plakát seriálu

Šílenci z Manhattanu

(Mad Men)

Názory uživatelů

"Když se ti nelíbí, o čem se mluví, změň konverzaci...."

Sedm sérií jsem žila v New Yorku 60. let a sledovala "Mad meny" při kouzlení ve světě reklamy. A byl to opravdu velký zážitek. V co jsem při zapínání prvního dílu doufala, to jsem také dostala...
Co dělá tenhle seriál tak skvělým?
Je nabitý atmosférou šedesátek, kterou dokonale podtrhují kostýmy i hudba. Dále se může chlubit vynikajícím scénářem, kamerou, hereckým obsazením a všemi dalšími podobnými vizuálními i technickými libůstkami. Má atmosféru, má spád, má nápady... A především má Dona Drapera. Nedefinovatelná a nenapodobitelná postava, tajemný génius, který se řídí svými vlastními pravidly a nenechá se nikým a ničím svázat (jak může potvrdit jeho manželka i zaměstnavatel). Jen málokdo ho dokáže vystát, ale všichni obdivují jeho práci. Protože on má jednoduše talent. A pro mě, jakožto diváka, představoval celkem oříšek - co si o něm mám myslet? Neuměla jsem v něm číst - a proto mě bavil.
Klenoty tohoto seriálu jsou však i ostatní postavy - snaživá Peggy, sebevědomý Pete, cynický Roger, elegantní Joan i princezna Betty... To všechno jsou bez výjimky geniálně napsané a ztvárněné charaktery.
Potřebujete snad ještě nějaký důvod, proč se na tenhle seriálový skvost podívat? Tak například - kde jinde si přiblížíte události této bouřlivé dekády v dějinách (nejen) USA a zároveň nakouknete pod pokličku reklamní agentuře?
Já jsem seriál zhltla jedním dechem. A rozhodně ne naposledy.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Neopakovatelný Don Draper

Konečně nadešel ten správný čas na sledování dalšího seriálového klenotu. Mad Men se mi dlouho vyhýbal, ale nic netrvá navždy. Obzvláště u seriálu, který chválu kritiků sbíral ze všech stran a nominace na ceny nestíhal ani počítat. Jako obvykle první série byla hlavně o zvykání a poznávání. Začnu z té dobré stránky, vše, co je obvykle chváleno, si chváleno být zaslouží. Styl seriálu opravdu nechybí, černobílé postavy tady nenajdete a retro atmosféra a prostředí jsou vychytány do posledního detailu a to si chválu určitě zaslouží, protože je to jeden z důvodů, proč jsem u sledování seriálu vydržel. I když to má všechny tyhle klady, tak tomu jedna věc chybí - děj. Doufám, že se to s přibývající epizodami zlepší.

Druhá série dává možnost poznat lépe všechny postavy. Zatímco první byla hlavně o Donovi, tak ve druhé dostávají prostor i ostatní, ať už je to Pete, Peggy nebo Betty. Zároveň si Mad Men připisuje zvláštní paradox, protože seriál sleduju dál aniž bych měl oblíbenou postavu. Právě naopak, všechny hlavní postavy jsou méně či více nesympatické a je pro mě opravdu těžké vytvořit si k nim pozitivní vztah. Když pominu Dona, který je neúnavným děvkařem a klasickým antihrdinou, tak tu máme Peggy, původně tichou myšku, která si o sobě myslí pořád víc a víc. Doplňuje je Pete, který se hlavně doma chová jako naprostý idiot a poslední hlavní postavou je pak Betty, která mi i přes drobné výtky vychází z výčtu zatím jako nejlepší. Bude to ale stačit k pokračování?

Trvalo to tři série než jsem si dokázal postavy oblíbit natolik, aby mi záleželo na tom, co s nimi bude. I proto mi závěr třetí série přišel jako to zatím nejlepší, co Mad Men nabídlo a jsem opravdu zvědavý na to, co se semele v sérii čtvrté. Navíc neustále oceňuji zapracování dobových událostí jako v případě JFK. V této sérii mi Betty trochu vypadla z oka, ale začal jsem přicházet na chuť Donovi. To je vážně charakter, který jsem snad ještě nikdy neviděl. No, tak vzhůru na další epizody...

4. série předvedla, jak moc jsem si dokázal oblíbit postavy, které jsem v úvodu vůbec neměl rád. Kdo by čekal, že mi bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet Pete? Vývoj původně nezajímavých a opovržení hodných charakterů mě prostě dostává. Naopak jsem znechucen a odrazen Betty. Vím, že ta postava už tam nemá co hrát, ale to jak se chová je hrozný. Konec byla pěkná divočina, tak jsem zvědav, co se na Manhattanu odehraje v příští sérii.

Pátá série je rozhodně nejtemnější sérií, kterou Mad Meni zatím nabídli. A to nejen kvůli závěru, ale celkový průběh působí hodně depresivně a naši hrdinové se nedočkají ve svých životech zrovna moc pozitivních zpráv. Doufám, že v následující sérii to bude lepší. Jinak jsem velmi rád za omezení prostor pro Betty a jsem zvědav na to, kam se posune postava Peggy.

Nová série přináší opět hromadu změn. Od těch na první pohled do očí bijících, jako je vizáž hrdinů až po ty, které postavy prodělávají za pochodu. Don opět převrací život naruby sobě, ale také svým spolupracovníkům a zbytku rodiny. Těší mě zakomponovaný událostí z '68, člověk si alespoň na chvíli uvědomí, kde přesně se Mad Men časově nachází. Závěr pak přinesl zajímavý zvrat a opravdu jsem zvědavý na to, co bude vyprávět poslední sedmá série.

A tak přišla závěrečná série, která se od počátku nesla v takovém melancholickém a rozlučkovém duchu a připravila si pár posledních životních kotrmelců pro hlavní hrdiny. I když se většině příběhů dostalo jakéhosi zakončení, tak jsem se závěrem úplně spokojený nebyl. Hlavně s Donovým zmateným nevím-co-děláním, které se neslo napříč posledními třemi epizodami.

Přesto nebudu hodnotit seriál jako zklamaní. Jen je náročnější a není pro každého. A rozhodně je jediný svého druhu, Don Draper je neopakovatelná postava. Budu patřit k těm, co chválí atmosféru, herecké výkony a další věci. Nechal jsem se unést a stálo to za to. Vzhledem ke znělce jsem trochu čekal, že skončí sebevraždou, ale to bylo jen mé osobní nutkání k uzavření příběhu.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Don Draper

Reklamná agentúra v New Yorku 60-tych rokov ma skutočne oslovila, postavy, kostýmy, kamera a zaujímavý dramatický dej s historickým nádychom, to všetko je úchvatné. Práve úloha charizmatického lídra Dona Drapera je určite to, čo ma oslovilo najviac. Verím, že v súčasnom rýchlo meniacom sa trende sledovanosti si Mad Men udrží veľkú popularitu a umožní nám sledovať ďalšie napínavé série, mám totiž pocit, že koncom 4-tej dej jemne upadol. Celkovo od piatej série už to bolo trošku iné, spôsobené asi tlakom produkcie do písania ďalších sérií. Nakoniec ale Mad Men svoju 7-mu sériu dobojoval zo cťou a aj záver sa mi páčil.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

"This is where I grew up"

Na konci Donovej prezentácie pre Kodak v poslednej časti prvej série som – okrem toho, že môj výraz v tvári kopíroval výraz „hlavounov“ z Kodaku – mala pocit, že som asi celú prvú sériu niečo prehliadla. Neznášala som Dona, jeho šibnutú ženu Beth (a vyslovene na nervy mi liezli všetky tie typy, s ktorými chrápal ), ale od začiatku ma bavila Peggy a v podstate všetci ostatní "Ad-meni", takže som zotrvala a užívala dokonalú nádhernú atmosféru 60. tych rokov. Ale stále ma to nebralo. Až posledná časť prvej série rozhodla, že tomu dám ešte šancu a pomaly, ale isto som tomuto farebnému svetu reklamy a odkrývaniu Donovej temnej minulosti a komplikovanej povahy podliehala. Potom však prišla 4. séria a zrejme najlepšia časť celého seriálu (4x07 The Suitcase) a bolo mi jasné, že tento seriál definitívne zbožňujem.
Toľko krásnych detailov, inteligentných narážok. Najradšej mám tie „kľúčové“ prezentácie, s radosťou a bez bránenia sa nechám oblbnúť rovnako ako ich prominentní klienti. Bodaj by nie. Vtedy sa ešte robila inteligentná reklama. Chce sa mi plakať, keď to porovnám s tými shitmi čo sa dnes tvoria a potom nám hlasito servírujú. Je to celé úžasne štýlové, inteligentné, plné vtipných a chytrých poznámok a náražok, vidíme ako prežívali kľúčové udalosti tej doby, vieme na čo chodili do kina, čo čítali... Mohla by som súkať superlatívy do nekonečna, ale najlepšie je si k tomu sadnúť, zapáliť cigaru, naliať bourbon a užívať.

