plakát seriálu

Sindibádova dobrodružství

(The Adventures of Sinbad)

Epizoda 1×01 – Sindibádův návrat, část první (Return of Sinbad: Part 1)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sindibád se po dvou letech vrací do Bagdádu a zjišťuje, že země už není tak přátelská. Hrozí mu dokonce poprava. Když je unesena snoubenka syna kalifa, dostává Sindibád svobodu pod podmínkou, že princeznu zachrání. Dává dohromady posádku a vyráží na nebezpečnou plavbu...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Sindibád se po dvou letech vrací do Bagdádu. Země se však za tu dobu hodně změnila. K moci se místo kalifa začíná dostávat jeho ambiciózní syn Kasif, který za podpory chamtivého rádce Admira vymyslel nové zákony, které lidem jen komplikují život. Sindibád se krátce po příjezdu dostává do sporu s Kasifem a Admirem na trhu. Princ na Sindibáda poštve své stráže. Sindibád jim chvíli uniká, ale nakonec je chycen. Skončí ve vězení a čeká ho poprava.

Ve vězení se Sindibád setkává se svým starším bratrem Doubarem, který se sem dostal za rvačku s palácovou stráží. Dozvídá se od něj víc o situaci v zemi. Kasif a Admir jen shromažďují peníze a celé království trpí. Zakázána byla také kouzla. Kasif dokonce vyhnal ze země svého starého rádce, mistra Dim-Dyma, který kdysi učil i Sindibáda s Doubarem. Doubar seznamuje Sindibáda se spoluvězněm Mustaphou, který si i ve vězení udržuje zápasnickou formu. Mustapha by se rád pod Sindibádem někdy plavil, ale on jim sděluje nepříjemnou novinku – že bude odpoledne popraven.

V paláci probíhá oslava zásnub Kasifa s princeznou Adinou. Mezi zvanými hosty se však objeví i dva nezvaní – čaroděj Turoc a jeho dcera Rumina. Turoc svými kouzly dopomohl princi k bohatství a za odměnu chtěl, aby si Kasif vzal Ruminu (aby se stala královnou Bagdádu), ale princ svůj slib porušil. Kasif na čaroděje poštve stráže, ale on si s nimi lehce poradí. Zavolají dovnitř své sluhy – nestvůrné Harpyje, které unesou princeznu Adinu. Turoc dává princi dva týdny času, aby si pro princeznu přijel na Slzavý ostrov. Pokud ne, princezna zemře a princ se ožení s Ruminou. Pak oba zmizí. Princ chce okamžitě vyrazit, ale starý kalif je rozvážnější. Podle něj existuje jeden muž, který by mohl pomoci. A to námořník Sindibád. Princ podle popisu poznává, že jde o muže, kterého nařídil popravit. Sdělí to kalifovi a ten mu rozzlobeně nařizuje, aby popravě zabránil. Princ běží k popravišti.

Sindibád už byl odveden k popravišti. Kat se ho už chystá setnout, ale na místě se objeví Doubar a Mustapha, kteří utekli z vězení a zabrání v tom. Podaří se jim zneškodnit kata i pár vojáků. Přibíhají posily a s hrdiny to začíná vypadat bledě. Naštěstí se včas objeví Kasif a nařídí strážím se stáhnout. Nechá trojici odvést do paláce a prosí je o pomoc. Sindibád se trochu zdráhá, ale nakonec svolí. Starý kalif mu dá volnou ruku při výběru posádky. Sindibád ji běží shromáždit, aby vyrazili na čarodějův ostrov. Výpravy se zúčastní rovněž Kasif a také rádce Admir.

Posádka se zastaví v Basře. Zde žije bývalý člen posádky, vynálezce všeho druhu Firouz. Firouz ukazuje Sindibádovi své nové vynálezy, z nichž je nejzajímavější závěsný kluzák, který by měl člověku umožnit pohybovat se ve vzduchu. Firouz se připojuje k posádce, i přes nelibost prince Kasifa. Mustapha přivádí svého starého přítele – černého bojovníka Rongara, který umí špičkově zacházet s noži. Je němý, protože odmítl při výslechu prozradit jisté informace, a tak mu vyřízli jazyk. Sindibád se domnívá, že by jim vrhač nožů moc platný nebyl a zdvořile ho odmítne. Rongar je však přímo před jejich očima zbaví skrývajícího se Turocova špeha a Sindibád změní názor. Posádka je připravena k vyplutí.

Sindibád nejprve nařídí zamířit k jinému ostrovu, kde žije z království vyhnaný Dim-Dym. Sindibád doufá, že jeho kouzla mu v boji s Turocem pomohou. Kasif to považuje za zbytečné zdržování, ale Sindibád je už rozhodnut.

Posádku ze svého ostrova pozorují Turoc i Rumina. Rumině se líbí Sindibád. Turoc ho hodlá zabít, ale napřed povoluje Rumině si s ním trochu pohrát. Následně použije další kouzlo, aby uškodil posádce. Posílá na ni nestvůrného mořského hada.

Posádka uprostřed noci najednou stojí jakoby byli na mělčině. Mustapha ze svého místa ve strážním koši hlásí, že se na pravé straně od lodi něco hýbe. Z vody vzápětí vyrazí obrovský mořský had a přibližuje se k lodi...

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Sindibád je přiveden do vězení.)
strážný: Tvůj nový domov, lumpe!
Sindibád: Jsem zvyklý bydlet v lepších domech, věřil bys tomu?
(Sindibád má těsně před popravou.)
Sindibád: (ke katovi) Na co ještě čekáš?
Doubar: Asi na mě!
princ Kasif: Co si zaslouží tenhle lhář a podvodník, drahý příteli?
rádce Admir: Rozhodně smrt. Popravíme ho pro pobavení svatebních hostů.
princ Kasif: Souhlasím. Žebrák...
Sindibád: Byl jsem námořník.
princ Kasif: Nikoho nebude zajímat, kdo jsi byl, až se tvá hlava bude kutálet po zemi jako hlávka zelí.
(Vězeň Mustapha klade všem svým spoluvězňům stejnou otázku.)
Mustapha: Co si myslíš o mé matce?
1.vězeň: Je škaredá!
(Mustapha ho srazí na zem.)
Mustapha: Co si myslíš o mé matce?
2.vězeň: Moc ses jí nepovedl!
(Mustapha ho srazí na zem.)
Mustapha: Co ty si myslíš o mé matce?
3.vězeň: Milá žena!
Mustapha: Jasně!
(Princ Kasif žádá Sindibáda, kterého předtím chtěl popravit, o pomoc.)
princ Kasif: Tahle poprava byl jeden velký omyl. Musíš mi pomoct. Má snoubenka byla unesena...
Sindibád: (k Doubarovi) Zdá se, že princ má potíže. Pomůžem mu?
Doubar: Ale jistě, když tak hezky prosí.
Hlavní postavy
Sindibád
Vedlejší postavy
Prince Casib
Mustapha
Režie
Scénář
Informace k epizoděIMDb
Český názevSindibádův návrat, část první
Původní názevReturn of Sinbad: Part 1
Rok natočení1996
Premiéra28. září 1996
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody