výkon a jsou sympatičtí. Doufejme, že se seriál nezhorší.

60 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Aj tak je super

Ja ako fanusik americkych serialov, musim povedat, ze je to jedna z mojich najoblubenejsich detektivok. Britskeho Sherlocka som nevidel, tak ani nemusim porovnavat a ani nechcem. Nie som narocny divak, takze neporovnavam, vzdy dam serialu sancu ak ma zaujme a tu musim povedat, ze nebyt herca, ktory hra Sherlocka, by som mozno pri tomto serialy nevydrzal. Je to fakt borec, velmi sa mi paci ako hra tuto rolu a ten prizvuk... Lucy ho pekne doplna a chemia medzi nimi sa mi velmi paci. Za mna len odporucam...

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Jednoduše Elementary

Miluju Sherlocka ať toho od BBC tak tohohle. Akorát razím teorii, že tohle nemůžete srovnávat.

Sherlock tady je v jiném městě, byl závislý, má za parťáka Joan a ne Johna. Řekla bych že o to je to zajímavější.

Sice mám zkouknutou jen první řadu ale seriál si zaslouží 80 %.

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Jak prosté?

Jak prosté docela tím českým překladem zhodnotily i seriál a já si při hodnocení místy budu dost protiřečit. Když jsem četl články o USA Sherlockovi byl jsem až znechucen - pokus něco vytřískat z velmi skvělého britského seriálu (což je pro ně úplně standartní) a ještě k tomu Watson žena nemám nic proti ženám, ale tohle mě přišlo moc. Dal jsem na názory zde na SZ a zkusil to, se Sherlockem se to srovnávat samozřejmě nedá, ale seriál sleduji a těším se na každý díl. Jsem rád, že jsem nehodnotil seriál hned po pár epizodách. Joan mě tak jak ostatní tolik nenadchla přestože Lucy hraje dobře a mezi nimi to docela funguje, ale pro mě je to docela rušivé, snaží se z ní dělat rovnoceného detektiva se Sherlockem což podle mě není v pořádku, ne že bych chtěl tak jak v románu "ňoumu" co jen zdůraznuje Sherlockovu genialitu, ale nemyslím, že tohle se dá jen tak naučit a vypozorovat to by pak mohl dělat každý z vysokým IQ Sherlock má být prostě jeden z miliardy. Co nadále podle mě ubližuje seriálu je (já opravdu nic proti ženám nemám naopak :-) v seriálech se mi silné ženy líbí)je samotná Lucy jako velká hvězda prý dostala pořádnej ranec a tím samozřejmě oslabuje seriál nejen jak jsem psal jak jí cpou do popředí, ale hlavně jak jsem někde četl kvůli jejímu honoráři se dokonce i uvažovalo i o zrušení, že na její honorář ani nevydělá. Přestože jsem seriál dost zkritizoval, mám seriál rád a zrušení by mě mrzelo. Už jsem se dost rozkecal, tak jen stručně: seriál je to nadprůměrný a lehce koukatelný zvláště když ho nesrovnáváte se Sherlockem, velké plus u mě má i to, že jeho nemesis Moriartyho vyřešily již v první serii a zbytečně to nenatahují do dalších serií jak to bývá zvykem u jiných seriálů kvůli sledovanosti. Já jsem velký fanda Doylova díla a většiny filmů a seriálů o něm takže kdo má tohle rád tak mu doporučuji Elementary.

