plakát seriálu

Sindibádova dobrodružství

(The Adventures of Sinbad)

Epizoda 1×12 – Mizející vesnice (Village Vanishes, The)
96 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sindibádova posádka se dostává na stopu starého Sindibádova učitele, který je v zajetí kletby. Vyráží na malý ostrov, kde by se učitel měl nacházet, ale na místě zjistí, že byli vlákani do pasti netvorem Vorgonem, který vysává z lidí životní sílu a jeho nové oběti mají být právě oni...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Na začátku dílu se má Sindibád v Basře setkat s obchodníkem, kterému slíbil nějaké zboží. Místo obchodníka tu na něj čeká vzkaz od jeho učitele Dim-Dyma, kterého Sindibádova posádka hledá od doby, kdy byl zaklet kletbou čaroděje Turoka. Ten ho informuje o tom, že malá vesnice na ostrově, kde momentálně pobývá je v nebezpečí a prosí ho pomoc. Ke vzkazu je přiložen Dim-Dymův učící kámen, což je pro Sindibáda dostatečný důvod, aby hned vyrazil. Členové posádky jsou trochu rozčarováni, protože si chtěli odpočinout. Sindibád ukáže kámen Doubarovi i Maeve (oba byli rovněž Dim-Dymovi žáci) a hned má jejich podporu jistou. Vyráží na cestu a za pár hodin jsou na místě.

Po cestě k vesnici narazí na jinou vesnici, která je úplně v troskách. Podle Firouze tu ještě před dvěma lety stála doslova kvetoucí vesnice. Nikdo tomu však nevěnuje zvláštní pozornost. Poté dorazí do cíle. Vesničani si všimnou jejich příchodu a moc přátelsky se nechovají, hlavně mluvčí venice Belkor. Podle něj tu žádného Dim-Dyma nikdo nezná a dost ostře se je snaží hned vyhodit. Sindibád to odmítá, což Belkora pořádně naštve. Málem by se na ně vrhnul, kdyby ho nezastavil obchodník Milasco. Vesničané se poté rozejdou. Sindibád a ostatní se rozdělí, snaží se najít Dim-Dyma. Sindibáda osloví vesničanka Cassandra a odvede ho do domu, kde na posteli leží starý muž. Sindibád si myslí, že je to Dim-Dym, ale ukazuje se, že je to otec Cassandry. Cassandra chce, aby otci pomohl. Ve vsi řádí mor a ona doufá, že Sindibád má ze svých cest znalosti o léčbě moru. Sindibád ale dobře vidí, že tady o mor rozhodně nejde. Ptá se Cassandry na Dim-Dyma, ale ona říká, že ve vsi žijí jen zde narození. Už je jasné, že někdo na Sindibádovu posádku nastražil past, aby je sem na ostrov dostal. Do domu vrazí Firouz s Maeve s tím, že vesničané proti nim něco chystají. V tu chvíli Cassandřin otec zezelená po celém těle a vzápětí zmizí. Všichni jen šokovaně zírají.

Venku na posádku zaútočí dav vesničanů pod vedením Belkora. S bojem nemá valná většina z nich žádné zkušenosti a jsou rychle poraženi. Sindibád chce od Belkora vědět, proč je napadli. Belkor je obviňuje z toho, že jim přišli vypálit vesnici kvůli moru. Sindibád se je snaží přesvědčit, že nejde o mor, ale nějaké neznámé kouzlo. Moc to však nepomáhá. Sindibád jim ukazuje Dim-Dymův učící kámen a chce vědět, kdo ho poslal. Nikdo se nehlásí. Posádka nemá důvod dál zůstávat a chce opustit vesnici. Milasco je varuje, že to nepůjde. Sindibád to ignoruje, dokud nenarazí do neviditelné zdi, které je obehnaná kolem celé vesnice a všechny drží uvnitř. Vzápětí zmizí další vesničan. Sindibád s pomocí luku a šípu zjistí, že je zeď vysoká asi 20 metrů. Maeve se do ní pokusí pomocí svých kouzel propálit otvor, ale nevyjde to. Jiný nápad má Firouz, který si bere k ruce Rongara a Doubara a odchází. Ukazuje se, že podobná věc se zřejmě stala v sousední vsi a teď se přesunula sem. Sem ji přinesl obchodník Milasco, který tam předtím byl. Belkor chce Milasca zabít, ale Sindibád mu v tom zabrání. Vyzývá všechny, aby si sbalili své nejdůležitější věci, aby v případě, kdy by Firouz se svým nápadem uspěl, společně opustili vesnici.

Sindibáda s Maeve osloví Milasco. Tvrdí, že nemohl prokletí do vesnice přinést, ale oni si nejsou tak jistí. Milasco si myslí, že kdyby ho Belkor zabil, možná by byla vesnice zachráněna. Dvojice se mu to snaží rozmluvit.

Firouz dokončil svůj nápad. Sestavil katapult, který by je měl dostat přes zeď. Na zkoušku posílá na druhou stranu soudek s kamením, ale soudek narazí do zdi. Výška zdi se evidetně změnila. Protože během dne zmizeli další vesničané, pokusí se posádka o další pokus. Na druhou stranu vyšlou Maevina jestřába Dermotta. Ten ale při pokusu zeď přeletět zmizí. Maeve je zoufalá. Sindibád se ji snaží utěšit.

Maeve konečně přijde na to, co se ve vesnici děje. Nejde o kletbu, ale o netvora Vorgona, o kterém jí i Sindibádovi kdysi vyprávěl mistr Dim-Dym. Jde o monstrum, které vysaje životní sílu z každého, ke kterému se přiblíží. Ten pak zmizí, ale není ztracen, dokud Vorgon nevysaje sílu z posledního člověka na místě, kde momentálně je a neodejde. Vorgon nesnáší denní světlo, to by ho okamžitě zabilo. Svou pravou podobu na sebe bere v noci, ve dne na sebe bere lidskou tvář, aby zmátl ostatní. Momentálně pobývá v těle obchodníka Milasca. Jediný způsob, jak by šlo zmizelé vrátit, je zabít Vorgona.

Rongar a Firouz se snaží podkopat zeď, ale ani tento nápad nevyjde. Během kopání zmizí Rongar. Zoufalý Firouzův křik na místo přivolá Sindibáda s Maeve. Sdělují mu pravdu o Milascovi a dají mu za úkol najít Doubara.

Sindibád a Maeve narazí na Cassandru. Ta je odvede do Milascova domu, kde najdou Milasca s nožem v hrudi. Chvíli to vypadá, že je po všem, ale pak zmizí Cassandra. Vypadá to, že netvora musejí hledat jinde. Maeve začíná ztrácet nervy a se Sindibádem se pohádá. Potom naštvaná odchází. Sindibád jde za ní, po cestě potká Belkora, který je potěšen zprávou o Milascově smrti.

Sindibád a Belkor dorazí ke zdi, kde se zoufalá Maeve pokouší znovu propálit otvor, aby zachránila již zmizelé. Čím víc se snaží, tím je situace horší. U zdi je Doubar, Firouz i zbytek vesničanů. Lidé se začínají ztrácet po skupinách. Sindibád se snaží Maeve domluvit, aby přestala, ale ona si nedá říct. Zmizí Belkor a s poslední skupinou i Firouz. Poté Maeve konečně přestane, ale kouzlení ji připravilo o všechny síly a tak vzápětí mizí taky. U zdi zůstal jen Sindibád s Doubarem.

Sindibád s Doubarem prohledají vesnici, ale nikdo jiný už nezbývá. Vypadá to, že už se nedá nic dělat. Doubar se vzápětí také začne cítit divně a je jasné, že i on zmizí pryč. Rozloučí se se Sindibádem a zmizí. Sindibád je sám.

Sindibád se znovu přemístí ke zdi, kde je postaven Firouzův katapult a naloží na něj vrstvu slámy (vypadá to jako pohřební hranice). Přichází Vorgon (je v těle Milasca, ta předstíraná sebevražda byl jen klamný manévr). Sindibáda sem přilákal z prostého důvodu: potřebuje změnit prostředí a k tomu mu má posloužit Sindibádova loď. Navíc hodlá nyní cestovat v Sindibádově těle. Sindibád se ho pokouší probodnout mečem, ale to samozřejmně nefunguje. Zkouší ho zastrašit plamenem ohně, ale taky bez úspěchu. Slunce už skoro zapadlo a netvor na sebe bere svou pravou podobu. Sindibád přes něj přehodí plachtu, přiváže k ní jeden konec lana a druhý přiváže k Firouzově katapultu. Vystřelí netvora k nebi a ten je zasažen odleskem zapadající Slunce. Rozpadne se na kusy. Zbyde po něm jen hromádka popela.

Sindibád jde ke zdi. Ta zmizí a objeví se vesničané a jeho posádka. Maeve a Sindibád své znovushledání oslaví vášnivým polibkem. Doubar, Firouz i Rongar jen užasle zírají.

Sindibádova posádka se chystá k odchodu. Usmíří se s Belkorem, který se jim omluvil za své chování a rozloučí se se všemi. Mrzí je jen, že zde nenašli Dim-Dyma. Ale v pátrání po něm budou pokračovat dál...

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Sindibád se chce chvíli po přistání vrátit na loď.)
Sindibád: Musíme vyplout a hned!
Doubar: Jakto?
Firouz: My jsme si chtěli užít.
Sindibád: Na užívání zapomeňte.
Firouz: Vymyslel jsem katapult, kterým se dostaneme přes zeď. Tady Rongar se nabídl, že ho vyzkouší jako první.
Sindibád: Krátká špejle?
(Rongar smutně kývne.)
Hlavní postavy
Sindibád
Vedlejší postavy
Cassandra
Principal
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevMizející vesnice
Původní názevVillage Vanishes, The
Rok natočení1996
Premiéra28. prosince 1996
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody