plakát seriálu

Sňatky z rozumu

(Sňatky z rozumu)

Epizoda 1×01 – 1. díl
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Vídeň 1859... u císařského vojska slouží syn rokycanského formana Martin Nedobyl.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Ještě před vojnou byl vyloučen z konventského gymnázia, protože se u něj našly vlastenecké letáky. Martin zažije u pluku incident, kdy hejtman ubije k smrti vojenského písaře. Napíše o tom domů, jeho dopis je ale zachycen a Martin musí projít trestnou "uličkou", což znamenalo mnohdy dokonce smrt. Vlastenecký nadporučík Hafner se při audienci u císaře za Nedobyla přimlouvá, ale je penzionován, protože kritizoval vojenské hospodaření. Nedobyl je poté propuštěn z vojny a vrací se domů. Je nemocen, rodina se bojí tyfu, ale Martin se vyléčí.

Celou oblast mezi Plzní a Prahou čeká zásadní revoluční změna – začíná se stavět železnice mezi oběma městy. Mladý a přemýšlivý Martin radí otci, aby změnil formanství na špeditérství v Praze a ušetřené peníze investoval do pozemků za pražskými městskými hradbami, protože jejich cena začne s růstem města stoupat. Starý Nedobyl to udělá a peníze svěří Martinovi.

Mezitím přijíždí do Prahy prokurista vídeňské firmy, český vlastenec Jan Born. Hodlá pro firmu najmout obchod v Perlové ulici. Obchod patří vdově Tolarové. Born se zamiluje do její nevlastní dcery Lízy. Ještě si samozřejmě pro jistotu prozkoumá majetkové poměry rodiny, a poté požádá o Lízinu ruku. S jejími penězi vybuduje obrovský obchod na rohu Příkopů a Celetné. Líza je na druhé straně trochu zklamána Bornovým vlastenčením a jeho dravým podnikáním, její matka to naopak oceňuje. Do vlastenecké společnosti u Bornů přichází Martin Nedobyl, zhlédne se ve vdově Tolarové a posléze si ji vezme za ženu. Osudy Bornů a Nedobylů se tak propojily...

Hlavní postavy
vypravěč
Martin Nedobyl
otec Nedobyl
matka Nedobylová
císař Franz Josef I.
dr. Šerlich
dr. Legát
Smolíková
Vedlejší postavy
maminka Náprstková
dr. Schönfeld
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizodě
Český název1. díl
Původní název1. díl
Rok natočení1968
Premiéra23. října 1968
Česká premiéra23. října 1968
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka90 minut
Autoři profilu epizody