70 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Holmes, sweet Holmes

Hodnoceno po pilotu/může obsahovat spoilery.
Britského Sherlocka jsem, přiznávám, neviděl, takže porovnávat nemohu, ale musím uznat, že Elementary (oproti jiným procedurálkám) není zas tak špatný seriál. Prostě jen nechápu, proč ho museli pojmenovat Sherlock Holmes?! Mohl prostě mít takovéto schopnosti (čti dedukce) a jmenovat se prostě jinak. Vyřešili by si tak i ten mediální problém, že z Watsona udělali ženu (což mi vůbec nevadí, protože Lucy Liu je skvělá, mám ji rád a kvůli ní jsem také pilot nakonec dokoukal). No, ty Sherlockovy mistrovské „dedukce“ mě fakt dostávali :D podle rukou pozná chirurga a další podobné vychytávky :D moc kriminálek nesleduju (max. Body of Proof, občas (staré řady) CSI: Las Vegas, ale jinak vůbec), takže tohle na mém watchlistu určitě nebude! :)

60 %
63 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Ne úplně dobrý nápad

Elementary se snaží stavět na jménu "Sherlock Holmes", což jí vůbec, ale vůbec nesvědčí. Bez tohoto zaklínadla se mohlo jednat o nadprůměrnou kriminálku, nicméně tvůrci to tam prostě nacpali. A mně to tam prostě nesedí. Miller je výborný, Liu se snaží a nápad o hyperaktivním bývalém drogové závislém detektivním poradci, kterému pomáhá, jeho "koučka" je neobvyklý a dle mého názoru opravdu dobrý, ale pokaždé, když někdo řekl jméno "Sherlock Holmes" měla jsem chuť praštit se do čela. Amíci prostě chtěli na tom jméně něco trhnout. V porovnání s britským Sherlockem (A ano, to opravdu musím), je to nudné, zbytečně protahané a !idetita Moriatyho je úplně směšná!. Být Britka, beru Elementary jako urážku pro národní poklad.

60 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Elementary- skoro úspech

Každý, kto dal seriálu šancu na viac ako pár dielov, pochopil jednu vec- ako variácia na Sherlocka Holmesa to nefunguje, ale ako krimiseriál tomu nie je príliš čo vytýkať. Britského Sherlocka som zatiaľ nevidela, takže sa vyhnem neduhu porovnávania, a môžem povedať, že ma seriál baví. Zápletky jednotlivých dielov sú vo vodách dnešných krimiseriálov ľahký nadpriemer, predstaviteľ Sherlocka si ma po pár dieloch získal a na Lucy Liu sa dobre pozerá. Jediná vec, ktorá u mňa seriálu uberá z hodnotenia, je nezvládnutá chémia medzi Holmesom a Watsonovou- a pri tom obsadiť do úlohy pomocníka najslávnejšieho detektívka ženu bol skvelý krok. Jasné, moju ľaťku nastavili Castle s Beckettovou, to sa prekonáva ťažko. Ibaže herci medzi sebou nemajú dostatočnú iskru v súkromí ani pri riešení prípadov a, žiaľ, Lucy Liu neverím, že ju detektívne prípady bavia (ako sa snaží seriál prezentovať). I tak ma ale seriál baví, páči sa mi jeho znelka a nové epizódy si púšťam s veľkou chuťou.

EDIT po skončení prvej série: Liu sa čoby Watsonová napokon našla, a i keď je na chémii SH/JW stále čo zlepšovať, rozhodne má seriál vykročené správnym smerom. Zápletka prvej série bola napokon ukončené dosť obstojne a za seba môžem povedať, že sa vážne, vážne teším na druhú sériu. Americký Sherlock si ma totiž získal.

70 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

No Sex, No Drugs, No Rock&Roll...

Asi budu opakovat to, co tady už zaznělo, ale proč proboha Holmes a Watson? Kdyby tvůrci použili zápletku tak jak je, jen přišli s originálními jmény hlavních postav, dostalo by se seriálu lehce nadstandardní hodnocení v rámci současných detektivek. Výběrem jmen nás nutí neustále seriál porovnávat jednak s originálem od A.C. Doyla, ale také s nevšední minisérií od BBC. A Elementary bohužel v tomto srovnání nikdy nedopadne dobře.
Když se oprostím od tohoto zjevného faktu a budu hodnotit seriál sám o sobě, tak mě vytáčí jedna základní věc. Situace je postavena tak, že Holmes je bývalý drogový závislák a Watson teď má dohlížet na jeho úspěšný návrat k normálu. Moc toho o drogově závislých nevím, ale přijde mi, že kdyby to v seriálu pořád neopakovali, tak nikdo ani nepozná, že má Holmes, takovouhle minulost a Watson není vůbec zapotřebí. Chápala bych, kdyby Holmes předstíral jen na oko pro ostatní, že je v pořádku, ale my bychom byli svědky, alespoň jednoho jeho zápasu se závislostí...
Jednotlivé detektivní zápletky jsou zajímavé, herci hrají dobře (alespoň v mezích toho, co jim jejich postava nabízí), hlavní minus Elementary vidím v tom ostatním, co je na detektivku nabaleno.

Hodnoceno po prvních devíti epizodách.

50 %
55 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
45 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Provokace :-)

Proč by to jinak dělali, někdo sepsal pár zápletek a aby se seroš neztratil a měl reklamu, tak je to Sherlock a Watson je v sukni :-). No dobrá tedy...než bych tu prskala co si to dovolili, dala jsem tomu dílu u sebe šanci a šla do toho. Srovnávám s posledním viděným Sherlockem, kde mne ohromoval Benedict Cumberbatch. Atmosféra tam a tady, dedukce, uvěřitelnost jeho geniality... V mých očích si podtrhli tu židli sami, nehrát si na Sherlocka, možná bych je vlažně pochválila. A co je můj čistě osobní problém, divný pocit z Jonnyho Lee Millera, hned jsem začala pátrat, proč se mi z něj dělá nevolno a ejhle - Dexter. Nemám to tak vždy, to by se pak člověk nemohl dívat na nic, ale asi jsem mu více věřila tuhle roli. Naopak plusové body mám za Lucy Liu, u té mi nevadí jak umí rychle běhat po stole a sekat hlavy .-)

P.S. A až si budu někdy chtít hrát na chirurga, budu pečovat o ruce, ať jsou hebké a bez mozolů a hlavně je mazat včelím voskem, snad má více lidí nos jako ohař... a kašlu na parfémy a toaletní vody, na vůni, která po mne dokonce zůstane v místnosti pár hodin, přece stačí deodorant, ne ? - ano, posmívám se :D

50 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

podobnost?jen to ne!

Jako fanoušek Sherlocka jsem očekával více,bohužel jsem zjistil,že jakákoliv dobrá adaptace tohoto románu končí u produkce BBC,která diváka baví,šokuje a neustále nechává diváka na pochybách,tím nechci hanit Elementary. Egoistický a sarkastický Sherlock nám spíše ukazuje celkem slušnou detektivku,kde mu kryje záda jako vždy věrný Watson.
Pokud by mi někdo řekl po shlédnutí první série,že se jedná o amerického Sherlocka,tak by s tím u mě neuspěl.Neznamená,když rozdáte jména a budete se držet stále stejných či podobných charakterů k postavám předlohy Sherlocka Holmese ,že výsledek bude stejný-nebude,proto se na to tak nekoukejte a berte to jako odreagování,podobenství nehledejte a vychutnejte si koncert Jonnyho Lee Millera,který za to stojí.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Prosté, Jak prosté

Elementary bývá často srovnáváno s Sherlockem BBC. A to je špatně. Elementary si jde svou vlastní cestou. Na tento seriál se dá pohlížet ze dvou úhlů pohledu. Jeden je právě srovnávací a druhý ... na ten je potřeba shlédnout trochu více dílů.

Jako plus hodnotím obsazení Lucy jako Joan. Díky ní má vztah hlavní dvojice byť trochu netradiční skvělou chemii, která se od začátku nádherně rozvíjí. Zajímavé jsou i případy jednotlivých dílů. Kdo mi ale moc nesedl, je představitel Sherlocka. Nemůžu si pomoct ale prostě ho nemusim. Kdyby to šlo tak za mě 75%, ale protože to nejde tak...

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Sherlock je len Sherlock

Musím sa priznať britského Sherlocka som nevidel, takže to nemôžem niejako porovnávať. Najväčší problém tu je hlavný princíp, ktorý nedáva seriálu veľa možností. Keby to bol iba "typický" James tak by ho ľudia neodrovnávali. Neviem, či nemajú dostatok fantázie v tej Amerike, že musia si takto veci požičiavať. Ako som už povedal veľmi sa seriál porovnáva s britským, čo mu škodí. Mne sa celkom páči tento seriál, ani nie tak kvôli jeho vlastnostiam, ale vďaka deju epizód, ktoré majú skvelé príbehy a záverečné rozuzlenia. Obsadenie : Not Bad.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Jak prosté?

Rozhodl jsem se, že dám tomuto nanejvýš podivnému dílku šanci. Teď pomiňme fakt, že to nehorázně przní Sherlocka Holmese a že moderní podoba sedí mistru dedukce lépe v lepší anglické verzi. Možná je pravda, že detektiv potřebuje ženskou, ale takhle by to nešlo, vážení. Změnit doktorovi pohlaví? Ne, ne, ne, říkal jsem si, ale po pilotu jsem došel k názoru, že Lucy Liu zase není v té roli tak špatná. Stejně jsem za to ale na tvůrce naštvaný. Johnny Lee Miller není Sherlock, ale hodí se do takových seriálů. Sice jsem pořád myslel na to, že to není Sherlock a že je nehorázný zločin, co z toho udělali, ale ten seriál potenciál má. A nemalý. New York je sice už okoukaný a detektivka je to tuctová, ale na pilota se dalo docela dobře koukat. Jsou tu některé dobré postavy, Sherlockova dedukce je sice dobrá, ale nijak oslňující. Zatím jsem viděl jen pilotní díl, ale seriál má u mně druhou šanci a já při jeho sledování zatím zůstávám. Takže abych to shrnul: obsazení Sherlocka mohlo být lepší, Lucy Liu to jde. Moderní podoba je horší, než anglická, ale pokud seriál budete brát jako normální pitomou americkou kriminálku, mohlo by se vám to líbit. Samozřejmě nevím, jak to bude dál, ale zatím to je tak, jak to je. A je to jedna z těch lepších amerických detektivek, ale horších Sherlockových. Jonny Lee Miller ale není zas tak špatný, to ne. Má charisma a do podobného seriálu se hodí. No, takže tak. Jak říkám, potenciál tam je. Moderní podoba... Benedict vede.

70 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Elementary

Po zhlédnutí prvních 10 epizod jsem došel k názoru, že tento serial není jeden z těch úplně nepovedených a má svým způsobem něco do sebe. Musím říct, že jsem se do něj docela zadíval a občas se dobře bavím.

70 %
30 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Připadá to tak jen mně?

Seriál není špatný, ale první co mě napadlo že se tvůrci inspirovali seriálem Můj přítel Monk... Podobnosti jsou až zarážející. Oba hlavní hrdinové mají skvělé pozorovací a dedukční schopnosti, oba mají k ruce asistentky bez kterých se neobejdou. Snad jen že Sherlock netrpí všemi těmi fobiemi jako Monk.

70 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
13 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Propadak

Jakozto fanousek pribehu sira Arthura C. Doyla jsem se na tento novodoby remake tesil. Ocekaval jsem kvalitni show s dobrym obsazenim, to se vsak nestalo. Tenhle serial je absolutne nemastny a neslany, Sherlockovsky duvtip a elegantnost tu silne pokulhava a vse je dovrseno tim, ze je z Holmese udelan fetak a Watsnova je nejaky druh terapeuta(?). Cekal jsem neco na zpusob Lie To Me nebo The Mentalist a dostal prinejlepsim beckovou adaptaci na velkeho Holmse.

40 %
9 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
18 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 22 lidí