Najobľúbenejšie postavy: Peggy Olson, Don Draper, Pete Campbell, Ken Cosgrove, Joan Harris, Bertram Cooper, Roger Sterling (proste klasik, čo hláška, to perla), Stan Rizzo, Lane Pryce, Sally Draper, Anna Draper, Ida Blankenship.

...“Teddy told me that in Greek, ´nostalgia´ literally means ´the pain from an old wound´.It's a twinge in your heart far more powerful than memory alone.“

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Tak to vidím já...

První dojem: Když nějaký seriál sbírá ceny jak houbař houby po dešti, je to buď proto, že je to sakra dobrý seriál, nebo proto, že vypadá důležitě a nějak tak se ta cena čeká. Tohle je ten druhý případ

Tenhle seriál má zajímavý námět, skvělé herecké výkony a unikátní atmosféru. Nemá ale duši. Nemá to, co by mě přimělo chtít vidět další díl a co by mě donutilo fandit hrdinům. Je to jen dokonale odvedená práce, která ale nemá čím zaujmout, protože od něčeho, čemu mám věnovat několik dní, nečekám jen kvalitu. Čekám i zábavu. Nemyslím tím, že seriál má být vtipný, ale že mě má bavit. Po prvním dílu zábavu ale nevidím.

Seriálu určitě ještě šanci dám - ostatně první díly bývají takové nijaké - a doufám, že se můj názor změní. Sám o tom ale pochybuju.

60 %
64 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
36 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Men gone mad

Zasadit neexistující a zároveň ne právě marginální firmu do dobového kontextu je vždycky trochu výzva a není zvykem, že se to pokaždé povede. U markeťáků z Madison Avenue se to povedlo. Výbušný konec 50. a začátek 60. let jsou tady ale spíš jen kulisy k tomu hlavnímu, tedy:
a) oslavě kreativního ducha. Co jiného jsou ideamakeři, copywriteři nebo grafici? Tak trochu ztělesnění toho, co by každý chtěl někdy aspoň na chvilku dělat. Nikdy jste nechtěli vymýšlet zajímavou reklamní kampaň nebo aspoň její část? Nedívali jste se na vtipnou reklamu a neříkali jste si "to bych taky chtěl umět"? První bod pro Mad Men.
b) oslavě lidství. Pořád se za něčím ženeme, něco nám nestačí, něčeho máme naopak dost, někdy ani nevíme, co chceme. To všechno by se dalo shrnout do Dona Drapera, v každé sezóně je toho až až. A díky Jonu Hammovi to perfektně funguje.
c) oslavě americké svobody. Černoch, žena nebo gay? V reklamě nevidíte, kdo ten slogan vymyslel. Ani se potom moc nepídíte. Šanci má každý, kdo tvrdě pracuje a snaží se. Možná krapet propagandistický podtext, ale who cares - ona je to nakonec pravda. A dnes už je to skoro pravda i u nás.
Jak už se dá poznat z toho, co jsem napsal, je pro mě seriál jakousi oslavou. Oslavou života, všech jeho nástrah i radostí, pádů i vítězství, hnusu i krásy, smůly i štěstí, lásky i nenávisti. Je vtipný a přitom nesmírně vážný, skutečný a přitom nereálný... A to mě na tom přitahuje. Tento seriál má vlastně všechno, ale každého tak nějak akorát v tom množství, které mi vyhovuje. A proto dávám oba palce úplně nahoru.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Po prvej sérii

Zatiaľ rozpačité dojmy, čakal som oveľa viac, ale určite sa k sledovaniu vrátim po čase, i keď tieto pomalé tempá ma zabíjajú. Jedno sa však uznať musí, Mad Men má štýl.

70 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

spím, či bdiem?

Je to tak k smrti pomalé, že po 5tich dieloch som to vzdal. Škoda, je to pekne natočené, s fajn hercami, s fajn atmosférou. No, možno keby som mal 2 roky prázdnin tak sa k tomu vrátim... :) A to som fanúšik seriálov s pomalším tempom

40 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Přeceňovaná nuda

Možná se mnou mnoho lidí nebude souhlasit, ale podle mě se jedná o jeden z nejpřeceňovanějších seriálů. Viděl jsem celou první sérii a další díly už bych asi nepřežil. Celkem chápu všechny ty ceny, které Mad meni získali, protože herecké výkony zde opravdu nejsou špatné, ale seriál postrádá ( alespoň v první sérii ) nějaký zajímavější děj, nikam to prostě nesměřuje a nikdy jsem neměl nutkání si po skončení dílu okamžitě pustit další. Postavy jsou vesměs všechny docela nesympatické s několika výjimkama ( např. Betty, Sterling ). A hlavně je to bohužel většinu času strašná nuda.

30 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé