Sindibádova dobrodružství

Sindibádova dobrodružství (Adventures of Sinbad, The)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Velký Firouz

Firouz sestrojil nový vynález, který využívá sluneční energii. Hodlá ho používat ke komunikaci na velké vzdálenosti, ale dal by se využít i jako zbraň. Při zastávce na ostrově Coruzar ho vládkyně ostrova princezna Elila požádá, aby jim svým vynálezem pomohl porazit nepřátele z ostrova Marzos, kteří se království snaží už léta dobýt. Firouz přijímá, celá situace je ale trochu jiná...

Sindibádova posádka proplouvá kolem ostrova Coruzar, kde hodlají doplnit zásoby. Firouz představuje posádce svůj nový vynález – rubínový paprskovač. Ten dokáže zachytit sílu Slunce a poslat jím zprávu i do vzdálených krajů. Zařízení má ale ještě drobné mouchy, které způsobí, že paprskovač vystřelí silný výboj energie na území Coruzaru. Napáchá škody na místním posvátném lese, kde už po staletí odpočívají členové královské rodiny.

Loď zakotví u břehu a posádka jde zjistit, jaké škody napáchali. Narazí na skupinu vojáků, mezi kterými je i admirál Azul a jeho zástupce Belden. Sindibád se jim omluví za napáchané škody. Azul celou situaci akceptuje jako nehodu, navíc je silně fascinován silou paprskovače. Firouz se představuje jako její tvůrce. Připouští, že by se paprskovač dal použít i k vojenským účelům, což ale nebyl důvod, proč ji vytvořil. Azul je pozve na oslavu výročí jejich zemřelého krále.

Po příchodu na oslavu jsou posádce odebrány zbraně. Azul jim slibuje, že je brzy seznámí s vládkyní ostrova princeznou Elilou. Ta vládne království sama, její rodiče byli zabiti nájezdníky z ostrova Marzos. Na oslavě je i lehce pomatený ministr Puzz, který se zmíní, že Azul nechal přenést paprskovač do paláce. Ten to zdůvodňuje jako nutnost, aby se tak cenná zbraň nedostala do nepovolaných rukou. Na oslavu se pak dostaví princezna Elila, která se velmi zajímá o Firouze a jeho vynálezy. Najednou se objeví nepřátelé ostrovanů – Marzaci, bytosti z živoucího kovu, kteří sem byli posláni vládci Marzosu. Sindibád, Doubar, Rongar i coruzarští vojáci na ně útočí, ale je to k ničemu. Firouz proti nim užije omamný plyn a oni se stáhnou. Stáhnutí vojáků měl ale ve skutečnosti na svědomí Azul, který je ovládá signálem, vycházejícím z jeho amuletu.

Firouz je pak oficiálně požádán o pomoc při porážce nepřátel. Po krátkém váhání přijme. Věří, že by svým vlivem mohl do řízení království přinést vědecký faktor, který by se pak mohl dostat do celého světa. Stává se ministrem obrany království. Sindibád se ho snaží zastavit, připomíná mu, že o sporu obou království téměř nic nevědí a vyslovuje nedůvěru k princezně. Maeve jeho argumenty podporuje, ale Firouz na to nedbá. Vzápětí za ním přichází princezna na poradu. Sindibád a Maeve odcházejí. Sindibád nařizuje Maeve, aby s Doubarem v noci vyrazila k Marzosu a ověřila tamní situaci.

Princezna při poradě vysvětluje Firouzovi, že pro úspěšnou obranu je nutno mít paprskovačů mnohem víc. Jde na něj svou inteligencí i krásou a on nakonec souhlasí, že se postará o výrobu dalších. Maeve a Doubar mezitím vyráží k Marzosu.

Sindibád a Rongar jsou na hradě ubytováni ve špinavé místnosti, připomínající vězení a jsou krmeni koňským masem. Brzy zjišťují, že jsou i hlídáni. Zneškodní stráže a chtějí prozkoumat palác. Z Firouzova pokoje se ozývá křik. Po příchodu do pokoje vidí, že křik vydává voják Morup, který je vážně zraněn a je ošetřován Azulem. V pokoji je také Belden s Elilou. Morup se vrátil z výzvěd na Marzosu a zjistil, že na Coruzar chtějí zaútočit plnou silou své flotily a zmocnit se paprskovače. Firouz to tak nehodlá nechat, navrhuje připravit vojsko k boji a zaútočit první. V podstatě tak vyhlašuje válku. Sindibád ho prosí, aby ho nechal ověřit ty zprávy, ale Elila ho odbude s tím, že troufale obviňuje jejich agenta ze lži. Azul pak navrhne, aby zbytek posádky zítra opustil ostrov, že jim zajistí bezpečnou plavbu. Pak jsou Sindibád a Rongar z pokoje vyhozeni.

Venku jsou pak Rongar a Sindibád svědky rozhovoru Morupa s Beldenem. Celá ta výzvědná operace byla lež, Morup není zraněn a posledních pár dní se poflakoval v jednom nevěstinci. Belden pak Morupa zabije, aby už nemohl mluvit.

Druhý den se na ostrov vrací Doubar s Maeve. Jsou zatčeni vojáky za spolčení s nepřítelem. Sindibád jde za Firouzem a povídá mu o Morupovi. Firouz si ale myslí, že Sindibád žárlí, protože teď je pro lidi hrdinou ne Sindibád, ale on. Stráže pak přivedou dovnitř Rongara, který čekal za dveřmi. Firouz vojáky požádá, aby je odvedli do jejich pokojů. Ti je odvedou do vězení, kde se připojí k Doubarovi s Maeve. Jejich výzvědy dokazují, že bohaté Marzoské království nemá o chudý Coruzar žádný zájem, ani tam neznají žádné Marzacy. Teď je třeba zastavit propuknutí války. S pomocí malé lsti se dostanou z vězení.

Firouz na pobřeží zkouší nově vyrobený model. Princezna a Azul se už těší, až budou spolu vládnout Marzosu. Jakmile budou zbraně sami schopni vyrábět, nebude už Firouz potřeba.

Posádka vše opatrně pozoruje, jsou ale objeveni Beldenem. Maeve běží informovat Firouze a zbytek se snaží zaměstnat stráže. Nakonec jsou všichni přemoženi. Firouz, který stačil před omráčením Maeve zaslechnout slova "musím ti něco říct. Byla jsem na Marzosu.", je zmaten a moc nevěří tvrzení Azula, že ji nepochybně najali vládci Marzosu. Azul nařizuje všechny znovu zavřít.

Sindibád a ostatní jsou uvězněni v kobce, kde stojí na úzkém převisu nad hlubokou propastí a jsou v řetězech. Maeve se snaží řetězy odčarovat. Nakonec je řetězů zbaví ministr Puzz, který svou pomatenost jen předstíral, aby ho Azul nezabil. Oznamuje jim, že Azul plánoval dobýt Marzos už léta a Firouzův vynález tyto plány jen urychlil. Marzaci byli vytvořeni zde na Coruzaru už před lety, Azul je ovládá signálem z amuletu a užívá je jako záminku k válce.

Radí jim rychle zmizet, ale oni nehodlají odejít bez Firouze.

Mezitím ve Firouzově pracovně to vypadá, že jeho důvěra k Elile a Azulovi dostala vážnou trhlinu. Požaduje ihned setkání s přáteli. Azul odchází s tím, že je přivede, ale nenápadně Elile naznačí, aby se ho hned zbavila. Na chodbě ho Belden informuje o útěku zbytku posádky. Uprchlíci vzápětí dorazí i se zbraněmi, které získali od Puzze. Po krátkém boji do paláce vtrhnou Marzacové. Sindibád a Puzz je přeprogramovali, takže signál z amuletu je k ničemu. Azul při útěku před nimi vypadne z okna, vojáci s Beldenem v čele zmateně ustupují. Sindibád a ostatní pak včas dorazí do pokoje a zabrání Elile v zabití Firouze.

Posádka se chystá k odplutí. Firouz je rozpačitý kvůli tomu, co se stalo, ale Sindibád ho uklidňuje a je rád, že Firouz se opět vrátil k jeho posádce...
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Sajgon
HonZajs000
Malone